I ohňostroj na silvestra má své výjimky. Kde všude ho nemůžete odpalovat?

Chystáte se na silvestra odpalovat ohňostroje? Pak zbystřete. Nebude totiž jedno, kde tak učiníte. V některých městech platí vyhlášky, které toto silvestrovské veselí částečně omezují. Vstup do nového roku by se vám tak mohl pořádně prodražit.

Pro někoho barevná podívaná, pro jiné otravný hluk. Ohňostroje se mnoho měst snaží regulovat. Například v Praze za porušení vyhlášky hrozí pokuty až 10 tisíc korun. A to v případě, že budete odpalovat ohňostroje v historickém centru Prahy, v blízkosti zoologické zahrady, sociálních zařízení nebo v přírodních parcích.

Zákaz používání pyrotechniky v Praze:

Podobně na tom jsou i ve Zlíně, Jihlavě nebo třeba v Českých Budějovicích, kde zákazy platí i na některých sídlištích. Omezení se ale liší podle jednotlivých měst. „Jihlava omezuje používání zábavní pyrotechniky v prostorách městské památkové rezervace. V ostatních částech Jihlavy, na sídlištích, žádné omezení není,“ přiblížil náměstek primátora města Radek Popelka.

Speciální povolení na konec roku

V Olomouci reguluje vyhláška odpalování ohňostroje pouze v jedné části města, a to na Svatém Kopečku, kde je jednak poutní místo a potom také zoologická zahrada. „Tam je zákaz používaní pyrotechniky, ovšem s výjimkou 31. prosince a 1. ledna. Takže v silvestrovském období i lidé na Svatém Kopečku pyrotechniku používat mohou,“ vysvětlil mluvčí města Michal Folta.

Zato v Brně a Liberci je vyhláška, která odpalování ohňostrojů povoluje pouze na silvestra. Pyrotechnika je povolená i v Karlových Varech. „Máme takzvanou protihlukovou vyhlášku, která je ovšem na silvestrovskou noc posunuta od 2. do 6. hodiny ranní,“ uvedla mluvčí lázeňského města Helena Kyselá.

V Pardubicích jsou omezení v samotném centru, ty ovšem v období silvestra a Nového roku neplatí. „Na dalších územích města Pardubice to nijak regulované není, výjimkou je ještě část městského obvodu šest,“ dodala mluvčí města Iveta Koubková.

V Ústí nad Labem, stejně tak jako v Plzni a Hradci Králové žádné vyhlášky, které by lidi omezovali při odpalování silvestrovských ohňostrojů nejsou. Podle vědců z Akademie věd by se však ohňostroje měli omezovat, ročně totiž do ovzduší vypustí desítky tun toxických látek.

MAPA: Kde všude můžete odpalovat ohňostroj 31. prosince?
Červeně jsou vyznačena města, ve kterých na Silvestra platí nějaká omezení. Zeleně naopak ta, kde je pyrotechnika povolena.

Tagy: