Kusturica slaví 70 let: Jsem pro Putina, hlásá režisér. Studoval v Praze, Zeman mu dal medaili

Významný srbský režisér, hudebník, absolvent pražské FAMU a držitel řady prestižních ocenění Emir Kusturica, v neděli oslavil sedmdesáté narozeniny. Rodák ze Sarajeva se proslavil nejen svými díly, ale také jako podporovatel Vladimira Putina a ostrý kritik globalizace.

Kusturica se narodil v Sarajevu 24. listopadu 1954 a vyrůstal v etnicky i nábožensky rozmanitém prostředí bosenské metropole. Jak připomněl německý web Deutsche Welle, Kusturicův otec byl za druhé světové války členem komunistického partyzánského hnutí Josipa Broze Tita a až do své smrti byl přesvědčeným marxistou. Matka byla naopak praktikující bosenskou muslimkou.

ČTĚTE DÁLE: Nejvíc sexy mužem světa je hvězda z Kanclu. Cena u slavné manželky vyvolala záchvat smíchu

Počátkem 70. let Kusturica začal studovat filmovou režii na pražské FAMU pod vedením Otakara Vávry. Studia dokončil v roce 1978 a dodnes má k Praze vřelý vztah, mimo jiné se stále dorozumí česky.

Poprvé na sebe upozornil již v roce 1981 hořkou komedií Vzpomínáš na Dolly Bell?, připomíná web ČSFD. V devadesátých letech natočil své dosud nejvýznamnější filmy jako Arizona Dream s Johnny Deppem v hlavní roli, alegorický Underground a barvitou komedii Černá kočka, bílý kocour. Za zmíněné snímky získal řadu prestižních mezinárodních ocenění z filmových festivalů v Berlíně, Cannes nebo v Benátkách. V říjnu 2019 dostal od tehdejšího českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy v oblasti kultury a umění.

Odpůrce globalizace a podporovatel Putina

Kusturica, který má srbské a francouzské občanství, se také proslavil svými vyhraněnými názory na globalizaci a zahraniční politiku Spojených států. V devadesátých letech rovněž sympatizoval s postoji tehdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče a naopak se stavěl proti předákovi bosenských muslimů Aliji Izetbegovičovi. V roce 2005 konvertoval od islámu k pravoslavnému křesťanství.

V polovině minulé dekády se nechal slyšet, že třetí světovou válku jednou vyvolají Američané svým útokem na ruskou televizi Russia Today, jak tehdy uvedly Hospodářské noviny. Podle Kusturicy zmíněná televize „stále účinněji demystifikuje americký sen a vnáší pravdu do domovů Američanů v lepší a kvalitnější angličtině než CNN“.

Režisér zároveň dlouhodobě podporuje politiku ruského vůdce Vladimira Putina. Ruskou anexi Krymu v roce 2014 vnímal jako legitimní krok. „V dějinách Východ nikdy nedobýval Západ. Nyní jsme ve stejné situaci,“ uvedl v roce 2017 v rozhovoru pro DVTV. „Nejsem jen pro Vladimira Putina. Jsem pro rovnováhu ve světě,“ doplnil s tím, že globalizovaný svět není v jeho očích spravedlivý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nezvyšujme televizní poplatky, vyzývá část členů ODS. Vláda je nejednotná, komentuje to Nacher

Tagy: