Masová vražda v Brně, vydání z USA a oběšení za mřížemi. Dahlgren ovlivňuje i další případy
Sarajevo
Výpis příspěvků ke štítku „Sarajevo“
Kusturica slaví 70 let: Jsem pro Putina, hlásá režisér. Studoval v Praze, Zeman mu dal medaili
Významný srbský režisér, hudebník, absolvent pražské FAMU a držitel řady prestižních ocenění Emir Kusturica, v neděli oslavil sedmdesáté narozeniny. Rodák ze Sarajeva se proslavil nejen svými díly, ale také jako podporovatel Vladimira Putina a ostrý kritik globalizace.
REPORTÁŽ: Lipavského cesta k nesmiřitelným sousedům. Jak Sarajevo a Bělehrad touží po EU?
Bosna a Hercegovina stojí společně se Srbskem o členství v Evropské unii. Tito dva nesmiřitelní rivalové, kteří mezi sebou mají plno zlé krve z dob války v Jugoslávii, jsou však vytouženému cíli stále daleko. Sarajevo nesplňuje řadu podmínek kladených Bruselem, u Bělehradu je problém zejména jeho náklonnost k Rusku, které už třetím rokem vede agresivní válku na Ukrajině.
Tak nám zabil Ferdinanda. Atentátník Princip zemřel v českém Terezíně, trpěl v drsném vězení
Když Gavrilo Princip před 110 lety zastřelil v Sarajevu následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, unikl popravě jen díky nízkému věku. Místo oprátky putoval do vězení v českém Terezíně. Ve zdejší cele se musel smířit s krutými podmínkami, které odporovaly tehdejším řádům. Pro CNN Prima NEWS to popisuje 87letý badatel Stanislav Buchar, pro něhož jsou okolnosti sarajevského atentátu celoživotním koníčkem – pátral kvůli nim v českých, rakouských i balkánských archivech, naučil se srbochorvatsky, mluvil s pamětníky i Principovými příbuznými.
Český řidič špatně odbočil. Byla z toho první světová válka, při které zemřely miliony lidí
Před 110 lety došlo v Sarajevu k atentátu, po kterém zemřel následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este. K události, jež se stala záminkou pro rozpoutání první světové války, přispělo špatné odbočení arcivévodova českého řidiče Leopolda Lojky. Podle historiků se až do konce svého života obviňoval, že jediným pohybem volantu mohl odvrátit smrt téměř 10 milionů lidí. Byl v tom ale nevinně.
Napětí na Balkáně: Srbští separatisté chtějí překreslit hranice. Sbližují se s Ruskem
Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik oznámil záměr uskutečnit referendum o odtržení Republiky srbské od Bosny a Hercegoviny s následným připojením k Srbsku. Konkrétní datum zatím nebylo určeno. Dodik o plánu informoval během své návštěvy mezinárodního ekonomického fóra v ruském Petrohradu, uvedl srbský list Politika.
Legendární skokan Ploc vzpomíná na olympiádu: O medailích rozhodla snídaně
Pavel Ploc patří mezi legendy českého sportu. V 80. letech patřil ve skoku na lyžích ke světové špičce. Na olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984 na velkém můstku získal bronzovou medaili, o čtyři roky později v Calgary na středním můstku vybojoval stříbrný kov.
Kulka, která zažehla velkou válku: Před 107 lety v Sarajevu zemřel Ferdinand d’Este
Před 107 lety zastřelil atentátník Gavrilo Princip v bosenském Sarajevu následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este a jeho ženu Žofii Chotkovou. Incident odstartoval první světovou válku a uvrhl Evropu do brutálního čtyřletého konfliktu. Samotný atentát byl ale už jen poslední kapkou v moři dlouhodobě napjatých vztahů mezi národy.
Zachránil Sarajevo před srbskou armádou. Bosenský generál Jovan Divjak zemřel
Ve věku 84 let zemřel bosenský generál Jovan Divjak, který za války v Bosně proslul jako architekt úspěšné obrany Sarajeva před srbskými obléhateli. Později se rodák z Bělehradu věnoval filantropii. V pátek o tom s odvoláním na sdělení jím vedené nadace, informovala agentura AFP.
Dívku týrali kvůli nevhodnému příteli. Francie bosenskou rodinu vyhostila
Francie dnes vyhostila do Sarajeva pět členů muslimské rodiny Bosňanů za trýznění a ostříhání sedmnáctileté příbuzné kvůli jejímu vztahu se srbským křesťanem. Oznámil to v sobotu francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.
Žádá zproštění viny, nebo nový proces. V Haagu začalo odvolací řízení s Mladičem
V Haagu v úterý začalo odvolací řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, kterého před třemi lety Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil k doživotnímu vězení za několik zločinů včetně genocidy. Začátek jednání byl několikrát odložen, naposledy v dubnu kvůli koronavirové pandemii.