reklama

Vydejte se na výlet do Mariánských Lázní, poznejte více než léčivé prameny

Mariánské Lázně patří vzhledem k množství pramenů, které tu vyvěrají, k druhým největším českým lázním. Současně jsou nejmladšími lázněmi v západních Čechách. V okolí lázní vyvěrá kolem stovky pramenů, k léčebným účelům se využívají pouze prameny v centru města, kterých je zhruba čtyřicet.

reklama

Unikátnost pramenů

Výjimečnost mariánsko-lázeňských pramenů spočívá v jejich různorodém složení. I když pramení na poměrně malé ploše, nacházejí se v rozmanitém geologickém podloží. V důsledku různorodého složení hornin jsou rozdílné i jejich léčebné účinky. To je důvod, proč se v Mariánských Lázních léčí poměrně velké množství nemocí.

Nejvíce využívané prameny

Mezi sedm hlavních, nejvyužívanějších pramenů, patří Rudolfův, Ferdinandův, Křížový, Lesní, Karolinin, Ambrožovy prameny a Pramen Mariin. Všechny jsou využívány k pitným kúrám. Nejstarší je Křížový pramen, mezi nejchutnější patří Ferdinandův pramen, známý jako minerální voda Excelsior a nejvýznamnější je Mariin pramen, podle kterého byly Mariánské Lázně pojmenovány.

Prameny volně přístupné návštěvníkům lázní

Většina hlavních pramenů v Mariánských Lázních, je volně přístupná. Další prameny slouží k léčebným účelům v lázeňských komplexech, a jsou tedy nedostupné pro veřejnost. K nejznámějším a nejvíce využívaným se dostanete po značených cestách a najdete je i v turistických mapách. Nejvydatnější jsou prameny Slavkovského lesa, přitékající do mariánsko-lázeňského údolí, dlouhého zhruba tři kilometry. Teplota pramenů se pohybuje od 7 do 10 °C.

Vydatnost pramenů

Pramen Ferdinand vyvěrá na sedmi místech, pro pitnou kůru se ale využívá jen Ferdinad I., s přítokem 15 l vody za minutu. Rudolfův pramen s vysokým obsahem vápníku má průtok 16 l vody za minutu. Pro porovnání – z Křížového pramene tryská za minutu jen 1 litr vody. Karolinin pramen, s vydatností 20 l vody za minutu, je zdrojem vysokého obsahu hořčíku. Hojně navštěvovanými jsou i Lesní pramen a Ambrožovy prameny, které mají vysoký obsah železa.

Léčebné kůry

Díky chemické rozmanitosti pramenů jsou Mariánské Lázně vyhledávaným místem zejména kvůli léčbě širokého spektra onemocnění.  V lázních se léčí nemoci ledvin a močových cest, dýchacího ústrojí, onkologická a gynekologická onemocnění, včetně plodnosti, poruchy pohybového aparátu a metabolická onemocnění. Minerální vody se používají k pití, inhalacím, zábalům a koupelím.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků
360°

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama