V australském vnitrozemí ochránci přírody spatřili a vyfotografovali mimořádně vzácného vačnatého savce – vakokrta neboli kakarratula. Jde o zvíře, které svým vzhledem a způsobem života připomíná našeho krtka. Kakarratul žije v jedné z nejodlehlejších částí země a je tak nepolapitelný, že biologové přesně netuší, kolik jich na světě existuje. Informoval o tom web BBC.
Kakarratul dosahuje velikosti dlaně. Má hedvábně zlaté chlupy, chybí mu oči, má zakrnělý ocas a přední končetiny podobné ploutvím. K jeho spatření dochází v průměru jen několikrát za deset let. Tradiční domorodí obyvatelé Martuové na něj spolu se strážci přírody z organizace Kanyirninpa Jukurrpa narazili na vačnatého „krtka“ ve Velké písečné poušti, která je vzdálená asi 1 500 kilometrů od Perthu. „Neuvěřitelná zpráva! Strážci spatřili dalšího nepolapitelného kakarratula,“ informovala na svých facebookových stránkách organizace Kanyirninpa Jukurrpa.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrůza v kontaktní zoo. Žák základní školy v Nizozemsku zabil holýma rukama 11 zvířat
Podle výkonné ředitelky organizace Kanyirninpa Jukurrpa Zan Kingové vyvolal nález velké vzrušení. „Všichni se už nemohou dočkat, až se vrátí domů, aby to řekli svým rodinám a ukázali fotky malým dětem, protože máme spoustu mladých rangerů, kteří se těší, až vyrostou a stanou se rangery,“ řekla pro web abc.net.au.
Kakarratulové jsou tak neobvyklí, že jejich existence zůstává pro většinu lidí záhadou, uvedl pro BBC odborník na pouštní faunu Gareth Catt. „Znám člověka, který jednoho zahlédl, ale nevěděl, co to je. Myslel si, že je to mládě morčete,“ sdělil Catt.
🎉 Incredible news! KJ Martu Rangers have spotted another elusive Kakarratul (marsupial mole) in Martu Ngurra (Country)....
Posted by Kanyirninpa Jukurrpa on Tuesday, April 2, 2024
Kakarratulové žijí v izolovaných pouštích a na povrchu země tráví jen velmi málo času. „Téměř plavou v písku, takže jejich hlavní průzkumnou technikou je hloubení příkopů a kanálů, v nichž hloubí své nory,“ řekl Catt.
Podle BBC jde o druhé pozorování zvířete za posledních šest měsíců. „Lidé si často myslí, že v poušti není mnoho života, ale poušť je plná jedinečných živočichů,“ popsal Catt. Podle Catta je mnoho těchto živočichů nedostatečně prozkoumáno a jejich další studium je nezbytné pro zajištění jejich ochrany v souvislosti se změnou klimatu.
Vakokrt neboli kakarratul (Notoryctes caurinus) je vačnatec z čeledi Notoryctidae, endemický živočich suchých oblastí střední Austrálie. Žije v sypkém písku pouští, přičemž téměř celý život tráví pod zemí. Jejich malé a silné tělo vážící zhruba 30 gramů je mimořádně specializované na pohyb v písku při hledání kořisti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bobři na Přerovsku ohrožují hráze, nebezpeční jsou i pro lidi. Město žádá radikální řešení