V Kyjevě zastřelili ukrajinského vyjednavače. Podle tajné služby byl nastrčený agent Rusů

Světovými médii se rozlétla zpráva, že byl zastřelen člen ukrajinské delegace Denis Kirejev, který se měl spolupodílet na vyjednávání s Ruskem. I když zatím nejde o oficiálně potvrzenou informaci, podle všeho tak učinila ukrajinská tajná služba SBU, která ho podezřívala ze zrady.

O smrti bankovního experta informoval mimo jiné na sociální síti Telegram Oleksandr Dubynskyj, bývalý poslanec strany Služebník lidu. Kirejev byl členem prvního vyjednávacího ukrajinského týmu, který s ruskou stranou jednal o možnostech, jak řešit válečný konflikt.

Jenže civilní kontrarozvědka s názvem SBU měla i díky telefonním odposlechům vážné podezření, že jde o nastrčeného agenta, a rozhodla se ho zatknout. Když se měl vzpouzet, zastřelili ho. „Jak se dostal do ukrajinské delegace pro jednání s okupanty? To se chci dozvědět od prezidentské kanceláře,“ poznamenal Dubynskyj.

Ruské weby nezmiňují, že by se napřed zástupci ukrajinské tajné služby snažili Kirejeva zatknout, mluví o chladnokrevné vraždě.

„Byl to agent. Víte, proč jsou agenti zabíjeni,“ uvedl zdroj webu Ukrajinska Pravda. Web ZN.ua zas píše o „náhodném zabití“. Ukrajinská média se v každém případě stejně jako Dubynskyj tážou: Z jakého důvodu byl Kirejev v delegaci?

Úvodní kolo rusko-ukrajinských jednání se uskutečnilo 28. února na jihu Běloruska v Homelské oblasti nedaleko ukrajinských hranic. Pokračování jednání se odehrálo ve čtvrtek. Strany se dohodly na organizaci humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a dodávky léků na místa, kde zuří boje. Ukrajinci neuspěli s požadavkem na vytvoření bezkonfliktní 30kilometrové zóny kolem všech jaderných zařízení. Další rozhovory mezi válčícími zeměmi budou pokračovat třetím kolem v pondělí. Na svém facebookovém účtu o tom informoval jeden ze členů ukrajinského vyjednávacího týmu, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa David Arachamija.

V letech 2006 až 2008 pracoval Denis Kirejev ve společnosti SCM Finance, kde zastával pozici zástupce generálního ředitele. Další součástí kariéry Kirejeva byla rakouská společnost GROUP SLAV AG Klyuyev se sídlem ve Vídni. V letech 2006 až 2012 byl zároveň členem dozorčí rady společnosti Ukreximbank. Působil rovněž v ruské Sberbank.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:23

Člen ruské mise při OSN odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině

14:01

YouTube odstranil kvůli válce na Ukrajině tisíce kanálů

13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.