Výroky o tom, že lžu? Blažek jen hledá senzaci, nemluví jako historik, hájí se generál Pavel

Příprava na práci agenta byla jen jedna z možností, která nemusela nastat, hájil svou osobu v pořadu 360° generál Petr Pavel. Reagoval na slova historika Petra Blažka, který prohlásil, že kandidát na prezidenta lže. Hledá senzace tam, kde nejsou, dodal zájemce o Hrad s komunistickou minulostí.

„Historik Petr Blažek se nevyjadřuje jako historik, neříká pravdu. Vyjadřuje se spíše jako politik, který by sám vedl kampaň. Používá argumenty, které nejsou pravdivé,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS Pavel.

Historik Blažek totiž ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že Pavel o své minulosti lže. „Často o sobě říkal, že je člověk, který se pouze někde plazil po zemi v lese, ale skutečnost je jiná. Od roku 1988 byl ve velmi utajovaném kurzu, který znamenal celodenní zaměstnání. Byl kádrovým příslušníkem vojenské rozvědky a byl cvičen na dráhu rozvědčíka. Podle toho, co jsme našli v dokumentech, byl cvičen pro práci s agenturou, měl řídit agenty,“ sdělil.

Bránil otce

Dodal také, že Pavlův otec měl být od roku 1966 agentem kontrarozvědky StB a generál jej považuje za svůj vzor. Pavel označil tyto výroky za chybné. „Můj otec skončil v armádě jako plukovník a když naposledy sloužil u západního vojenského okruhu, tak byl už podplukovník. S takovou hodnotí rozhodně nemohl být zástupce velitele okruhu. To by si opravdový historik mohl ověřit,“ dodal.

Vymezil se také vůči tomu, že by měl řídit agenty. „Od roku 83, kdy jsem skončil vysokou vojenskou školu, do roku 88, jsem sloužil v Prostějově jako výsadkář. V letech 88 a 89 jsem byl v kurzu, který historik zmínil, to je pravda. Byl to kurz postgraduální pro zpravodajskou odbornost, kde se připravovali zpravodajci na celou škálu specializací. Následující dva roky jsem dokončoval v demokratické republice. Když říká, že jsem se připravoval na práci agenta, tak říká jednu z možností, která nemusela nastat,“ vysvětlil.

K věrohodnosti osoby Blažka se tak prý nebude vyjadřovat. „Hledá senzace, tam kde nejsou,“ dodal jasně a doporučil jiný výběr historiků. K jeho osobě a jeho minulosti se ale jiní oslovení odborníci vyjadřovat nechtěli.

Pavel také ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že si nemyslí, že funkce hlavy státu by měla být převážně ceremoniální. Podle Pavla má prezident řadu možností, jak do politického dění zasahovat. „Neaktivní“ Miloš Zeman to ale nedělá. Vláda tak prý jedná pod tlakem opozice i občanů, dodal kandidát na prezidenta. Více se dočtete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?
Andrej Babiš

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:44

Ukrajinci sestřelili dron Orlan-10 v Chersonské oblasti a ruskou stíhačku Su-35 v Mykolajivské oblasti.

06:22

Ukrajinci hlásí další úspěch na jihu země

06:02

AP: Zemědělství v první linii. Bomby narušily klíčový ukrajinský průmysl

05:20

Reuters: USA připravují novou vojenskou pomoc Ukrajině

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod

Vyhlášená částečná mobilizace vyděsila statisíce Rusů. Skupují last-minute letenky za přemrštěné částky, auty prchají do Gruzie, Kazachstánu nebo Mongolska, jeden muž se dokonce zoufale pokusil dostat do Estonska na paddleboardu. Tuší totiž, že se stav pohotovosti nemusí týkat jen osob s předchozími vojenskými zkušenostmi, jak avizoval Kreml. Což dokládá i vzkaz kustoda klubu Kunlun hrajícího hokejovou KHL.

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Zesilující bouře teď míří na Floridu

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 000 lidí. Bouře nyní míří na americkou Floridu a panují obavy, že by mohla nad mořem zesílit na hurikán čtvrté kategorie.

Evropský Watergate. Pegasus je nebezpečný a nemá legitimní využití, kritizuje Kolaja

Hned několik evropských vlád čelí vážnému podezření z toho, že pomocí izraelského softwaru Pegasus ilegálně sledovaly zástupce opozice či „nepohodlné“ novináře. Někteří politici již aféru označili za evropský „Watergate“. Vymkl se systém, jehož původním účelem bylo bojovat proti terorismu či organizovanému zločinu, kontrole? Například europoslanec a 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja Pegasus označil za velmi nebezpečný nástroj, který kvůli svým vlastnostem nemá legitimní využití.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.