
Kamera poprvé zachytila skupinu šimpanzů, jak si pochutnává na alkoholickém ovoci
Výzkumníci z univerzity v britském Exeteru učinili nevšední objev. Jejich kamery v africké Guineji-Bissau natočily skupinu šimpanzů, kteří společně pojídali zkvašený chlebovník obsahující alkohol. Vědci si tak nyní kladou otázku, jestli může tato šimpanzí hostina souviset s pradávným lidským zvykem společně popíjet alkoholické nápoje, píše The Guardian.
K pozorování došlo v národním parku Cantanhez v západoafrickém státě Guinea-Bissau. Výzkumníkům z exeterské univerzity se tam díky kamerám aktivovaným pohybem podařilo natočit skupinu šimpanzů, která si společně pochutnávala na zkvašeném chlebovníku, informuje The Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Zadní nohu mu ustřelili, poník se však nevzdal. Získal druhou šanci na život a ikonické jméno
Toto ovoce, známé svým silným zápachem, navíc obsahovalo alkohol. Právě díky tomu se může jednat o důležitý objev, myslí si výzkumnice z exeterského Centra pro ekologii a ochranu přírody Anna Bowlandová. „Víme, že u lidí vede konzumace alkoholu k uvolnění dopaminu a endorfinů, díky čemuž se pak cítíme šťastní a uvolnění,“ uvedla.
Sdílení alkoholických nápojů je navíc podle ní mezi lidmi důležitým nástrojem posilování sociálních vazeb. „Nyní víme, že divocí šimpanzi jedí a společně sdílí etanolové ovoce. Otázkou tak je, jestli z toho mohou získávat podobné benefity jako lidé,“ zajímá Bowlandovou.
Nastražená kamera zachytila šimpanzí hostinu nad zkvašeným chlebovníkem celkem desetkrát. Nejvyšší naměřený obsah alkoholu v ovoci byl 0,61 procenta. „Denně mohou tohoto ovoce spořádat celé kilogramy. Nejspíše se to tak dá porovnat s tím, když my lidé popíjíme nízkoalkoholické pivo,“ přiblížila Kimberley Hockingsová, která také působí na univerzitě v Exeteru.
Klíčový objev na obzoru?
Šimpanzi navíc jídlo příliš často nesdílí, i proto může být nedávné odhalení výzkumného týmu důležité, dodává. Sdílení chlebovníku probíhalo mezi všemi přítomnými opicemi, nehledě na věk či pohlaví. Článek zveřejněný v časopisu Current Biology si tak klade otázku, jestli se původ popíjení odvozuje od společného předka lidí a opic.
„O tom, zda šimpanzi ovoce s obsahem alkoholu vyhledávají záměrně a jak ho tráví, potřebujeme zjistit více. Toto chování by ale mohlo být raným vývojovým stádiem popíjení. Pokud to tak je, naznačovalo by to, že lidská tradice hodování může mít svůj původ hluboko v naší evoluční historii,“ dodala Hockingsová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žralok připlul mezi dovádějící děti, mrazivé záběry zaplavily sítě. Varování nikdo nebral vážně