Mistrovství světa v Kataru, které začne příští rok v listopadu, je protkané kontroverzemi. Vzbuzuje je už jen fakt, že zrovna v zemi v Perském zálivu bez fotbalové tradice se šampionát koná. Ale největší část kritiky tvoří bídné podmínky, za kterých dělníci staví honosné stadiony a potřebnou infrastrukturu. Katarská akce leží v žaludku i finskému kapitánovi Timu Sparvovi, který žije s českou modelkou Jitkou Nováčkovou.
Britský deník Guardian už dříve informoval, že zejména při budování zázemí pro katarský šampionát zemřelo kolem 6 500 zahraničních dělníků. Sparv se v textu pro web The Players Tribune snaží své kolegy a celou fotbalovou komunitu nabádat k tomu, aby nepřehlížela to, co se dělo a děje v Kataru. Nicméně přiznal, že i on sám se „probudil příliš pozdě“.
„V posledních dvou a půl letech jsem se snažil, abych se dozvěděl více o situaci v Kataru. Nejsem odborník, ale jako kapitán finské reprezentace vím, že možná brzy budu hrát na stadionech, které pracovníky stály život,“ napsal Sparv k mistrovství světa, které za velké nevole přidělil Kataru výkonný výbor organizace FIFA v roce 2010.
MS ve fotbale 2022
„My hráči se staneme veřejnou tváří turnaje, nad kterým nemáme žádnou kontrolu. Chtěl jsem tedy vědět více – dokonce jsem mluvil přímo s pracovníky. A mohu vám říci, že oceňují, že je někdo podporuje. A cítí se tím povzbuzení,“ poznamenala 34letá finská opora.
Máme větší vliv než kdy jindy
Od roku 2015 se Katar snaží mírnit kritiku tím, že zavádí reformy, které mají zlepšit pracovní podmínky dělníků. Zrušen byl takzvaný systém „kefala“, skrze který byli zahraniční pracovníci prakticky plně v moci zaměstnavatele – ten jim hned odebíral pasy a měl snazší cestu k jejich zneužívání. Hnutí Amnesty International vyzvalo FIFA, aby jednala.
„Vím, že píšu tento článek o mnoho let později, než by bylo třeba. Stále si říkám: ‚Ach! Nemohli jsme to řešit před pěti lety?‘ Možná jsme mohli změnit některá přijatá rozhodnutí a zlepšit podmínky pro pracovníky. Možná jsme mohli zachránit životy.“
Přímý postup na MS padl. O baráž se ale Šilhavého parta nemusí strachovat. Proč?
Nedělní belgická lekce prakticky připravila českou fotbalovou reprezentaci o přímý postup na mistrovství světa v Kataru. Pokud se neobjeví „skvrny na slunci“ Belgie si už první místo v kvalifikační skupině E pohlídá. Výběr Jaroslava Šilhavého ale má baráž o šampionát víceméně v kapse, i kdyby ztratila i druhou příčku v boji s Walesem. Děkovat může úspěchu v Lize národů.
Podle Sparva není nejlepší cestou turnaj bojkotovat, ale je důležité nemlčet. Vnímá, že fotbalové hvězdy jsou sledované na sociálních sítích a vlastní velký vliv. „Není to tak, že bychom my, fotbalisté, museli mlčet jako v minulosti. Můžeme své myšlenky zveřejňovat, kdykoliv si přejeme. A když to uděláme, média o tom píší. Čtou to fanoušci i veřejnost. Máme větší vliv než kdy jindy předtím a musíme ho jen použít,“ uvedl hráč momentálně působící v HJK Helsinky.
Zároveň přítel české miss z roku 2011 a influencerky Jitky Nováčkové podtrhává, že v tomto případě nejde o politiku, jejíž stále častější spojování s fotbalem leckoho pobuřuje. „Chtěl bych povzbudit ostatní hráče, aby byli odvážní. Katar není ani politické téma, je to humanitární téma. Když nic jiného, jen to zvýrazněte. Donuťte lidi, ať tomu věnují pozornost.“
Mistrovství světa se vůbec poprvé v historii nebude konat v letním – červnovém a červencovém – termínu. V Kataru totiž panují nelítostná vedra, takže šampionát startuje v listopadu a skončí šest dní před Vánoci. I tak se budou utkání konat za nestandardního vedra, které mají trochu mírnit klimatizované stadiony.
V současné době je v plném běhu kvalifikace. Finsko ve své skupině bojuje o druhou pozici, která by mu zajistila baráž. Seveřané mají po čtyřech zápasech pět bodů a jsou třetí za Ukrajinou jen vinou horšího skóre. Oproti ukrajinskému výběru mají ještě zápas k dobru.