Jakmile člověk s těžkým průběhem nemoci covid projde dveřmi jednotky intenzivní péče, měl by být na nejbezpečnějším místě, jaké si v tu dobu může představit. Jenže na pacienty může čekat další nebezpečí. Plíseň, která podle odborníků infikuje oslabené plíce a v mnoha případech zabíjí.
Houba aspergillus fumigatus, známá jako kropidlák zakouřený, je všude kolem nás – ve vzduchu, v půdě, v potravinách nebo v zahradním kompostu. Šíří se prostřednictvím mikroskopických spor a můžeme ji spatřit jako šedý zvrásněný polštářek na vlhkých stěnách.
Jenže nalezena byla také v květinových záhonech v nemocničních areálech. Přitom tato houba napadá lidi s vážně oslabeným imunitním systémem. Když udeří, způsobuje onemocnění zvané aspergilóza, které postihuje především plíce. V nich se může rozrůst až do velikosti tenisového míčku, píše britský web Daily Mail.
Když už se tak stane, je velmi obtížné houbu z těla odstranit. Infekce se může následně vyvinout v invazivní podobu, kdy se rozšíří do kůže, mozku, srdce nebo ledvin. Zabíjí až 70 procent těch, které napadne.
V souvislosti s covidem se o ní začalo mluvit na konci roku 2020, kdy vdova po skotském vládním úředníkovi, který zemřel na covid, vyzvala vládu, aby prošetřila nemocnici, kde byl její muž léčen.
Vdova si vyžádala kopie lékařských zpráv
Manžel se jmenoval Andrew Slorance a pracoval na tiskovém oddělení skotské vlády. Zemřel téměř šest týdnů poté, co byl přijat do Univerzitní nemocnice královny Alžběty v Glasgow. Hospitalizován byl kvůli léčbě rakoviny, ale následně se nakazil covidem.
Nemocnice uvedla jako příčinu smrti zápal plic způsobený právě covidem. Vdova Louise si však vyžádala kopii lékařských záznamů a zjistila, že manžel se v nemocnici také nakazil zmíněnou houbou.
Lékaři se prý o novém zdravotním problému nikdy nezmínili, i když ve zprávě o něm byly desítky řádků. Nemocnice popřela, že by se snažila něco zatajit. Na otázky společnosti Good Health týkající se role aspergilózy při Slorancově smrti však neodpověděla.
Odborníci tvrdí, že počet pacientů s covidem přijatých na jednotky intenzivní péče s vážnými dýchacími obtížemi, kteří se zároveň nakazili aspergilózou, je vysoký. Odhady se ale liší. Tisková zpráva výzkumníků z Exeterské univerzity z března uvádí, že jde až o každého třetího člověka. Mezinárodní studie v časopise Emerging Infectious Diseases z října ukazuje na každého šestého.
Lék může zachránit až 75 procent lidí
Proč se data tak rozcházejí? Podle jednoho z předních britských lékařů Davida Denninga záleží na tom, jak dobře umí zdravotníci závažné plísňové infekce vůbec diagnostikovat a jaké mají o těchto nemocech povědomí.
„Pokud nemoc nehledáte, nenajdete ji. Pravděpodobně existuje spousta pacientů, kteří zemřeli v kritické péči a kteří nebyli nikdy diagnostikováni,“ vysvětlil.
Standardní léčbou jsou protiplísňové léky zvané azoly. „Pokud jsou podány včas, mohou vyléčit 75 procent pacientů,“ říká Denning. Nicméně houba aspergillus je vůči nim rezistentnější než ostatní.
Důvodem je především nadměrné používáním azolů v medicíně i v zemědělství. To podle Denninga vedlo k vývoji odolnějších kmenů této houby. Azolové protiplísňové postřiky se používají například na udržení okrasných rostlin ve sklenících.