reklama

Problém pro lidi s covidem. Za zdmi nemocnic může řádit tichý zabiják napadající plíce

Jakmile člověk s těžkým průběhem nemoci covid projde dveřmi jednotky intenzivní péče, měl by být na nejbezpečnějším místě, jaké si v tu dobu může představit. Jenže na pacienty může čekat další nebezpečí. Plíseň, která podle odborníků infikuje oslabené plíce a v mnoha případech zabíjí.

reklama

Houba aspergillus fumigatus, známá jako kropidlák zakouřený, je všude kolem nás – ve vzduchu, v půdě, v potravinách nebo v zahradním kompostu. Šíří se prostřednictvím mikroskopických spor a můžeme ji spatřit jako šedý zvrásněný polštářek na vlhkých stěnách.

Jenže nalezena byla také v květinových záhonech v nemocničních areálech. Přitom tato houba napadá lidi s vážně oslabeným imunitním systémem. Když udeří, způsobuje onemocnění zvané aspergilóza, které postihuje především plíce. V nich se může rozrůst až do velikosti tenisového míčku, píše britský web Daily Mail.

Když už se tak stane, je velmi obtížné houbu z těla odstranit. Infekce se může následně vyvinout v invazivní podobu, kdy se rozšíří do kůže, mozku, srdce nebo ledvin. Zabíjí až 70 procent těch, které napadne.

V souvislosti s covidem se o ní začalo mluvit na konci roku 2020, kdy vdova po skotském vládním úředníkovi, který zemřel na covid, vyzvala vládu, aby prošetřila nemocnici, kde byl její muž léčen.

Vdova si vyžádala kopie lékařských zpráv

Manžel se jmenoval Andrew Slorance a pracoval na tiskovém oddělení skotské vlády. Zemřel téměř šest týdnů poté, co byl přijat do Univerzitní nemocnice královny Alžběty v Glasgow. Hospitalizován byl kvůli léčbě rakoviny, ale následně se nakazil covidem.

Nemocnice uvedla jako příčinu smrti zápal plic způsobený právě covidem. Vdova Louise si však vyžádala kopii lékařských záznamů a zjistila, že manžel se v nemocnici také nakazil zmíněnou houbou.

Lékaři se prý o novém zdravotním problému nikdy nezmínili, i když ve zprávě o něm byly desítky řádků. Nemocnice popřela, že by se snažila něco zatajit. Na otázky společnosti Good Health týkající se role aspergilózy při Slorancově smrti však neodpověděla.

Odborníci tvrdí, že počet pacientů s covidem přijatých na jednotky intenzivní péče s vážnými dýchacími obtížemi, kteří se zároveň nakazili aspergilózou, je vysoký. Odhady se ale liší. Tisková zpráva výzkumníků z Exeterské univerzity z března uvádí, že jde až o každého třetího člověka. Mezinárodní studie v časopise Emerging Infectious Diseases z října ukazuje na každého šestého.

Lék může zachránit až 75 procent lidí

Proč se data tak rozcházejí? Podle jednoho z předních britských lékařů Davida Denninga záleží na tom, jak dobře umí zdravotníci závažné plísňové infekce vůbec diagnostikovat a jaké mají o těchto nemocech povědomí.

„Pokud nemoc nehledáte, nenajdete ji. Pravděpodobně existuje spousta pacientů, kteří zemřeli v kritické péči a kteří nebyli nikdy diagnostikováni,“ vysvětlil.

Standardní léčbou jsou protiplísňové léky zvané azoly. „Pokud jsou podány včas, mohou vyléčit 75 procent pacientů,“ říká Denning. Nicméně houba aspergillus je vůči nim rezistentnější než ostatní.

Důvodem je především nadměrné používáním azolů v medicíně i v zemědělství. To podle Denninga vedlo k vývoji odolnějších kmenů této houby. Azolové protiplísňové postřiky se používají například na udržení okrasných rostlin ve sklenících.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama