Nákaza koronavirem se značně rozšířila i v Antarktidě. Infikovány byly více než dvě třetiny vědců z belgické stanice, a to navzdory velmi striktním opatřením, testování a také očkování, které podstoupili. Informují o tom belgická média.
Ačkoliv jde o jedno z nejodlehlejších míst na zeměkouli, koronavirus si svoji cestu našel i do Antarktidy. Belgičtí vědci z Polární stanice princezny Alžběty hlásí, že u nich ve velkém měřítku propukla nákaza.
Reportáž z covidária: I na Silvestra se u nás umíralo, neočkovaná žena přišla příliš pozdě
Také poslední den roku 2021 COVID-19 zabíjel. „Bohužel, jedna pacientka nám tady na oddělení umřela hned na Silvestra ráno,“ vypráví sestra Alena Krajíčková z covidového oddělení Nemocnice AGEL v moravském Novém Jičíně. A uvede reportéra CNN Prima NEWS na jeden z pokojů. Muž, kterému se díky přístrojům na podporu dýchání právě podařilo překonat kritickou fázi nemoci, přitom stále tvrdí: „Určitě se nenechám očkovat nějakou experimentální vakcínou.“
Na místě je celkem 25 odborníků, pozitivních mají být hned dvě třetiny. Podle všeho se zdá, že nikdo z Belgičanů nemá závažný průběh onemocnění COVID-19.
Nákaza ve stanici je ale jistou záhadou. Všichni lidé na místě jsou totiž podle zveřejněných informací plně očkovaní a navíc na stanici vyrazili za mimořádně přísných opatřeních. Absolvovali hned několik testů, napřed doma v Belgii a poté i v Jihoafrické republice, ze které později zamířili na jih do Antarktidy. Další testy navíc podstoupili při příjezdu do ledem pokryté krajiny. Všechny byly negativní.
První nákaza byla zaznamenána 14 prosince, následovaly další dva případy. Všichni z první várky infikovaných byli evakuováni den před Štědrým dnem. Virus už ale na stanici cirkuloval.
Na místo vyrazila i dvojice lékařů, která má pomoci v případě, že se stav infikovaných vědců začne horšit. Podle průzkumníka Alaina Huberta odpovědného za tamní bezpečnost se nákaza projevila i na dalších stanicích Antarktidy. Odborníci zatím odhadují, že polárníky zasáhla nová varianta omikron, která se šíří po celém světě a pochází právě z Jihoafrické republiky.