reklama

Omikron ohrožuje svět. Které respirátory vás před ním ochrání nejlépe?

Omikron je mnohem nakažlivější než předchozí varianty koronaviru. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je příčinou prudkého nárůstu výskytu covidu ve velké části Spojených států, kde tvoří více než 73 procent nových infekcí. Který typ roušek je pro ochranu před omikronem nejlepší?

reklama

Odborníci doporučují nosit dobře padnoucí masky s vysokou filtrací, jako je respirátor N95, v Evropě označovaný jako FFP2. V každém případě jsou podle nich nejlepší ty respirátory, které zakrývají nos a ústa a přiléhají k obličeji tak, že po stranách nejsou žádné mezery.

Upozorňují také, že je třeba vybírat masky se dvěma nebo více vrstvami a nosním drátkem, který zabraňuje úniku vzduchu z horní části. Doporučují podržet respirátor směrem ke světlu a zkontrolovat, zda blokuje světlo. To znamená, že látka pravděpodobně odfiltruje více částic.

Odborníci dále doporučují nosit dvě roušky nebo je spárovat s respirátorem, abyste se ujistili, že nezůstávají žádné mezery.

Rozdíly v označeních

N95 je filtrační obličejový respirátor (FFR). Je definován jako podtlakový respirátor s filtrem na částice, který je nedílnou součástí masky, případně filtrační tvoří materiál celou obličejovou masku.

Označení N95 znamená, že maska odfiltruje alespoň 95 procent částic přenášených vzduchem, s nimiž se setká. Respirátory jsou rovněž vyrobeny tak, aby na obličeji vytvořily těsnění.

Rozdíl mezi respirátorem N95 a KN95 je v tom, kde je certifikován. Ty, které se vyrábějí v USA a jsou certifikovány Národním institutem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, nesou označení N95, R95 nebo P95. V Číně se používá označení KN95 a v Evropě FFP2.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama