Lobbista Roman Janoušek byl propuštěn z vězení, kam nastoupil před osmi lety za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Odpykal si polovinu trestu, městský soud dvakrát žádal o prominutí zbytku, ten mu však nevyhověl. Existuje možnost, že se za lobbistu někdo mohl zaručit. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl advokát Miroslav Krutina.
Lobbista Roman Janoušek v úterý odpoledne opustil ruzyňskou věznici. Odpykal si zhruba polovinu ze čtyř a půl roku vězení. Podal žádost o podmíněné propuštění, což mu obvodní soud zamítl s tím, že se lobbista ještě dostatečně nepolepšil. Na úterním zasedání však pražský městský soud vyhověl jeho stížnosti a z vězení ho pustil.
Důvodem může být, že se za Janouška někdo zaručil, jak to u podobných případů bývá. „Je naprostý standard, že si podmíněně propuštěná osoba zajistí podporu nějakého širšího okruhu osob,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS advokát Miroslav Krutina.
Janouškovým ručitelem by mohla být například nezisková organizace pracující s odsouzenými, zaměstnavatel nebo pracovní kolektiv. „Musí mít hlavně důvěru soudu a nějak přispět k dovršení nápravy. To znamená, že mají na podmíněně propuštěného pozitivní vliv,“ pokračoval Krutina. „Je potřeba si uvědomit, že jde o specifický trestný čin, který se stal za určitých okolností. Právě ty je potřeba ze života pachatele aspoň v rovině pravděpodobnostní vyloučit tak, aby už nepředstavoval riziko,“ dodal.
Výkon trestu byl Janouškovi opakovaně přerušen
V roce 2012 lobbista způsobil dopravní nehodu v pražské Michli, při níž vážně zranil svým autem ženu a ujel. Původně byl obžalován za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.
Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 až do července 2021 ale pobýval na svobodě. Výkon trestu mu byl opakovaně přerušován na základě lékařských posudků, podle kterých má Janoušek po operaci mozku v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a tím ho zabít.