reklama

Zábava v režii lidí: Nejkrutější oslavy a festivaly celého světa

Ani nejlepší přítel člověka není ušetřen kruté "zábavy" některých lidí.
Zdroj: Pixabay

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

reklama

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

Nejkrutější oslavy a festivaly totiž vyžadují silný žaludek a/nebo srdce z kamene. Od malých ještěrek po nevinné býky – kde všude si libují v mučení skrytém pod rouchem tradice?

Festival psího masa v Yulinu

Během festivalu, který probíhá každoročně na konci června, je zabito až patnáct tisíc psů. Ti jsou předtím nacpáni do klecí bez jídla či vody. Festival je i častým cílem aktivistů, kteří se zde snaží zachránit co největší počet psů, kteří jsou údajně často uneseni od svých lidských rodin či pocházejí ze specializovaných množíren. Navzdory silným důkazům, které se každý rok podaří získat, představitelé města dál trvají na tom, že k oslavám letního slunovratu vlastně vůbec nedochází. Každý rok se zde však podaří zachránit stovky psů před neblahým "slavnostním" osudem, který jim nehrozí jen v létě. Třeba i díky organizaci Candy Cane Rescue, které se od roku 2017 podařilo z Číny zachránit více než tři sta psů.

Běh s býky na svátek svatého Fermína

Oslavy svátku svatého Fermína v první polovině července trvají devět dní a jsou plné ohňostrojů, karnevalů a běhání s býky. Každý den v osm ráno je do ulic města Pamplona vypuštěno šest býků. Spolu s nimi se do běhu dávají i tisícovky lidí. I když při „oslavách“ zemřelo od roku 1924 patnáct lidí, skutečnými oběťmi jsou zde právě býci. Než jsou vypuštěni, dostávají údery elektrickými biči a dostávají projímadla. Žádný z nich „oslavy“ nepřežije – někteří z nich nepřežijí brutální chování lidských účastníků běhu, ti, kteří doběhnou do cíle, zemřou při večerních býčích zápasech.

Kots Kaal Pato na Yucatanu

Víte, jak v amerických filmech děti při oslavách narozenin poslepu mlátí holí do zavěšeného papírového zvířátka, aby z něj vypadly bonbony? Tak nějak podobně v mexickém Yucatanu oslavují festival Kots Kaal Pato. Jen v jejich případě není piňata plná bonbonů, ale živých leguánů a vačic. Pokud některé ze zvířat tuhle parádní akcičku přežije, dostane se do spárů krvežíznivého davu. Celá „oslava“ je zakončena zabíjením hus. Pokud totiž ještě nemáte dost, můžete si zasoutěžit v disciplíně „trhání husí hlavy“.

Právě vačice jsou spolu s leguány oběťmi mexických oslav.
Právě vačice jsou spolu s leguány oběťmi mexických oslav.

Grindadráp na Faerských ostrovech

I nahánění a zabíjení velryb a kytovců patří mezi oblíbené „tradiční“ aktivity. Každé léto zbarví pobřeží Faerských ostrovů krev tisícovky kulohlavců a delfínů. Jakmile lovci dostanou zprávu o nedalekém stádu, okamžitě se pustí do akce a ze všech sil se ho snaží zahnat na mělčinu. Tam každého člena stáda podříznou a jeho tělo rozporcují. To vše navzdory potvrzené skutečnosti, že maso, které tak získají, je plné těžkých kovů. Letos se počet obětí vyšplhal již na 536 velryb.

Jde jen o drobný výčet. Možná si zrovna říkáte, že máme štěstí, že žijeme právě tady a podobná zvěrstva se nás netýkají. Mýlili byste se. Co naše předvánoční kaluže krve před káděmi s vyhladovělými a oslabenými kapry, kteří už jen čekají na ránu z milosti, abychom my mohli oslavit naše svátky „klidu a míru“? Co Velikonoce, při kterých slavíme jaro a obrodu tím, že zabíjíme novorozená jehňata? Co naše oslavy svatého Huberta, při kterých plníme kostely mrtvými jeleny, zajíci či bažanty, jimž žehná kněz?

Nicméně svět se mění a vše se (doufejme) obrací k lepšímu. Mnoho festivalů a oslav již bylo zakázáno (například nepálské oslavy bohyně Gadhimai, při kterých bylo každoročně zavražděno na desítky tisíc zvířat od buvolů po holuby), nebo na ně byla uvalena přísnější pravidla zajišťující welfare nedobrovolně zúčastněných zvířat. Například při festivalu Toro de la Vega je podle letošního rozsudku španělského nejvyššího soudu zakázáno býky mučit bodáním kopím. Nebo při oslavách Eid al-Adha (Svátek obětování - letos připadl na 11.8.2019), při kterých se letos poprvé musela zvířata před zabitím omráčit. Připomíná Abrahámovu oběť berana Bohu, kterého obětoval místo svého syna Izáka. Proto během něho 1,6 miliardy muslimů po celém světě rituálně zabíjí desítky miliónů zvířat. Nejčastěji kozy a ovce.

Snad se brzy do propadliště dějin odeberou brzy ty ostatní…

Býčí zápasy patří mezi nejkrutější "zábavy" naší civilizace.
Býčí zápasy patří mezi nejkrutější "zábavy" naší civilizace.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Sjezdovky na českých horách zaplněné turisty nebo lidé scházející se v potají otevřených restauracích. Jiní se zase před týdnem tísnili bez roušek a rozestupů na demonstraci. Oproti jaru, kdy celý národ z domovů spořádaně a vyděšeně sledoval nastupující covidovou hrůzu, je to velikánský rozdíl. Proč se teď chováme jinak? Pro CNN Prima NEWS o tom v rozhovoru mluví Jiří Brančík, primář oddělení klinické psychologie Vojenské nemocnice Brno.

Noste roušky i doma. Ochráníte tím rodiče, vyzývají zdravotníky úřady v Los Angeles
Velkostatkář Gates? Miliardář se stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA
Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování
Česká trampka rýžovala zlato na Klondiku. Medvědy grizzly zaháněla husitskými chorály
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Další články
reklama
reklama