reklama

Zábava v režii lidí: Nejkrutější oslavy a festivaly celého světa

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

reklama

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

Nejkrutější oslavy a festivaly totiž vyžadují silný žaludek a/nebo srdce z kamene. Od malých ještěrek po nevinné býky – kde všude si libují v mučení skrytém pod rouchem tradice?

Festival psího masa v Yulinu

Během festivalu, který probíhá každoročně na konci června, je zabito až patnáct tisíc psů. Ti jsou předtím nacpáni do klecí bez jídla či vody. Festival je i častým cílem aktivistů, kteří se zde snaží zachránit co největší počet psů, kteří jsou údajně často uneseni od svých lidských rodin či pocházejí ze specializovaných množíren. Navzdory silným důkazům, které se každý rok podaří získat, představitelé města dál trvají na tom, že k oslavám letního slunovratu vlastně vůbec nedochází. Každý rok se zde však podaří zachránit stovky psů před neblahým "slavnostním" osudem, který jim nehrozí jen v létě. Třeba i díky organizaci Candy Cane Rescue, které se od roku 2017 podařilo z Číny zachránit více než tři sta psů.

Běh s býky na svátek svatého Fermína

Oslavy svátku svatého Fermína v první polovině července trvají devět dní a jsou plné ohňostrojů, karnevalů a běhání s býky. Každý den v osm ráno je do ulic města Pamplona vypuštěno šest býků. Spolu s nimi se do běhu dávají i tisícovky lidí. I když při „oslavách“ zemřelo od roku 1924 patnáct lidí, skutečnými oběťmi jsou zde právě býci. Než jsou vypuštěni, dostávají údery elektrickými biči a dostávají projímadla. Žádný z nich „oslavy“ nepřežije – někteří z nich nepřežijí brutální chování lidských účastníků běhu, ti, kteří doběhnou do cíle, zemřou při večerních býčích zápasech.

Kots Kaal Pato na Yucatanu

Víte, jak v amerických filmech děti při oslavách narozenin poslepu mlátí holí do zavěšeného papírového zvířátka, aby z něj vypadly bonbony? Tak nějak podobně v mexickém Yucatanu oslavují festival Kots Kaal Pato. Jen v jejich případě není piňata plná bonbonů, ale živých leguánů a vačic. Pokud některé ze zvířat tuhle parádní akcičku přežije, dostane se do spárů krvežíznivého davu. Celá „oslava“ je zakončena zabíjením hus. Pokud totiž ještě nemáte dost, můžete si zasoutěžit v disciplíně „trhání husí hlavy“.

Grindadráp na Faerských ostrovech

I nahánění a zabíjení velryb a kytovců patří mezi oblíbené „tradiční“ aktivity. Každé léto zbarví pobřeží Faerských ostrovů krev tisícovky kulohlavců a delfínů. Jakmile lovci dostanou zprávu o nedalekém stádu, okamžitě se pustí do akce a ze všech sil se ho snaží zahnat na mělčinu. Tam každého člena stáda podříznou a jeho tělo rozporcují. To vše navzdory potvrzené skutečnosti, že maso, které tak získají, je plné těžkých kovů. Letos se počet obětí vyšplhal již na 536 velryb.

Jde jen o drobný výčet. Možná si zrovna říkáte, že máme štěstí, že žijeme právě tady a podobná zvěrstva se nás netýkají. Mýlili byste se. Co naše předvánoční kaluže krve před káděmi s vyhladovělými a oslabenými kapry, kteří už jen čekají na ránu z milosti, abychom my mohli oslavit naše svátky „klidu a míru“? Co Velikonoce, při kterých slavíme jaro a obrodu tím, že zabíjíme novorozená jehňata? Co naše oslavy svatého Huberta, při kterých plníme kostely mrtvými jeleny, zajíci či bažanty, jimž žehná kněz?

Nicméně svět se mění a vše se (doufejme) obrací k lepšímu. Mnoho festivalů a oslav již bylo zakázáno (například nepálské oslavy bohyně Gadhimai, při kterých bylo každoročně zavražděno na desítky tisíc zvířat od buvolů po holuby), nebo na ně byla uvalena přísnější pravidla zajišťující welfare nedobrovolně zúčastněných zvířat. Například při festivalu Toro de la Vega je podle letošního rozsudku španělského nejvyššího soudu zakázáno býky mučit bodáním kopím. Nebo při oslavách Eid al-Adha (Svátek obětování - letos připadl na 11.8.2019), při kterých se letos poprvé musela zvířata před zabitím omráčit. Připomíná Abrahámovu oběť berana Bohu, kterého obětoval místo svého syna Izáka. Proto během něho 1,6 miliardy muslimů po celém světě rituálně zabíjí desítky miliónů zvířat. Nejčastěji kozy a ovce.

Snad se brzy do propadliště dějin odeberou brzy ty ostatní…

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

ON-LINE 14. den olympiády: Dostál se Šloufem bronzoví, lezec Ondra průběžně čtvrtý
OH 2021

Živě
ON-LINE 14. den olympiády: Dostál se Šloufem bronzoví, lezec Ondra průběžně čtvrtý

Česká výprava v Tokiu je o další medaili bohatší. Pro bronz si dojeli deblkajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf. Finálový den už načal i lezec Adam Ondra, který je po své nejslabší disciplíně průběžně čtvrtý poté, co si zlepšil osobní rekord. V akci jsou znovu také čeští desetibojaři Adam Sebastian Helcelet s Jiřím Sýkorou. Golfistka Klára Spilková absolvovala druhé ze čtyř kol turnaje a je aktuálně na 24. místě. Závod začíná také pro moderní pětibojaře.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama