reklama

Zábava v režii lidí: Nejkrutější oslavy a festivaly celého světa

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

reklama

Oslavy má rád asi každý z nás. Ať už zavítáte do jakéhokoliv kouta světa, vždy narazíte na nějaké „tradiční“ oslavy, které se vážou k dané zemi či městu. O některých by se vám ale ani nesnilo. Možná i proto, že připomínají spíše pořádnou noční můru.

Nejkrutější oslavy a festivaly totiž vyžadují silný žaludek a/nebo srdce z kamene. Od malých ještěrek po nevinné býky – kde všude si libují v mučení skrytém pod rouchem tradice?

Festival psího masa v Yulinu

Během festivalu, který probíhá každoročně na konci června, je zabito až patnáct tisíc psů. Ti jsou předtím nacpáni do klecí bez jídla či vody. Festival je i častým cílem aktivistů, kteří se zde snaží zachránit co největší počet psů, kteří jsou údajně často uneseni od svých lidských rodin či pocházejí ze specializovaných množíren. Navzdory silným důkazům, které se každý rok podaří získat, představitelé města dál trvají na tom, že k oslavám letního slunovratu vlastně vůbec nedochází. Každý rok se zde však podaří zachránit stovky psů před neblahým "slavnostním" osudem, který jim nehrozí jen v létě. Třeba i díky organizaci Candy Cane Rescue, které se od roku 2017 podařilo z Číny zachránit více než tři sta psů.

Běh s býky na svátek svatého Fermína

Oslavy svátku svatého Fermína v první polovině července trvají devět dní a jsou plné ohňostrojů, karnevalů a běhání s býky. Každý den v osm ráno je do ulic města Pamplona vypuštěno šest býků. Spolu s nimi se do běhu dávají i tisícovky lidí. I když při „oslavách“ zemřelo od roku 1924 patnáct lidí, skutečnými oběťmi jsou zde právě býci. Než jsou vypuštěni, dostávají údery elektrickými biči a dostávají projímadla. Žádný z nich „oslavy“ nepřežije – někteří z nich nepřežijí brutální chování lidských účastníků běhu, ti, kteří doběhnou do cíle, zemřou při večerních býčích zápasech.

Kots Kaal Pato na Yucatanu

Víte, jak v amerických filmech děti při oslavách narozenin poslepu mlátí holí do zavěšeného papírového zvířátka, aby z něj vypadly bonbony? Tak nějak podobně v mexickém Yucatanu oslavují festival Kots Kaal Pato. Jen v jejich případě není piňata plná bonbonů, ale živých leguánů a vačic. Pokud některé ze zvířat tuhle parádní akcičku přežije, dostane se do spárů krvežíznivého davu. Celá „oslava“ je zakončena zabíjením hus. Pokud totiž ještě nemáte dost, můžete si zasoutěžit v disciplíně „trhání husí hlavy“.

Grindadráp na Faerských ostrovech

I nahánění a zabíjení velryb a kytovců patří mezi oblíbené „tradiční“ aktivity. Každé léto zbarví pobřeží Faerských ostrovů krev tisícovky kulohlavců a delfínů. Jakmile lovci dostanou zprávu o nedalekém stádu, okamžitě se pustí do akce a ze všech sil se ho snaží zahnat na mělčinu. Tam každého člena stáda podříznou a jeho tělo rozporcují. To vše navzdory potvrzené skutečnosti, že maso, které tak získají, je plné těžkých kovů. Letos se počet obětí vyšplhal již na 536 velryb.

Jde jen o drobný výčet. Možná si zrovna říkáte, že máme štěstí, že žijeme právě tady a podobná zvěrstva se nás netýkají. Mýlili byste se. Co naše předvánoční kaluže krve před káděmi s vyhladovělými a oslabenými kapry, kteří už jen čekají na ránu z milosti, abychom my mohli oslavit naše svátky „klidu a míru“? Co Velikonoce, při kterých slavíme jaro a obrodu tím, že zabíjíme novorozená jehňata? Co naše oslavy svatého Huberta, při kterých plníme kostely mrtvými jeleny, zajíci či bažanty, jimž žehná kněz?

Nicméně svět se mění a vše se (doufejme) obrací k lepšímu. Mnoho festivalů a oslav již bylo zakázáno (například nepálské oslavy bohyně Gadhimai, při kterých bylo každoročně zavražděno na desítky tisíc zvířat od buvolů po holuby), nebo na ně byla uvalena přísnější pravidla zajišťující welfare nedobrovolně zúčastněných zvířat. Například při festivalu Toro de la Vega je podle letošního rozsudku španělského nejvyššího soudu zakázáno býky mučit bodáním kopím. Nebo při oslavách Eid al-Adha (Svátek obětování - letos připadl na 11.8.2019), při kterých se letos poprvé musela zvířata před zabitím omráčit. Připomíná Abrahámovu oběť berana Bohu, kterého obětoval místo svého syna Izáka. Proto během něho 1,6 miliardy muslimů po celém světě rituálně zabíjí desítky miliónů zvířat. Nejčastěji kozy a ovce.

Snad se brzy do propadliště dějin odeberou brzy ty ostatní…

Tagy:

Hlavní zprávy

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv
ZOH 2022

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky
Středočeský kraj

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama