Záběry z bojů: Chlouba okupantů v plamenech. Ukrajinci zničili ruský tank za 100 milionů

Ukrajinci zničili ruský tank T-90M

Ukrajinské 54. mechanizované brigádě se na východě země povedlo zničit ruský tank T-90M „Breakthrough“. Tento kolos má cenu asi 4,5 milionu dolarů (přes 100 milionů korun). Jde zřejmě o nejmodernější tank, který Rusko během invaze na Ukrajině nasadilo. O destrukci „stomilionového“ stroje se měli postarat ukrajinští operátoři bezpilotních letounů. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.

„Destrukce T-90M ze vzduchu. Náš letecký průzkum odhalil ruský tank T-90M ‚Breakthrough‘. Těch bylo vyrobeno asi jen 100 kusů. Cena jednoho dosahuje zhruba 4,5 milionu dolarů. Bylo by od nás hříchem, kdybychom tento stroj nechali ve funkčním stavu,“ uvedla ve svém prohlášení průzkumná jednotka K2 z ukrajinské 54. mechanizované brigády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusové proti Putinovi. Na Kreml táhnou partyzáni, do svých řad mají verbovat tisíce lidí

K úderu podle Kyjeva došlo v Doněcké oblasti u cesty mezi městy Soledar a Siversk. 54. brigáda v tomto regionu operuje poměrně často. „Učinili jsme rozhodnutí, že stroj zničíme. Operace trvala déle než půl noci – výsledek můžete vidět ve videu,“ dodala jednotka K2.

Na záběrech je vidět, že bezpilotní letouny vybavené termokamerou svrhly na tank během noci hned několik bomb. Moderní stroj kvůli tomu začal hořet. S ohledem na tmu sice nelze posoudit přesný stav vozidla. Je ale velmi pravděpodobné, že svržené granáty a následný požár vedly k fatálnímu poškození tanku.

Například ukrajinská analytická stránka s názvem Special Kherson Cat okomentovala video následovně: „Ruský nejmodernější funkční tank T-90M se pokusil ukrýt před ukrajinskými drony pod troskami, jenže neuspěl.“

Zpráv o zničených nebo ukořistěných ruských obrněncích typu T-90 ukrajinskou armádou začalo přibývat již na jaře minulého roku. Rusko v první fázi invaze nasazovalo tento tank spíš výjimečně. Dost možná to bylo kvůli zmíněné vysoké ceně.

K přehodnocení situace Moskvu bezpochyby donutil až překvapivě tvrdý ukrajinský odpor, který dlouhodobě způsobuje obrovské ruské ztráty. Okupanti podle ukrajinského generálního štábu od začátku invaze přišli již o 3 802 tanků (mezi nimi figurují i desítky T-90 a jeho modifikací), 7 472 jiných obrněnců, 6 230 transportních vozidel a o nespočet další vojenské těžké techniky.

Tagy:
válka tank tanky Ukrajina ztráty Rusko Donbas těžká technika Doněcká oblast T-90 Soledar Ukrajinská 54. mechanizovaná brigáda T-90M Siversk