Žáček: Jsem zvědav, kolik majetku tu má Putinova parta. Prověřil bych Nejedlého i Zemana

Netrpělivě čekám na to, jaké množství majetku v Česku bude náležet Rusům z party prezidenta Vladimira Putina, uvedl v pořadu K věci předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Pavel Žáček (ODS). Sdělil také, že by se protiruské sankce měly dotknout i lidí kolem Hradu. Prověřil by jak ekonomického poradce Hradu Martina Nejedlého, tak samotného prezidenta.

„Sankční seznam je primárně zaměřen na občany z Ruské federace. Pokud ale finanční prostředky byly převáženy mezi českými občany, tak je budeme muset řešit. Pro mě to má rovinu nejen v byznysové oblasti, tak i v dosahu do politické sféry,“ uvedl Žáček.

Narážel tím na to, že do přehledu by zařadil všechny, a to včetně poradce Nejedlého. „Měli bychom zjišťovat, které segmenty našeho politického života, ať už parlamentního, či mimoparlamentního, Rusové financovali. Je to náš domácí úkol,“ sdělil dále. Tím podle něj lépe pochopíme postoje některých lidí a subjektů, „které se skrývaly a snažily se utajit své tajné vztahy k Ruské federaci“.

Česko totiž prověřuje majetky ruských občanů, aby je mohlo zmrazit jako sankce za ruskou invazi na Ukrajinu. V zemi se už třetím týdnem válčí. Ostřelování ukrajinských měst pokračovalo i v noci na čtvrtek. Zbytky sestřelené rakety dopadly na obytnou budovu v Kyjevě, zemřel nejméně jeden člověk. Zraněné a oběti hlásí také Černigov, zemřít měl i jeden občan USA.

Ačkoliv úřady zkoumají stopy ruského majetku na českém území, Žáček by se prý zajímal i o prezidenta, a to ze soukromé iniciativy. „Nečekám to od státních orgánů, ale politickou sféru nemůžeme vynechat. Možná se dožijeme překvapení, kdo všechno je financoval,“ upozornil. Například fakt, že si prezident republiky vyžádal seznam ruských špionů na území tuzemska, by se podle Žáčka měl vyšetřit.

„Prezidentem se zabývají bezpečnostní složky různého druhu. Bylo to nestandardní, co Zeman chtěl. Mělo by se objasnit, jestli to mělo propojení na Ruskou federaci,“ podotkl Žáček. Dodal, že to stejné by se mělo týkat i finančních toků, které šly do prezidentské kampaně a mohly být poslány Kremlem.

„Netrpělivě čekám na to, jakým způsobem bude vyhodnoceno množství majetku Rusů z party Putina. Možná se dožijeme překvapení, kolik majetku tady mají ulito,“ dodal s tím, že ministerstvo se sice zmíněným seznamem zabývá, má však zpoždění. USA a další státy totiž mají se sankcemi a zmrazováním majetku větší praxi.

Tagy: