reklama

Festival Open House Praha otevírá přes 70 budov včetně Kongresového centra

/ fotografií

Až do počátku pandemie tu probíhaly akce pro tisíce lidí, teď se otevře pro návštěvníky celosvětového festivalu Open House. Kongresové centrum v Nuslích je výjimečnou ukázkou architektury sedmdesátých a osmdesátých let, která se stala nadčasovou. Palác nepotřeboval výraznější přestavbu a v budoucnu by se měl rozšiřovat. Prohlédnout si jej můžete o víkendu 5. a 6. září.

reklama

Palác kultury, který si vysloužil zkratku Pakul, nebo pejorativní přezdívku Lidojem, pořádal první akce na jaře roku 1981. Jeho stavba trvala přes čtyři roky a architektům prý jako inspirace posloužilo kongresové centrum v Hamburku. Nad Nuselským údolím jen kousek od Vyšehradu vyrostla stavba, která v současnosti hostí koncerty i farmaceutické kongresy. Z pohledu kongresové turistiky má jednu výhodu. Je z ní vidět historické centrum Prahy včetně Hradu.

Během prvního zářijového víkendu si budou moci užít výhledy na město i návštěvníci festivalu Open House Praha. V české metropoli se akce pořádá pošesté a je součástí sítě Open House festivalů, které otevírají zajímavé a běžně nepřístupné budovy po celém světě. Nápad se zrodil v Londýně před téměř třiceti lety a u počátků britského festivalu stála i architektka Eva Jiřičná.

Památky i současná architektura zdarma

Podle ředitelky pražského festivalu Andrey Šenkyříkové roste každý rok počet návštěvníků. „Nedá se ale předvídat, o kterou budovu bude veliký zájem a o kterou nižší,“ říká. Na návštěvníky tak někde čekají fronty a jinde mohou na prohlídku budovy rovnou. Open House funguje v neziskovém sektoru, vstupy do budov se neplatí. Každý rok přibývají novinky. Letos je to třeba právě Kongresové centrum Praha, které se objevilo i na vizuálech festivalu.

Kongresové centrum Praha láká veřejnost na návštěvu Kongresového sálu, jehož kapacitu lze upravovat díky spouštěcímu stropu. Údajně se jedná o třináctý nejlepší koncertní sál světa s pódiem větším než basketbalové hřiště. To se může zakrýt původní oponou s uměleckým dílem Slunce od Aloise Fišárka (jeho plastika Kosmonauti zdobí vestibul stanice metra Háje).

A opona není jediným původním prvkem. I přes provedené rekonstrukce si Kongresové centrum uchovalo originální podobu. Hana Obrázková, vedoucí obchodního oddělení Kongresového centra Praha, například upozorňuje na repasované sedačky z osmdesátých let, které jsou dnes vybaveny vlastními přívody klimatizovaného vzduchu.

Byli tu Obama i Schwarzenegger

V budově bylo také na dvě stě uměleckých děl. Ty ideologicky zabarvené skončily v depozitářích, ale mnohá další dodnes zdobí její interiéry. Nejvíce pozornosti poutá skleněná plastika Žena s holubicí ve foyeru před Kongresovým sálem. Umožňuje zajímavou hru se světlem.

V Kongresovém centru jsou další dva velké sály a mnoho menších včetně dvou výjimečných jednacích salonků. I v nich se zachoval dobový design. Jižní salonek 1 dostal přezdívku Schwarzenegger room, protože zde známý herec natáčel reklamu na mobilní hru. Jižnímu salonku 2 o patro výš se zase přezdívá Obama room, protože zde jednal americký prezident v roce 2009 během summitu EU a USA.

Kongresové centrum není jedinou stavbou, která se do festivalu zapojuje. Open House otevře dveře několika historických paláců, třeba Desfourského nebo Lichtenštejnského, kde se ubytovávají významné státní návštěvy. Zpřístupněna budou divadla Na Fidlovačce, Na Zábradlí i DAMU. Otevřou se i Petschkův palác, sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu, výjimečná vršovická Trmalova vila od Jana Kotěry nebo primátorská rezidence, jejíž reprezentativní prostory jsou dodnes využívány k důležitým setkáním pražského magistrátu. Bude také příležitost obdivovat funkcionalistické interiéry Veletržního paláce, kam se běžně chodí za výstavami.

K tématu

„Procházím všechny stavby. Občas je náročné vylézt až na půdu,“ usmívá se ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. „S výběrem budov jsem začínala u sebe. Volila jsem ty, které jsem chtěla navštívit. Máme ale také tipy od lidí z Fakulty architektury ČVUT a někteří majitelé staveb se nám ozývají sami,“ vysvětluje Šenkyříková, jak se svým týmem vybírá budovy pro festival. Co když ale jednou zajímavé stavby v Praze dojdou? „Toho se nebojím! A až se to stane, tak půjdu do důchodu,“ směje se.

Open House Praha
5. a 6. září (otevírací časy budov se liší, v některých objektech prohlídky s průvodcem)
přes 70 architektonicky zajímavých budov a interiérů v Praze
Zdarma

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama