Festival Open House Praha otevírá přes 70 budov včetně Kongresového centra

Až do počátku pandemie tu probíhaly akce pro tisíce lidí, teď se otevře pro návštěvníky celosvětového festivalu Open House. Kongresové centrum v Nuslích je výjimečnou ukázkou architektury sedmdesátých a osmdesátých let, která se stala nadčasovou. Palác nepotřeboval výraznější přestavbu a v budoucnu by se měl rozšiřovat. Prohlédnout si jej můžete o víkendu 5. a 6. září.

Palác kultury, který si vysloužil zkratku Pakul, nebo pejorativní přezdívku Lidojem, pořádal první akce na jaře roku 1981. Jeho stavba trvala přes čtyři roky a architektům prý jako inspirace posloužilo kongresové centrum v Hamburku. Nad Nuselským údolím jen kousek od Vyšehradu vyrostla stavba, která v současnosti hostí koncerty i farmaceutické kongresy. Z pohledu kongresové turistiky má jednu výhodu. Je z ní vidět historické centrum Prahy včetně Hradu.

Během prvního zářijového víkendu si budou moci užít výhledy na město i návštěvníci festivalu Open House Praha. V české metropoli se akce pořádá pošesté a je součástí sítě Open House festivalů, které otevírají zajímavé a běžně nepřístupné budovy po celém světě. Nápad se zrodil v Londýně před téměř třiceti lety a u počátků britského festivalu stála i architektka Eva Jiřičná.

Památky i současná architektura zdarma

Podle ředitelky pražského festivalu Andrey Šenkyříkové roste každý rok počet návštěvníků. „Nedá se ale předvídat, o kterou budovu bude veliký zájem a o kterou nižší,“ říká. Na návštěvníky tak někde čekají fronty a jinde mohou na prohlídku budovy rovnou. Open House funguje v neziskovém sektoru, vstupy do budov se neplatí. Každý rok přibývají novinky. Letos je to třeba právě Kongresové centrum Praha, které se objevilo i na vizuálech festivalu.

Kongresové centrum Praha láká veřejnost na návštěvu Kongresového sálu, jehož kapacitu lze upravovat díky spouštěcímu stropu. Údajně se jedná o třináctý nejlepší koncertní sál světa s pódiem větším než basketbalové hřiště. To se může zakrýt původní oponou s uměleckým dílem Slunce od Aloise Fišárka (jeho plastika Kosmonauti zdobí vestibul stanice metra Háje).

A opona není jediným původním prvkem. I přes provedené rekonstrukce si Kongresové centrum uchovalo originální podobu. Hana Obrázková, vedoucí obchodního oddělení Kongresového centra Praha, například upozorňuje na repasované sedačky z osmdesátých let, které jsou dnes vybaveny vlastními přívody klimatizovaného vzduchu.

Byli tu Obama i Schwarzenegger

V budově bylo také na dvě stě uměleckých děl. Ty ideologicky zabarvené skončily v depozitářích, ale mnohá další dodnes zdobí její interiéry. Nejvíce pozornosti poutá skleněná plastika Žena s holubicí ve foyeru před Kongresovým sálem. Umožňuje zajímavou hru se světlem.

V Kongresovém centru jsou další dva velké sály a mnoho menších včetně dvou výjimečných jednacích salonků. I v nich se zachoval dobový design. Jižní salonek 1 dostal přezdívku Schwarzenegger room, protože zde známý herec natáčel reklamu na mobilní hru. Jižnímu salonku 2 o patro výš se zase přezdívá Obama room, protože zde jednal americký prezident v roce 2009 během summitu EU a USA.

Kongresové centrum není jedinou stavbou, která se do festivalu zapojuje. Open House otevře dveře několika historických paláců, třeba Desfourského nebo Lichtenštejnského, kde se ubytovávají významné státní návštěvy. Zpřístupněna budou divadla Na Fidlovačce, Na Zábradlí i DAMU. Otevřou se i Petschkův palác, sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu, výjimečná vršovická Trmalova vila od Jana Kotěry nebo primátorská rezidence, jejíž reprezentativní prostory jsou dodnes využívány k důležitým setkáním pražského magistrátu. Bude také příležitost obdivovat funkcionalistické interiéry Veletržního paláce, kam se běžně chodí za výstavami.

„Procházím všechny stavby. Občas je náročné vylézt až na půdu,“ usmívá se ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. „S výběrem budov jsem začínala u sebe. Volila jsem ty, které jsem chtěla navštívit. Máme ale také tipy od lidí z Fakulty architektury ČVUT a někteří majitelé staveb se nám ozývají sami,“ vysvětluje Šenkyříková, jak se svým týmem vybírá budovy pro festival. Co když ale jednou zajímavé stavby v Praze dojdou? „Toho se nebojím! A až se to stane, tak půjdu do důchodu,“ směje se.

Open House Praha
5. a 6. září (otevírací časy budov se liší, v některých objektech prohlídky s průvodcem)
přes 70 architektonicky zajímavých budov a interiérů v Praze
Zdarma

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér
Politika

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

10:09

Rusko znovu varovalo Spojené státy před kroky, které by mohly vést k přerušení diplomatických vztahů, řekl ruský diplomat agentuře TASS.

09:43

Dočasnou ochranu získalo v pátek na 900 uprchlíků, celkem přes 411 500

09:10

Dva hlavní mosty, které umožňovaly přístup do Ruskem okupované oblasti u Chersonu na jihu Ukrajiny, jsou nyní pravděpodobně mimo provoz, uvedl Londýn.

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou obyvatelé pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice z Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Rushdieho měl pobodat 24letý sympatizant íránského režimu. Stoupenci islámu čin oslavují

Útočníkem, který v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, má být čtyřiadvacetiletý Hadi Matar z New Jersey. Uvedla to policie. Příznivci íránské vlády na sociálních sítích čin oslavují a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu. Podle médií Matar sympatizuje s íránským režimem a Islámskými revolučními gardami.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Povinné topení jen do 18 stupňů? Lidé se bojí kontrolorů u dveří i peněžních pokut

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Ženský fotbal baví, Česko absolutně nestíhá. Jsme v začarovaném kruhu, zní z reprezentace

Nejlepší reklama na ženský fotbal. Tak se mluví o nedávno skončeném mistrovství Evropy, které trhalo rekordy ve sledovanosti i návštěvnosti. Turnaj ovládnutý domácími Angličankami zároveň mohl posloužit jako výchovná facka pro české prostředí stále nezřídka razící názor, že „ženy kopající do míče nikoho nezajímají“. I o pokřiveném pohledu mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS asistentka trenéra reprezentace Blanka Pěničková.

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.