Až do počátku pandemie tu probíhaly akce pro tisíce lidí, teď se otevře pro návštěvníky celosvětového festivalu Open House. Kongresové centrum v Nuslích je výjimečnou ukázkou architektury sedmdesátých a osmdesátých let, která se stala nadčasovou. Palác nepotřeboval výraznější přestavbu a v budoucnu by se měl rozšiřovat. Prohlédnout si jej můžete o víkendu 5. a 6. září.
Palác kultury, který si vysloužil zkratku Pakul, nebo pejorativní přezdívku Lidojem, pořádal první akce na jaře roku 1981. Jeho stavba trvala přes čtyři roky a architektům prý jako inspirace posloužilo kongresové centrum v Hamburku. Nad Nuselským údolím jen kousek od Vyšehradu vyrostla stavba, která v současnosti hostí koncerty i farmaceutické kongresy. Z pohledu kongresové turistiky má jednu výhodu. Je z ní vidět historické centrum Prahy včetně Hradu.
Během prvního zářijového víkendu si budou moci užít výhledy na město i návštěvníci festivalu Open House Praha. V české metropoli se akce pořádá pošesté a je součástí sítě Open House festivalů, které otevírají zajímavé a běžně nepřístupné budovy po celém světě. Nápad se zrodil v Londýně před téměř třiceti lety a u počátků britského festivalu stála i architektka Eva Jiřičná.
Památky i současná architektura zdarma
Podle ředitelky pražského festivalu Andrey Šenkyříkové roste každý rok počet návštěvníků. „Nedá se ale předvídat, o kterou budovu bude veliký zájem a o kterou nižší,“ říká. Na návštěvníky tak někde čekají fronty a jinde mohou na prohlídku budovy rovnou. Open House funguje v neziskovém sektoru, vstupy do budov se neplatí. Každý rok přibývají novinky. Letos je to třeba právě Kongresové centrum Praha, které se objevilo i na vizuálech festivalu.
Hlediště Kongresového sálu Zdroj: Matouš Hartman
Kongresové centrum Praha láká veřejnost na návštěvu Kongresového sálu, jehož kapacitu lze upravovat díky spouštěcímu stropu. Údajně se jedná o třináctý nejlepší koncertní sál světa s pódiem větším než basketbalové hřiště. To se může zakrýt původní oponou s uměleckým dílem Slunce od Aloise Fišárka (jeho plastika Kosmonauti zdobí vestibul stanice metra Háje).
A opona není jediným původním prvkem. I přes provedené rekonstrukce si Kongresové centrum uchovalo originální podobu. Hana Obrázková, vedoucí obchodního oddělení Kongresového centra Praha, například upozorňuje na repasované sedačky z osmdesátých let, které jsou dnes vybaveny vlastními přívody klimatizovaného vzduchu.
Byli tu Obama i Schwarzenegger
V budově bylo také na dvě stě uměleckých děl. Ty ideologicky zabarvené skončily v depozitářích, ale mnohá další dodnes zdobí její interiéry. Nejvíce pozornosti poutá skleněná plastika Žena s holubicí ve foyeru před Kongresovým sálem. Umožňuje zajímavou hru se světlem.
V Kongresovém centru jsou další dva velké sály a mnoho menších včetně dvou výjimečných jednacích salonků. I v nich se zachoval dobový design. Jižní salonek 1 dostal přezdívku Schwarzenegger room, protože zde známý herec natáčel reklamu na mobilní hru. Jižnímu salonku 2 o patro výš se zase přezdívá Obama room, protože zde jednal americký prezident v roce 2009 během summitu EU a USA.
Jižní salonek 1 neboli Schwarzenegger room Zdroj: Matouš Hartman
Kongresové centrum není jedinou stavbou, která se do festivalu zapojuje. Open House otevře dveře několika historických paláců, třeba Desfourského nebo Lichtenštejnského, kde se ubytovávají významné státní návštěvy. Zpřístupněna budou divadla Na Fidlovačce, Na Zábradlí i DAMU. Otevřou se i Petschkův palác, sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu, výjimečná vršovická Trmalova vila od Jana Kotěry nebo primátorská rezidence, jejíž reprezentativní prostory jsou dodnes využívány k důležitým setkáním pražského magistrátu. Bude také příležitost obdivovat funkcionalistické interiéry Veletržního paláce, kam se běžně chodí za výstavami.
„Procházím všechny stavby. Občas je náročné vylézt až na půdu,“ usmívá se ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. „S výběrem budov jsem začínala u sebe. Volila jsem ty, které jsem chtěla navštívit. Máme ale také tipy od lidí z Fakulty architektury ČVUT a někteří majitelé staveb se nám ozývají sami,“ vysvětluje Šenkyříková, jak se svým týmem vybírá budovy pro festival. Co když ale jednou zajímavé stavby v Praze dojdou? „Toho se nebojím! A až se to stane, tak půjdu do důchodu,“ směje se.
Open House Praha
5. a 6. září (otevírací časy budov se liší, v některých objektech prohlídky s průvodcem)
přes 70 architektonicky zajímavých budov a interiérů v Praze
Zdarma