Teplický Floyd
Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.
„Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ uvedla Poláčková. Policisté 19. června zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří rovněž poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž poté zemřel v sanitce. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Protesty v Bukurešti i Prištině
K důkladnému a nezávislému vyšetření mužovy smrti vyzvala česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Lidé demonstrovali kvůli zesnulému Romovi v Teplicích či Ústí nad Labem. Incident vyvolal velkou pozornost ve světě. Proti policejnímu zákroku v Teplicích protestovali lidé před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti, členové romské komunity v Kosovu uspořádali protestní pochod k českému velvyslanectví v Prištině. Rada Evropy požádala o nezávislé vyšetření smrti Roma, k tomuto požadavku se připojilo i Rusko.
Policie od začátku vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítala, uvedla že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař konstatoval předávkování drogami, což později potvrdila pitva.