reklama

Předávkovaní pečovatelé vakcínou proti covidu v Německu. Dostali pětinásobek doporučené dávky

V Německu nedopatřením předávkovali vakcínou proti onemocnění COVID-19 osm sociálních pracovníků pečovatelského domu. Čtyři z předávkovaných byli odvezeni do nemocnice, když se u nich objevily příznaky podobné chřipce. Informoval o tom web Deutsche Welle.

reklama

Německý očkovací program proti novému koronaviru, který se v souladu s dalšími členskými zeměmi EU rozběhl o víkendu, zažil menší blamáž. Osm zaměstnanců pečovatelského domu dostalo omylem pětinásobek doporučené dávky vakcíny BioNTech/Pfizer proti COVID-19. Místo pětiny obsahu lahvičky s vakcínou, která jim měla být podána, jim jí zodpovědní zdravotníci aplikovali celou.

K pochybení došlo v neděli ve městě Stralsund, ležícím na severovýchodě spolkové republiky při pobřeží Baltského moře. Mezi postiženými je sedm žen a jeden muž, všichni ve věku mezi 38 až 54 lety, kterým bylo kvůli jejich práci umožněno nechat se očkovat v první vlně. Čtyři z předávkovaných byli poté, co se u nich objevily příznaky podobné chřipce, preventivně odvezeni do nemocnice.

Vyšší dávky testovány bez vážných následků

Stefan Kerth, správce zemského okresu Vorpommern-Rügen, na jehož území pečovatelský dům leží, se za nedopatření omluvil. „Hluboce incidentu lituji,“ uvedl Kerth. „Tento individuální případ byl způsoben individuálními pochybeními. Doufám, že nikdo z postižených nezažije žádné vážné vedlejší účinky.“

Úřady okresu Vorpommern-Rügen zdůraznily, že společnost BioNTech dříve uvedla, že v první fázi studie očkování byly vyšší dávky podávány bez známek vážných následků.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama