Očkování proti COVID-19 bylo v neděli v některých bavorských městech pozastaveno. Lékaři totiž objevili „možné nepravidelnosti“ během chlazení vakcín od společností BioNTech a Pfizer, informovala agentura Reuters. Problém se podle dostupných informací netýká pouze Německa. Reportovalo o něm i Španělsko.
„Při čtení teplotních záznamů, které byly přiloženy v chladicích boxech, vyvstaly pochybnosti ohledně dodržování požadavků na postupy chlazení,“ uvedl úřad města Lichtenfels, které leží v nejlidnatější spolkové zemi Bavorsko.
Alergických reakcí na vakcínu je více. Jsme na to připraveni, ujišťuje Blatný
Je to důvod k opatrnosti, nebo přímo k poplachu? Podle amerického zdravotnického experta se po očkování proti covidu vakcínou od společnosti Pfizer vyskytlo více alergických reakcí, než se původně předpokládalo. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uklidňuje, že nejde o nic neobvyklého.
Vakcína Pfizeru, která je založená na takzvané mRNA technologii, musí být před odesláním do distribučních center skladována při extrémně nízkých teplotách okolo −70 stupňů Celsia, aby byla uchována její efektivita.
Pfizer vyvinul speciální přepravní kontejnery naplněné suchým ledem, aby se vakcína během přepravy „nezkazila“. V mrazáku s extrémně nízkou teplotou údajně vydrží až šest měsíců. Při teplotě od dvou do osmi stupňů, jaká je v běžném chladícím zařízení, pouze pět dní.
Kromě Lichtenfelsu se kvůli pochybám o zachování chladicích požadavků zpozdilo očkování také v městech Coburg, Kronach, Kulmbach, Hof, Bayereuth a Wunsiedel. Podle deníku Merkur podobné problémy zaznamenali i v Augsburgu.
Bezpečnost na prvním místě
„Očkování proti koronaviru není o tom, kdo očkuje nejrychleji nebo kdo podá nejvíce dávek. Bezpečnost a svědomitá práce ve prospěch obyvatel má nejvyšší prioritu,“ uvedl správce oblasti Hof Oliver Baer.
Vakcinace německé společnosti byla oficiálně zahájena v neděli očkováním obyvatel domovů pro seniory. Spolková vláda plánuje dokonce roku distribuovat více než 1,3 milionu dávek vakcín místním zdravotním úřadům. Od ledna pak zhruba 700 tisíc týdně. Očkování má být bezplatné a od poloviny roku 2021 k dispozici všem poté, co budou naočkovány prioritní skupiny.
„Tohle nás činí hrdými a především jistými, že můžeme překonat tuto pandemii – protože očkování nám připravuje cestu ven z krize,“ uvedl na Twitteru německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Web Euronews s odkazem na španělské úřady informoval, že dodávky výše zmíněné vakcíny byly zpožděny do osmi evropských zemí včetně samotného Španělska. Důvodem měl být právě jako v Německu logistický problém související s nízkými teplotami, při nichž jsou vakcíny skladovány.