reklama

Zákulisí pohádky Šíleně smutná princezna. Čím Marvan šikanoval Neckáře?

Kdykoliv se slavná pohádka v televizi reprízuje a hlavní hrdinové Helena Vondráčková a Václav Neckář mají čas, nenechají si ji ujít. Jediné, co je při sledování trápí, je to, že jsou v podstatě už jediní žijící umělci, kteří se na legendárním filmu pro děti i dospělé podíleli. Jaké vzpomínky na natáčení mají?

reklama

Když režisér Bořivoj Zeman předložil zpěvačce Heleně Vondráčkové nabídku, že by jí rád svěřil postavu princezny Heleny, málem se jí podlomila kolena. „Strašně mě to potěšilo, splnil se mi dětský sen. S mojí kamarádkou jsme si neustále hrály na princezny, mamince jsme vytahovaly šaty, boty a různé korále. Tenkrát pan režisér Zeman oslovil ředitele divadla Darka Vostřela, jestli by nás s Vaškem Neckářem uvolnil pro natáčení. Aby si pojistil jeho souhlas, nabídl mu zároveň roli jednoho z rádců ve dvojici s panem Josefem Kemrem,“ přiblížila zpěvačka.

Ve společnosti legendárních herců se cítila skvěle. „Na setkání s těmito filmovými velikány ráda vzpomínám. Velice jsem milovala Stellinku Zázvorkovou, která se o mě starala jako opravdová chůva. Vždycky byla milá a usměvavá. Stejně jako můj filmový tatínek král, Bohouš Záhorský. Z pana Marvana jsem měl respekt, ale my jsme spolu vlastně ani moc obrazů netočili. Jinak všechno probíhalo v příjemném a přátelském ovzduší a natáčeli jsme všichni rádi, s láskou. Jediné, co mě nebavilo, bylo všechno to líčení a přípravy. Navíc to probíhalo brzy ráno a my jsme měli před tím večerní představení, takže jsem někdy v maskérně usínala. Ale milovala jsem všechny ty krásné kostýmy, které vytvořil Jan Skalický,“ dodala Helena.

Natáčení probíhalo v létě na několika místech. „Nádherné to bylo v zámecké zahradě v Blatné v jižních Čechách, stejně tak na zámku v Bojnicích na Slovensku. Od té doby, když tam jedu vystupovat, se na ten zámek ráda dívám. Moc mě také bavily písničky Jana Hammera mladšího, tehdy osmnáctiletého. Ty písničky jsou úžasné a nadčasové, že je zpíváme doposud,“ prozradila zpěvačka.

Místo koně dostal Neckář krávu. Proč u pohádky brečí?

Také pro Václava Neckáře bylo natáčení zážitkem. „Když mám příležitost, rád se na pohádku v televizi pokaždé dívám. Mám radost, že písničky, které vznikly už v roce 1967, si zpívají děti po několik generací. Co se týče vzpomínek na natáčení, rád jsem jezdil na koních, a tak mě tedy pan režisér Bořivoj Zeman posadil na krávu bez sedla. Jmenovala se Máňa,“ zavzpomínal s úsměvem zpěvák. Občas se při sledování pohádky ale neubrání ani slzám. „Je mi líto, kolik těch skvělých herců a hereček už není mezi námi. S Helenou jsme v podstatě už jediní žijící,“ povzdechl si Neckář.

Jeho otce, krále Jindřicha Spravedlivého ztvárnil legendární Jaroslav Marvan, který si ho během natáčení občas dobíral. „Pamatuji se, že v té době, když to natáčeli, nám Marvan s chutí líčil, jak nachytal Václava Neckáře. Povídal: ‚Koukám, jak si v šatně zkouší mojí královskou korunu. On netušil, že ho vidím, tak jsem na něj zařval: Položíš to! Takhle mladej a zkoušel by si moji královskou korunu? To si nezvykej! Vyčinil jsem mu. On se lekl, hned ji položil a beze slova utekl pryč.‘ Tak se smál, že mu na to skočil. Vašek si myslel, že se na něj zlobí doopravdy, ale z jeho strany šlo pouze o legraci,“ vylíčil Petr Jančařík, s jehož maminkou Alenou udržoval Marvan milostný vztah a měl s ní nemanželskou dceru.

„Jako začínajícímu herci mi pan Marvan moc pomohl. A samozřejmě jako král, otec, byl přísný,“ okomentoval dávnou historku s úsměvem a nadhledem Václav Neckář. Pohádku Šíleně smutná princezna můžete sledovat v pondělí 27. 12. ve 20:15 na TV Prima. Podívat se na ni můžete i v naší videopůjčovně.

Tagy:
Helena Vondráčková Václav Neckář pohádka Šíleně smutná princezna Jaroslav Marvan Bohouš Záhorský Stella Zázvorková

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama