reklama

Zaplatili životem: Rumunští lesníci pod palbou v první linii

Rumunské lesy patří mezi pár posledních nedotčených krajin Evropy. Jsou domovem tak rozmanitého ekosystému, že je zde zakázáno lovit velké šelmy, jako jsou vlci, rysové či medvědi. Hrozbou pro ně je však nelegální a nekontrolovaná těžba dřeva. Podle odhadů odborníků je ho zde každoročně vykáceno až dvacet milionů kubíků! Kvůli tomu jsou v sázce nejen vzácné lesy, ale i životy zdejších lidí a dalších zvířat.

reklama

Důkaz vyhrocenosti celé situace přinesl konec loňského roku. V rozmezí jediného měsíce zde byli v různých částech země zavražděni hned dva lesníci. Snažili se zastavit zloděje dřeva. V návaznosti na tuto tragédii vyšly tisíce Rumunů do ulic, aby vyzvaly vládu k ochraně lesů. Nelegální těžaři totiž svými zásahy doslova mrzačí celé kopce i úpatí. Nejednomu ochránci a strážci pravidelně chodí výhrůžky smrtí.

Rumunská správa lesů uvádí, že za posledních šest let bylo zraněno na 185 strážců. Na konci října bylo na severu Rumunska nalezeno tělo třicetiletého strážce. Krátce před tím informoval o tom, že zadržel tři dřevorubce. Našli ho s kulkou v zádech. O měsíc dříve byl zavražděn i jeho padesátiletý kolega ze severovýchodu země.

S podobnou, i když zatím ne tak vyhrocenou situací, se ale potýká celý region. V létě 2016 zorganizovala srbská lesní správa po několika anonymních udáních na nelegální dřevorubce zátah ve Vojvodině. Na místě objevili dvě lodě, obě o obsahu čtrnácti kubických metrů. A to byl jen jediný případ. S problémem nezákonné těžby dřeva se i zde potýkají po celé roky. Každý rok je zde nelegálně vykáceno minimálně sedmnáct tisíc kubických metrů dřeva. V Rumunsku se přitom nachází více než pět set tisíc hektarů posledních původních lesů – to je více než kdekoliv jinde v Evropské unii (kromě Skandinávie).

Podle Rumunského účetního dvora bylo mezi lety 1990 a 2012 nelegálně vykáceno dřevo v hodnotě 125 miliard korun. Celosvětově jde o čtvrtý nejvýnosnější zločin. Velkou část problémů vytvářejí v Rumunsku soukromí vlastníci, kteří si myslí, že s lesem mohou nakládat podle svého. Tři z nich jsou již roky stíhání za „vyholení“ rozsáhlých lesů.

Letos v únoru Evropská komise oznámila, že kvůli systematické neschopnosti ochránit poslední přírodní pralesy Evropy podává na rumunské úřady žalobu. V roce 2015 úřady zpřísnily podmínky těžby a ochrany lesů a trvají na tom, že jde o dostatečná opatření. Nedávná smrt dvou strážců však ukazuje, že problém zdaleka není vyřešen.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama