Zaplatili životem: Rumunští lesníci pod palbou v první linii

Rumunské lesy patří mezi pár posledních nedotčených krajin Evropy. Jsou domovem tak rozmanitého ekosystému, že je zde zakázáno lovit velké šelmy, jako jsou vlci, rysové či medvědi. Hrozbou pro ně je však nelegální a nekontrolovaná těžba dřeva. Podle odhadů odborníků je ho zde každoročně vykáceno až dvacet milionů kubíků! Kvůli tomu jsou v sázce nejen vzácné lesy, ale i životy zdejších lidí a dalších zvířat.

Důkaz vyhrocenosti celé situace přinesl konec loňského roku. V rozmezí jediného měsíce zde byli v různých částech země zavražděni hned dva lesníci. Snažili se zastavit zloděje dřeva. V návaznosti na tuto tragédii vyšly tisíce Rumunů do ulic, aby vyzvaly vládu k ochraně lesů. Nelegální těžaři totiž svými zásahy doslova mrzačí celé kopce i úpatí. Nejednomu ochránci a strážci pravidelně chodí výhrůžky smrtí.

Rumunská správa lesů uvádí, že za posledních šest let bylo zraněno na 185 strážců. Na konci října bylo na severu Rumunska nalezeno tělo třicetiletého strážce. Krátce před tím informoval o tom, že zadržel tři dřevorubce. Našli ho s kulkou v zádech. O měsíc dříve byl zavražděn i jeho padesátiletý kolega ze severovýchodu země.

S podobnou, i když zatím ne tak vyhrocenou situací, se ale potýká celý region. V létě 2016 zorganizovala srbská lesní správa po několika anonymních udáních na nelegální dřevorubce zátah ve Vojvodině. Na místě objevili dvě lodě, obě o obsahu čtrnácti kubických metrů. A to byl jen jediný případ. S problémem nezákonné těžby dřeva se i zde potýkají po celé roky. Každý rok je zde nelegálně vykáceno minimálně sedmnáct tisíc kubických metrů dřeva. V Rumunsku se přitom nachází více než pět set tisíc hektarů posledních původních lesů – to je více než kdekoliv jinde v Evropské unii (kromě Skandinávie).

Podle Rumunského účetního dvora bylo mezi lety 1990 a 2012 nelegálně vykáceno dřevo v hodnotě 125 miliard korun. Celosvětově jde o čtvrtý nejvýnosnější zločin. Velkou část problémů vytvářejí v Rumunsku soukromí vlastníci, kteří si myslí, že s lesem mohou nakládat podle svého. Tři z nich jsou již roky stíhání za „vyholení“ rozsáhlých lesů.

Letos v únoru Evropská komise oznámila, že kvůli systematické neschopnosti ochránit poslední přírodní pralesy Evropy podává na rumunské úřady žalobu. V roce 2015 úřady zpřísnily podmínky těžby a ochrany lesů a trvají na tom, že jde o dostatečná opatření. Nedávná smrt dvou strážců však ukazuje, že problém zdaleka není vyřešen.

Tagy: