reklama

Zaplatili životem: Rumunští lesníci pod palbou v první linii

Rumunské lesy patří mezi nejrozsáhlejší zachovalé původní ekosystémy.

Rumunské lesy patří mezi pár posledních nedotčených krajin Evropy. Jsou domovem tak rozmanitého ekosystému, že je zde zakázáno lovit velké šelmy, jako jsou vlci, rysové či medvědi. Hrozbou pro ně je však nelegální a nekontrolovaná těžba dřeva. Podle odhadů odborníků je ho zde každoročně vykáceno až dvacet milionů kubíků! Kvůli tomu jsou v sázce nejen vzácné lesy, ale i životy zdejších lidí a dalších zvířat.

reklama

Důkaz vyhrocenosti celé situace přinesl konec loňského roku. V rozmezí jediného měsíce zde byli v různých částech země zavražděni hned dva lesníci. Snažili se zastavit zloděje dřeva. V návaznosti na tuto tragédii vyšly tisíce Rumunů do ulic, aby vyzvaly vládu k ochraně lesů. Nelegální těžaři totiž svými zásahy doslova mrzačí celé kopce i úpatí. Nejednomu ochránci a strážci pravidelně chodí výhrůžky smrtí.

Liviu Pop, byl šestým zavražděným lesníkem. Zůstaly po něm tři děti. Zdroj: FB Liviu Pop
Liviu Pop, byl šestým zavražděným lesníkem. Zůstaly po něm tři děti. Zdroj: FB Liviu Pop

Rumunská správa lesů uvádí, že za posledních šest let bylo zraněno na 185 strážců. Na konci října bylo na severu Rumunska nalezeno tělo třicetiletého strážce. Krátce před tím informoval o tom, že zadržel tři dřevorubce. Našli ho s kulkou v zádech. O měsíc dříve byl zavražděn i jeho padesátiletý kolega ze severovýchodu země.

K tématu

S podobnou, i když zatím ne tak vyhrocenou situací, se ale potýká celý region. V létě 2016 zorganizovala srbská lesní správa po několika anonymních udáních na nelegální dřevorubce zátah ve Vojvodině. Na místě objevili dvě lodě, obě o obsahu čtrnácti kubických metrů. A to byl jen jediný případ. S problémem nezákonné těžby dřeva se i zde potýkají po celé roky. Každý rok je zde nelegálně vykáceno minimálně sedmnáct tisíc kubických metrů dřeva. V Rumunsku se přitom nachází více než pět set tisíc hektarů posledních původních lesů – to je více než kdekoliv jinde v Evropské unii (kromě Skandinávie).

S mizejícími lesy mizí i zvířata. Zdroj: Save Paradise Forests
S mizejícími lesy mizí i zvířata. Zdroj: Save Paradise Forests

Podle Rumunského účetního dvora bylo mezi lety 1990 a 2012 nelegálně vykáceno dřevo v hodnotě 125 miliard korun. Celosvětově jde o čtvrtý nejvýnosnější zločin. Velkou část problémů vytvářejí v Rumunsku soukromí vlastníci, kteří si myslí, že s lesem mohou nakládat podle svého. Tři z nich jsou již roky stíhání za „vyholení“ rozsáhlých lesů.

Letos v únoru Evropská komise oznámila, že kvůli systematické neschopnosti ochránit poslední přírodní pralesy Evropy podává na rumunské úřady žalobu. V roce 2015 úřady zpřísnily podmínky těžby a ochrany lesů a trvají na tom, že jde o dostatečná opatření. Nedávná smrt dvou strážců však ukazuje, že problém zdaleka není vyřešen.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou
Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama