reklama

Zaplatili životem: Rumunští lesníci pod palbou v první linii

Rumunské lesy patří mezi nejrozsáhlejší zachovalé původní ekosystémy.

Rumunské lesy patří mezi pár posledních nedotčených krajin Evropy. Jsou domovem tak rozmanitého ekosystému, že je zde zakázáno lovit velké šelmy, jako jsou vlci, rysové či medvědi. Hrozbou pro ně je však nelegální a nekontrolovaná těžba dřeva. Podle odhadů odborníků je ho zde každoročně vykáceno až dvacet milionů kubíků! Kvůli tomu jsou v sázce nejen vzácné lesy, ale i životy zdejších lidí a dalších zvířat.

reklama

Důkaz vyhrocenosti celé situace přinesl konec loňského roku. V rozmezí jediného měsíce zde byli v různých částech země zavražděni hned dva lesníci. Snažili se zastavit zloděje dřeva. V návaznosti na tuto tragédii vyšly tisíce Rumunů do ulic, aby vyzvaly vládu k ochraně lesů. Nelegální těžaři totiž svými zásahy doslova mrzačí celé kopce i úpatí. Nejednomu ochránci a strážci pravidelně chodí výhrůžky smrtí.

Liviu Pop, byl šestým zavražděným lesníkem. Zůstaly po něm tři děti. Zdroj: FB Liviu Pop
Liviu Pop, byl šestým zavražděným lesníkem. Zůstaly po něm tři děti. Zdroj: FB Liviu Pop

Rumunská správa lesů uvádí, že za posledních šest let bylo zraněno na 185 strážců. Na konci října bylo na severu Rumunska nalezeno tělo třicetiletého strážce. Krátce před tím informoval o tom, že zadržel tři dřevorubce. Našli ho s kulkou v zádech. O měsíc dříve byl zavražděn i jeho padesátiletý kolega ze severovýchodu země.

K tématu

S podobnou, i když zatím ne tak vyhrocenou situací, se ale potýká celý region. V létě 2016 zorganizovala srbská lesní správa po několika anonymních udáních na nelegální dřevorubce zátah ve Vojvodině. Na místě objevili dvě lodě, obě o obsahu čtrnácti kubických metrů. A to byl jen jediný případ. S problémem nezákonné těžby dřeva se i zde potýkají po celé roky. Každý rok je zde nelegálně vykáceno minimálně sedmnáct tisíc kubických metrů dřeva. V Rumunsku se přitom nachází více než pět set tisíc hektarů posledních původních lesů – to je více než kdekoliv jinde v Evropské unii (kromě Skandinávie).

S mizejícími lesy mizí i zvířata. Zdroj: Save Paradise Forests
S mizejícími lesy mizí i zvířata. Zdroj: Save Paradise Forests

Podle Rumunského účetního dvora bylo mezi lety 1990 a 2012 nelegálně vykáceno dřevo v hodnotě 125 miliard korun. Celosvětově jde o čtvrtý nejvýnosnější zločin. Velkou část problémů vytvářejí v Rumunsku soukromí vlastníci, kteří si myslí, že s lesem mohou nakládat podle svého. Tři z nich jsou již roky stíhání za „vyholení“ rozsáhlých lesů.

Letos v únoru Evropská komise oznámila, že kvůli systematické neschopnosti ochránit poslední přírodní pralesy Evropy podává na rumunské úřady žalobu. V roce 2015 úřady zpřísnily podmínky těžby a ochrany lesů a trvají na tom, že jde o dostatečná opatření. Nedávná smrt dvou strážců však ukazuje, že problém zdaleka není vyřešen.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama