reklama

Zaplatili životem: Afričtí strážci divoké přírody čelí smrti každý den

V mnoha parcích se rangeři starají i o osiřelá mláďata. Zdroj: Virunga National Park

Boj proti pytlákům v Africe je zdánlivě nekonečným příběhem. I přes veškerou snahu ochránců počty ohrožených zvířat dále klesají a za jejich ochranu již mnoho rangerů zaplatilo vlastním životem. Teď se odborníci začínají obávat, že divoká africká zvířata budou další z obětí probíhající pandemie. V uzavřených rezervacích s malým počtem strážců si totiž pytláci stále více troufají. V celé Africe každoročně v boji s pytláky padne více než sto strážců.

reklama

Boj o přežití divokých afrických zvířat připomíná skutečnou válku. Zdroj: Virunga National Park
Boj o přežití divokých afrických zvířat připomíná skutečnou válku. Zdroj: Virunga National Park

Na konci letošního dubna svět šokovala zpráva o vraždě dvanácti rangerů v konžském Národním parku Virunga. Spolu s dalšími pěti civilisty se stali obětí ozbrojené skupiny, která park soustavně terorizuje kvůli pytlačení a nezákonné těžbě uhlí.

Ve Virunze žijí ohrožené gorily horské a šimpanzi, ale i sloni či okapi. Zároveň ale jde o nejnebezpečnější z afrických parků. Zdejší povstalci již více než třicet let bojují proti úřadům. Podle Africké asociace rangerů jsou napojeni na černý trh s masem divokých zvířat a rybami, díky kterému mohou své aktivity financovat. Za posledních patnáct let bylo v tomto parku zavražděno více než sto padesát rangerů. V dubnu 2018 byl park dokonce na skoro celý rok uzavřen po vraždě pěti rangerů a řidiče, útoku na vozidlo turistů a únosu dvou z nich. Od té doby park o rozloze téměř osmi tisíc kilometrů čtverečních hlídala armáda šesti set strážců.

Ochrana divokých zvířat v Africe není jen výsadou mužů. Park v Phundundu hlídá i speciální ženská jednotka. Zdroj: Rachel Nuwer
Ochrana divokých zvířat v Africe není jen výsadou mužů. Park v Phundundu hlídá i speciální ženská jednotka. Zdroj: Rachel Nuwer

Z pytláka ranger a naopak

Nynější situace hraje pytlákům do karet. Horší už je to pro pašeráky, kteří kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením nemohou tak snadno přecházet hranice. I přesto se ale rekrutují další z řad těch, které nastalá situace připravila o příjmy. Objevují se i hlasy, které varují před sběhnutím samotných rangerů. Ve většině afrických parků a rezervací totiž tyto pozice zastávají i bývalí pytláci, kteří se nechali zlákat k práci na té „správné“ straně barikády vidinou peněz. Těch se nyní kvůli opatřením proti pandemii nemusí parkům dostávat. Bez turistů žádné příjmy negenerují. Kromě toho už nyní si strážci stěžují, že ke své práci nejsou dostatečně vybaveni - ve studii z roku 2016 to uvedlo 59 procent z nich. Neschází jim jen zbraně, ale i kvalitní obuv či přístup k čisté vodě.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama