reklama

Zaplatili životem: Afričtí strážci divoké přírody čelí smrti každý den

V mnoha parcích se rangeři starají i o osiřelá mláďata. Zdroj: Virunga National Park
Foto:

Boj proti pytlákům v Africe je zdánlivě nekonečným příběhem. I přes veškerou snahu ochránců počty ohrožených zvířat dále klesají a za jejich ochranu již mnoho rangerů zaplatilo vlastním životem. Teď se odborníci začínají obávat, že divoká africká zvířata budou další z obětí probíhající pandemie. V uzavřených rezervacích s malým počtem strážců si totiž pytláci stále více troufají. V celé Africe každoročně v boji s pytláky padne více než sto strážců.

reklama

Na konci letošního dubna svět šokovala zpráva o vraždě dvanácti rangerů v konžském Národním parku Virunga. Spolu s dalšími pěti civilisty se stali obětí ozbrojené skupiny, která park soustavně terorizuje kvůli pytlačení a nezákonné těžbě uhlí.

Ve Virunze žijí ohrožené gorily horské a šimpanzi, ale i sloni či okapi. Zároveň ale jde o nejnebezpečnější z afrických parků. Zdejší povstalci již více než třicet let bojují proti úřadům. Podle Africké asociace rangerů jsou napojeni na černý trh s masem divokých zvířat a rybami, díky kterému mohou své aktivity financovat. Za posledních patnáct let bylo v tomto parku zavražděno více než sto padesát rangerů. V dubnu 2018 byl park dokonce na skoro celý rok uzavřen po vraždě pěti rangerů a řidiče, útoku na vozidlo turistů a únosu dvou z nich. Od té doby park o rozloze téměř osmi tisíc kilometrů čtverečních hlídala armáda šesti set strážců.

Z pytláka ranger a naopak

Nynější situace hraje pytlákům do karet. Horší už je to pro pašeráky, kteří kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením nemohou tak snadno přecházet hranice. I přesto se ale rekrutují další z řad těch, které nastalá situace připravila o příjmy. Objevují se i hlasy, které varují před sběhnutím samotných rangerů. Ve většině afrických parků a rezervací totiž tyto pozice zastávají i bývalí pytláci, kteří se nechali zlákat k práci na té „správné“ straně barikády vidinou peněz. Těch se nyní kvůli opatřením proti pandemii nemusí parkům dostávat. Bez turistů žádné příjmy negenerují. Kromě toho už nyní si strážci stěžují, že ke své práci nejsou dostatečně vybaveni - ve studii z roku 2016 to uvedlo 59 procent z nich. Neschází jim jen zbraně, ale i kvalitní obuv či přístup k čisté vodě.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama