Zaplatili životem: Afričtí strážci divoké přírody čelí smrti každý den

Boj proti pytlákům v Africe je zdánlivě nekonečným příběhem. I přes veškerou snahu ochránců počty ohrožených zvířat dále klesají a za jejich ochranu již mnoho rangerů zaplatilo vlastním životem. Teď se odborníci začínají obávat, že divoká africká zvířata budou další z obětí probíhající pandemie. V uzavřených rezervacích s malým počtem strážců si totiž pytláci stále více troufají. V celé Africe každoročně v boji s pytláky padne více než sto strážců.

Na konci letošního dubna svět šokovala zpráva o vraždě dvanácti rangerů v konžském Národním parku Virunga. Spolu s dalšími pěti civilisty se stali obětí ozbrojené skupiny, která park soustavně terorizuje kvůli pytlačení a nezákonné těžbě uhlí.

Ve Virunze žijí ohrožené gorily horské a šimpanzi, ale i sloni či okapi. Zároveň ale jde o nejnebezpečnější z afrických parků. Zdejší povstalci již více než třicet let bojují proti úřadům. Podle Africké asociace rangerů jsou napojeni na černý trh s masem divokých zvířat a rybami, díky kterému mohou své aktivity financovat. Za posledních patnáct let bylo v tomto parku zavražděno více než sto padesát rangerů. V dubnu 2018 byl park dokonce na skoro celý rok uzavřen po vraždě pěti rangerů a řidiče, útoku na vozidlo turistů a únosu dvou z nich. Od té doby park o rozloze téměř osmi tisíc kilometrů čtverečních hlídala armáda šesti set strážců.

Z pytláka ranger a naopak

Nynější situace hraje pytlákům do karet. Horší už je to pro pašeráky, kteří kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením nemohou tak snadno přecházet hranice. I přesto se ale rekrutují další z řad těch, které nastalá situace připravila o příjmy. Objevují se i hlasy, které varují před sběhnutím samotných rangerů. Ve většině afrických parků a rezervací totiž tyto pozice zastávají i bývalí pytláci, kteří se nechali zlákat k práci na té „správné“ straně barikády vidinou peněz. Těch se nyní kvůli opatřením proti pandemii nemusí parkům dostávat. Bez turistů žádné příjmy negenerují. Kromě toho už nyní si strážci stěžují, že ke své práci nejsou dostatečně vybaveni - ve studii z roku 2016 to uvedlo 59 procent z nich. Neschází jim jen zbraně, ale i kvalitní obuv či přístup k čisté vodě.

Tagy: