
Začalo další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou
Třetí kolo rusko-ukrajinských přímých jednání v Istanbulu skončilo. Strany se dohodly na výměně nejméně 1 200 zajatců z každé strany, řekl vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij. Výměna podle obou stran již proběhla. Ukrajina navrhla ruské delegaci uspořádat do konce srpna schůzku prezidentů obou bojujících zemí, uvedl podle agentury Reuters vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov. Prohlásil také, že Ukrajina je připravena k okamžitému příměří. Medinskij řekl, že ruská strana vyzvala Ukrajinu, aby zvážila návrh na vyhlášení několika krátkých příměří.
Vyjednavač konstatoval, že nynější ruské a ukrajinské pozice ohledně ukončení války jsou značně vzdálené, napsala ruská agentura. Ukrajina podle něj zadržuje 30 ruských civilistů z Kurské oblasti na západě Ruska, kam loni v srpnu vpadly ukrajinské jednotky.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina přišla o první francouzskou stíhačku Mirage. Zelenskyj popsal důvod ztráty
Ruská strana podle ruských agentur označila za hlavní výsledek přímých rozhovorů další dohodu o výměně válečných zajatců, jakož i civilistů. Tu obě strany uskutečnily ještě ve středu. „Domů se vracejí těžce nemocní a těžce zranění obránci vlasti,“ uvedl Zelenskyj a dodal, že v rámci istanbulských dohod se vrátilo do vlasti více než tisíc Ukrajinců.
Rusko navrhlo několik krátkých příměří
Značný počet z nich strávil v zajetí více než tři roky. Všichni dostanou potřebnou podporu a lékařskou péči, napsal na sociální síti Zelenskyj a slíbil, že Kyjev bude nadále vynakládat veškeré úsilí o osvobození všech krajanů.
Na dotaz ohledně schůzky prezidentů obou zemí Medinskij, který je Putinovým poradcem, podle agentury Reuters odpověděl, že takový summit by se měl konat jedině kvůli podepsání dohodnutých dokumentů, a ne kvůli samotnému jednání.
Vyjednavač také uvedl, že ruská strana navrhla Ukrajině, aby zvážila návrh na vyhlášení několika krátkých příměří, na což Kyjev podle agentur reagoval skepticky.
Ruská strana podle vyjednávače také pracuje na navrácení dětí ze seznamu, který předložil Kyjev. Ale většina těchto dětí nikdy nebyla v Rusku, nejspíše jsou kdesi v Evropě, tvrdil Medinskij podle TASS.
Ukrajina uvádí, že Moskva bez souhlasu rodičů nebo jiných zákonných zástupců do Ruska nebo na Ruskem okupované území odvezla tisíce ukrajinských dětí. Podle Kyjeva to splňuje definici OSN o genocidě. Mezinárodní trestní soud předloni v souvislosti s tímto postupem ruských úřadů vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Lvovovou-Bělovovou.
Schůzka netrvala ani hodinu
Schůzka podle agentur trvala zhruba 40 minut. O tom, že se strany ve středu setkaly ani ne na hodinu, informovala také ukrajinská televize Suspilne. „Schůzka vedoucích delegací Ruska a Ukrajiny v paláci Çiragan se koná mezi čtyřma očima,“ citovala při začátku jednání svůj zdroj obeznámený se situací na místě agentura Interfax.
Dvě předchozí kola přímých rozhovorů se uskutečnila v Istanbulu v květnu a červnu, nevedla však k žádnému průlomu ohledně vyhlídek na příměří či ukončení války. Hlavním výsledkem se tak staly výměny zajatců a repatriace těl zabitých vojáků.
Kyjev dal před nynější schůzkou najevo, že bude usilovat o nastolení okamžitého příměří a dohodnutí schůzky prezidentů obou znepřátelených zemí, Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina, zatímco Kreml spíše tlumil očekávání.
Ukrajinci se nejprve sešli s Erdoganem
Jednání se konají na pozadí stupňujících se ruských vzdušných útoků na ukrajinská města a pomalého postupu ruských sil na východě Ukrajiny.
Jeden z ukrajinských vyjednavačů, šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak, po středeční schůzce ukrajinské delegace s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl, že se jednalo i o potřebě čtyřstranné schůzky prezidentů Ukrajiny, USA, Turecka a Ruska, Zelenského, Donalda Trumpa, Recepa Tayyipa Erdogana a Putina, „abychom přešli ke skutečným jednáním o ukončení války“. Jermak to napsal na sociální síti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinci vyšli do ulic, bojí se o demokracii. Kritizují „skandální“ zákon podepsaný Zelenským