reklama

Zavření trhů je minimum. Mohou následovat drastičtější opatření, varuje hejtman

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) nás možná čekají ještě drastičtější opatření proti šíření koronaviru. V Partii na CNN Prima NEWS uvedl, že velmi diskutovaný konec vánočních trhů je minimum toho, co vláda může v současné situaci udělat.

reklama

„Současná vlna je jiná než ty minulé. Minimum toho, co můžeme udělat, je oželet adventní trhy a rozsvěcení vánočních stromků. Mohou následovat drastičtější opatření,“ řekl Netolický v Partii. Podle něj je nepříjemné sledovat mezivládí, kdy se stávající vláda v demisi, která má stále zodpovědnost, snaží dělat opatření, ale nově vznikající vláda dopředu říká, že něco zruší.

Pandemie koronaviru v Česku v posledních týdnech sílí. V sobotu v nemocnicích bylo 5 968 lidí s covidem, což je zhruba o 800 více než před týdnem. Ve vážném stavu je 948 pacientů. Nejvíce byly nemocnice zatížené 15. března 2021. S covidem v nich tehdy leželo 9 509 lidí, z toho 2 049 v těžkém stavu.

Zatímco nejvíce zasažené jsou aktuálně kraje na Moravě, Netolický uvedl, že na Pardubicku není situace tak vážná. „Z hlediska intenzivních lůžek jsme stabilní. Něco podobného, jako je na Zlínsku, jsme zažili na jaře, stav hromadného postižení osob jsme vyhlašovali při 540 pacientech v nemocnicích, nyní jich máme 275. Ve vážném stavu bylo na jaře na intenzivních lůžkách 70 lidí, teď 24,“ prozradil hejtman Pardubického kraje.

Situace je vážná, říká hejtman Holiš

Nejhorší situace přetrvává v Olomouckém kraj s týdenní incidencí 1 642 a Zlínském kraji, kde je 1 546 případů na 100 tisíc lidí za týden. Nad 1 400 se čísla vyšplhala ještě v Moravskoslezském kraji. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 448. Z okresů je na tom nejhůře Šumpersko a Prostějovsko, nejlépe Sokolovsko.

Právě hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v Partii podotkl, že je za nová plošná opatření rád. „Mrzí mě, že trhy nebudou a že si lidé nedají svařák. Trhy se ale s vážnou situací v nemocnicích nedají srovnávat. Máme volných 20 až 22 procent kapacit, 15 procent ale potřebujeme pro akutní péči. Situace je vážná. Všichni poslední měsíc apelujeme na to, aby lidé začali brát opatření vážně. Nevede to k účinku a chápu, že musí přijít něco, co je probudí. Tohle je první krok,“ řekl Holiš.

Vláda lockdown nechystá

K opatřením, a především k uzavírání vánočních trhů, má výhrady nastupující vláda pod vedením již jmenovaného premiéra a lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené.

„Bylo by možné nastavit pravidla pro jejich otevření, třeba zákaz konzumace alkoholu, oplocení a omezený počet lidí, stánky dál od sebe nebo nošení respirátorů,“ řekl Philipp.

Odborníci i politici debatují, zda Česko pomalu nespěje k úplnému minimálně dvoutýdennímu lockdownu, k jakému se uchýlili například na Slovensku. Budoucí vládní koalice se ale proti lockdownu výrazně ohrazuje.

Stejně mluvil v Partii také dosluhující vicepremiér Karel Havlíček (ANO). I když zpřísnění opatření v dalších dnech či týdnech nevyloučil, k lockdownu se prý vláda zatím rozhodně nechystá

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama