Zavření trhů je minimum. Mohou následovat drastičtější opatření, varuje hejtman

Martin Netolický

PARTIE Terezie Tománkové 28.11.2021

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) nás možná čekají ještě drastičtější opatření proti šíření koronaviru. V Partii na CNN Prima NEWS uvedl, že velmi diskutovaný konec vánočních trhů je minimum toho, co vláda může v současné situaci udělat.

„Současná vlna je jiná než ty minulé. Minimum toho, co můžeme udělat, je oželet adventní trhy a rozsvěcení vánočních stromků. Mohou následovat drastičtější opatření,“ řekl Netolický v Partii. Podle něj je nepříjemné sledovat mezivládí, kdy se stávající vláda v demisi, která má stále zodpovědnost, snaží dělat opatření, ale nově vznikající vláda dopředu říká, že něco zruší.

Pandemie koronaviru v Česku v posledních týdnech sílí. V sobotu v nemocnicích bylo 5 968 lidí s covidem, což je zhruba o 800 více než před týdnem. Ve vážném stavu je 948 pacientů. Nejvíce byly nemocnice zatížené 15. března 2021. S covidem v nich tehdy leželo 9 509 lidí, z toho 2 049 v těžkém stavu.

Zatímco nejvíce zasažené jsou aktuálně kraje na Moravě, Netolický uvedl, že na Pardubicku není situace tak vážná. „Z hlediska intenzivních lůžek jsme stabilní. Něco podobného, jako je na Zlínsku, jsme zažili na jaře, stav hromadného postižení osob jsme vyhlašovali při 540 pacientech v nemocnicích, nyní jich máme 275. Ve vážném stavu bylo na jaře na intenzivních lůžkách 70 lidí, teď 24,“ prozradil hejtman Pardubického kraje.

Situace je vážná, říká hejtman Holiš

Nejhorší situace přetrvává v Olomouckém kraj s týdenní incidencí 1 642 a Zlínském kraji, kde je 1 546 případů na 100 tisíc lidí za týden. Nad 1 400 se čísla vyšplhala ještě v Moravskoslezském kraji. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 448. Z okresů je na tom nejhůře Šumpersko a Prostějovsko, nejlépe Sokolovsko.

Právě hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v Partii podotkl, že je za nová plošná opatření rád. „Mrzí mě, že trhy nebudou a že si lidé nedají svařák. Trhy se ale s vážnou situací v nemocnicích nedají srovnávat. Máme volných 20 až 22 procent kapacit, 15 procent ale potřebujeme pro akutní péči. Situace je vážná. Všichni poslední měsíc apelujeme na to, aby lidé začali brát opatření vážně. Nevede to k účinku a chápu, že musí přijít něco, co je probudí. Tohle je první krok,“ řekl Holiš.

Vláda lockdown nechystá

K opatřením, a především k uzavírání vánočních trhů, má výhrady nastupující vláda pod vedením již jmenovaného premiéra a lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené.

„Bylo by možné nastavit pravidla pro jejich otevření, třeba zákaz konzumace alkoholu, oplocení a omezený počet lidí, stánky dál od sebe nebo nošení respirátorů,“ řekl Philipp.

Odborníci i politici debatují, zda Česko pomalu nespěje k úplnému minimálně dvoutýdennímu lockdownu, k jakému se uchýlili například na Slovensku. Budoucí vládní koalice se ale proti lockdownu výrazně ohrazuje.

Stejně mluvil v Partii také dosluhující vicepremiér Karel Havlíček (ANO). I když zpřísnění opatření v dalších dnech či týdnech nevyloučil, k lockdownu se prý vláda zatím rozhodně nechystá

Tagy: