reklama

Slovensko ve varu: Vláda doufá ve zkrocení covidu, odpůrci chtějí generální stávku

Na Slovensku začal platit lockdown, který vláda premiéra Eduarda Hegera vyhlásila kvůli rekordním počtům nakažených a kolísajícímu zdravotnictví v zemi. Platit má minimálně dva týdny, ale je klidně možné, že dojde na jeho prodloužení. Odpůrce očkování a vlády to však nenechalo klidnými. Okamžitě se rozjela kritika posledních opatření a část opozice volá po vyhlášení generální stávky.

reklama

Hegerův kabinet dohnal k přijetí celostátní uzávěry stav pandemie na Slovensku. Země zažívá rekordní přírůstky i přes deset tisíc infikovaných denně a plní se nemocnice. Situace ve slovenském zdravotnictví je navíc dlouhodobě horší než v Česku.

„Covid se šíří mezi lidmi, dodržování opatření je proto klíčová věc k úspěchu. Je potřeba, abychom se jako společnost semkli. Situace je vážná, dostali jsme se do ní, protože se opatření nedodržovala,“ řekl Heger ke středečnímu vyhlášení lockdownu.

Ten má zatím platit dva týdny, přičemž po deseti dnech si mají představitelé vlády a experti vyhodnotit, zda zabral. Následně se rozhodne o jeho případném prodloužení či zrušení. Platí zákaz vycházení s výjimkou nákupu nejnutnějších potřeb v nejbližším obchodě, lidé si také mohou zakoupit jídlo s sebou v restauracích či zajít do bank a pošt. Samotné restaurace však vyjma výdejových okének fungovat nesmí, a to ani pro očkované.

Odborníci i ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský navíc původně chtěli lockdown na tři týdny, ale tento návrh skrze koalici neprošel. Otevřené zatím zůstaly také školy.

VYHLÁSENIE K ZÁKAZU VYCHÁDZANIA

Posted by Eduard Heger - predseda vlády SR on Wednesday, November 24, 2021

Matovič dělá z ministra zdravotnictví hadr, říká Fico

Hegerova vláda doufá, že lockdownem zklidní současný kritický stav a zkrotí nynější covidovou vlnu. I když se původně čekalo, že dojde na třítýdenní uzávěru, tak i současná podoba vyvolala u opozice velmi negativní odezvu.

Bývalý dlouholetý premiér Robert Fico vládu zkritizoval, že si neví rady. „Jsme svědky nemohoucnosti vlády už rok a půl, ale tato nemohoucnost vychází na povrch v posledních měsících,“ řekl na tiskové konferenci šéf strany Směr-SD. Připomněl vyjádření Hegera či Lengvarského, kteří v minulosti hlásili, že Slovensko je na další vlnu covidu připravené.

Fico navíc ministra zdravotnictví vyzval, aby funkci složil, a to nejen kvůli svým dřívějším vyjádřením, ale také proto, že jej často kritizuje šéf vládního hnutí OLaNO Igor Matovič. Lengvarský je přitom ve vládě právě za toto hnutí. „Z hlediska lidské důstojnosti a normálního postavení chlapa bych odmítl psychické výlevy Matoviče na moji adresu a hodil bych mu funkci ministra zdravotnictví do ksichtu, protože Matovič z něj dělá obyčejný politický hadr,“ prohlásil Fico.

Další bývalý premiér a předseda relativně nové strany Hlas-SD Peter Pellegrini rovněž viní vládu ze selhání. Lockdown prý neobsahuje to nejpodstatnější, což je podle něj rychlá ekonomická pomoc. „I když si všichni uvědomujeme, že opatření často nedávají logiku, že koalice navzdory doporučení odborníků ponechala školy otevřené, zkusme být disciplinovaní, protože zdravotnická situace se může zhoršovat,“ uvedl Pellegrini.

🙏🏻 BUĎME ZODPOVEDNÍ, SITUÁCIA JE KRITICKÁ

🙏🏻 BUĎME ZODPOVEDNÍ, SITUÁCIA JE KRITICKÁ Vláda opäť zlyhala a prijala lockdown, ktorý okrem obmedzení neobsahuje to podstatné. Rýchlu ekonomickú pomoc, ktorá bude sanovať sociálne postavenie ľudí, ktorým vláda obmedzila prácu a živobytie. Hoci si všetci uvedomujeme, že opatrenia nedávajú častokrát logiku, že koalícia napriek odporúčaniam odborníkov ponechala školy otvorené, skúsme byť disciplinovaní, pretože zdravotná situácia sa môže ešte zhoršovať. #peterpellegrini #hlas #socialnademokracia #lockdown

Posted by Peter Pellegrini on Thursday, November 25, 2021

Kotleba: Generální stávka – zbraň proti koronadiktátu

Ještě dál šli s kritikou představitelé krajní pravice, kteří na Slovensku sedí v Národní radě (slovenský jednokomorový Parlament – pozn. red.). Jak Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) kontroverzního a nedávno odsouzeného poslance Mariana Kotleby, tak hnutí Republika, které založili bývalí Kotlebovci, volají dokonce po generální stávce.

„Ve skutečnosti vláda vyhlásila válku vlastním obyvatelům. Kdyby chtěla vyhlásit válku chorobám a viru, tak začne řešit zdravotnictví a začne lidi léčit,“ kritizoval Kotleba vyhlášení lockdownu a následně vyzval představitele odborů, aby kvůli čerstvým vládním opatřením šli do generální stávky. „Generální stávku, jedinou zbraň, která nás může osvobodit od koronadiktátu a koronatotality, může vyhlásit jen svaz odborů,“ dodal Kotleba.

Podobně hovoří i šéf hnutí Republika a europoslanec Milan Uhrík, dříve výrazný člen Kotlebovy LSNS. „Této (Hegerovy) vlády se dá zbavit, a to poměrně rychle. Stačí obrátit jejich nejsilnější zbraň, lockdown, proti nim,“ řekl ve videoprohlášení Uhrík s tím, že stávky zakázané nejsou.

Výzvu zatím vyslyšela jen Unie autodopravců Slovenska, která vyhlásila, že se 6. prosince chystá k autoprotestu před ministerstvem dopravy. Kotleba již informoval, že akci podpoří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama