CNN Prima News chemoterapie

chemoterapie

Výpis příspěvků ke štítku „chemoterapie“

Kruté chvíle „horala“ Vaška: Svádí boj s nádorem mozku, přišel o otce a naděje stojí miliony

Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.

Bude umírat více dětí, obávají se v USA. Trumpovy škrty by ohrozily i naděje malého Cailena

Naděje tisíců rodin a dětských onkologických pacientů na uzdravení je v ohrožení. Takové jsou důsledky nedávno navržených škrtů pro Národní instituty zdraví (NIH) v USA, které přišly od Trumpovy administrativy. Omezení finančních prostředků, které souvisí s granty, by agentuře snížilo podporu o zhruba čtyři miliardy dolarů. Lékaři a vědci před tímto krokem varují. Někteří dokonce hovoří o tom, že v důsledku škrtů „bude umírat více dětí“. Dopady by pocítil také šestiletý Cailen, který trpí vzácnou a agresivní formou rakoviny. Právě s jeho rodinou natočila redakce CNN reportáž.

Životní boj zdravotní sestřičky z IKEM: Monika čelí rakovině, zákeřná nemoc jí vzala maminku

Monika celý svůj život zasvětila péči o druhé. Jako zdravotní sestra na resuscitačním oddělení v pražském IKEMu denně zachraňovala životy, dnes bojuje o ten svůj. Koncem roku 2024 jí byla diagnostikována rakovina prsu s metastázemi, nedávno navíc přišla o milovanou maminku, která rakovině v terminálním stadiu podlehla. Navzdory všem ranám osudu se Monika nevzdává, léčba je však náročná – fyzicky, psychicky i finančně. Na pomoc proto vznikla sbírka na platformě Znesnáze.

Sedmiletá Tinka z Hodonínska prohrála boj se zákeřnou nemocí. Nepomohla ani léčba ve Francii

Svůj statečný boj se zákeřným onemocněním bohužel prohrála sedmiletá Tinka z Hodonínska. Lékaři jí před rokem diagnostikovali nejagresivnější nádor mozku. Tuzemští doktoři rodině po čase sdělili, že už pro dívku nemohou nic udělat, a proto se její blízcí rozhodli pro experimentální léčbu ve Francii jakožto poslední naději. Kromě řady dárců podpořil rodinu i Nadační fond Nina, který smutnou novinu zveřejnil.

Jako princezna Kate: Nový přístroj ve zlínské nemocnici brání padání vlasů při chemoterapii

Komplexní onkologické centrum Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně má nový přístroj pro chlazení pokožky hlavy. Takzvaná chladicí čepice brání ztrátě vlasů při chemoterapii. Až v 60 procentech případů zůstanou pacientkám a pacientům vlasy, což výrazně zvýší jejich komfort, řekla ve čtvrtek novinářům primářka onkologického oddělení KNTB Markéta Pospíšková. Přístroj je první ve Zlínském kraji, v celé republice je jich 11. Podobný přístroj mohla při léčbě rakoviny využít i britská princezna Kate.

Chemobrain, neuropatie i změna chutí aneb Jaké dopady s sebou přináší léčba rakoviny

Diagnóza rakoviny je pouze první zkouškou na dlouhé cestě pacienta, která následuje. Samotná léčba přináší i vedlejší účinky, které jsou těžko viditelné, ale zásadně ovlivňují kvalitu života. Nejčastější je únava, nevolnost, ztráta vlasů i nechutenství. Jsou však další, o nichž se příliš nemluví. Zhruba 70 procent nemocných má zhoršenou citlivost a motoriku, objevují se i kognitivní poruchy nebo změny chuti. Jaké jsou projevy léčby rakoviny, o kterých byste měli vědět?

Bývalý brankář Baníku Ostrava má rakovinu. Chemoterapii odmítl, chce žít normálně

Bývalý fotbalový brankář Luděk Mikloško se už tři roky potýká s rakovinou. Po dalším nálezu se rozhodl, že už nebude podstupovat chemoterapii. Gólman dříve působil v anglické Premier League, kde osm let chytal za West Ham. Právě v rozhovoru na webu bývalého klubu uvedl, že se rozhodl nepodstupovat chemoterapii. Chce žít normální život. Třiašedesátiletý rodák z Prostějova je nyní sportovním ředitelem Baníku Ostrava.

Hledáme Achillovu patu nádorových buněk, říká vědkyně. Jakou rakovině předvídá budoucnost?

Vědkyně Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působila devět let ve Švýcarsku. Před necelým rokem se vrátila do Česka a v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vede výzkumnou skupinu Imunoterapie nádorů. Jaké strategie používají nádorové buňky, aby je imunitní systém neodhalil? Co konkrétně její práce obnáší a jak lze nalézt „Achillovu patu“ nádorových buněk? Nejen o tom Bešše promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Únavu Robin připisoval covidu, pak přišel kašel. Ve 27 letech zjistil, že má rakovinu plic

V životě nevykouřil ani jednu cigaretu, přesto si ve 27 letech Robin z Benešova u Prahy vyslechl krutou diagnózu: vysoce agresivní karcinom pravé plíce ve třetím stadiu. Potíže, jako výraznou únavu, přisuzoval prodělanému covidu, následný kašel ho však donutil vyhledat lékaře. Díky rychle nasazené léčbě je již více než dva roky v remisi – nádor je zcela pryč. „Byl to pro mě obrovský zázrak. Nepočítal jsem, že bych se mohl někdy uzdravit,“ říká dnes třicetiletý muž, který se fyzicky cítí dokonce lépe než před nemocí. Právě na nutnost rychlého nasazení léčby apelují odborníci. Pro mnohé může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.