CNN Prima News chemoterapie

chemoterapie

Výpis příspěvků ke štítku „chemoterapie“

Šokující diagnóza pro O. J. Simpsona: Má mít rakovinu. Bývalá hvězda NFL promluvila z auta

Bývalá hvězda amerického fotbalu a hlavní aktér jednoho z nejsledovanějších soudních procesů historie USA O. J. Simpson má rakovinu prostaty. S informací přišla stanice WPLG Local 10. Podle ní podstupuje 76letý muž, který si zahrál i v několika filmech, chemoterapii. Simpson se na sociální síti vysmál zvěstem o pobytu v hospici, k údajné diagnóze rakoviny se však nevyjádřil.

Převratné změny v léčbě nádorů pomáhají častěji přežít. O pacienty se ale nemá kdo starat

Krevních nádorů v Česku neustále přibývá, každou hodinu a půl řeší lékaři nový případ pacienta s tímto typem rakoviny. Díky moderním lékům a novým metodám přežívá čím dál více nemocných – chybí však zdravotní sestry a další odborníci, kteří se o hematologické pacienty starají. Stejně tak přestává stačit kapacita lůžkových zařízení. S tímto problémem se lékaři nepotýkají jen v tuzemsku, ale v celé Evropě.

Lék šetrnější než chemoterapie. Malému Arthurovi „blina“ vrátila úsměv, rakovinu porazil

Z chlapce, který kvůli chemoterapiím trpěl únavou a silnou nevolností, se díky nové léčbě stalo usměvavé dítě. Příběh jedenáctiletého Arthura z Velké Británie, kterému byla diagnostikována B-buněčná akutní lymfoblastická leukémie (B-ALL), má šťastný konec. Svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrál, významně mu pomohl lék zvaný blinatumomab, který obdržel v rámci testování. Pro dospělé je léčba „blinou“ již povolena a odborníci doufají, že brzy tomu tak bude i u dětí. Díky novému typu léčby si Arthur mohl užívat dětství místo toho, aby trávil dny plné nevolnosti v nemocnici.

Roztroušená skleróza připravila Pepu o život, jaký znal. Terapie pomáhají, jsou však nákladné

Psal se rok 2018, když tehdy 24letý Pepa začal pociťovat první příznaky roztroušené sklerózy. Děsivou diagnózu nadšenému sportovci na začátku roku 2019 potvrdili lékaři. Postup nemoci byl rychlý: Pepa trpí bolestivými křečemi, na nohy se již nepostaví a při každé činnosti potřebuje někoho po svém boku. Naději přinesla léčba chemoterapií, zlepšení však může trvat i několik let. Mladík se však nevzdává a snaží se udržet si pozitivní přístup. Na jeho cestě ke kvalitnějšímu životu žádají jeho blízcí veřejnost o pomoc.

Renata potřetí bojuje s nádorem na mozku. Běžná léčba nestačí, dcera shání pomoc v zahraničí

Když se dnes 52leté Renatě udělalo loni v červnu v práci špatně, nikdo nečekal, jakou si v nemocnici vyslechne diagnózu. Lékaři po sérii vyšetření odhalili, že má nádor na mozku. Následná osmihodinová operace, chemoterapie a ozařování značily, že je milující manželka a matka zase v pořádku. Téměř přesně za rok se však nádor vrátil. Na řadu přišel stejný postup: náročná operace a léčba. V září se tumor vrátil potřetí. Rodina je zdrcená, naděje ji však neopouští. Dcera Nikola se snaží najít pomoc za hranicemi. K tomu však potřebuje podporu veřejnosti skrze finanční podporu.

Přijít o prso i vlasy? Jako bych už ani nebyla žena, vzpomíná Věra na boj s rakovinou

Bylo mi 38 let, když mi doktor řekl: „Paní Nykodýmová, nemám pro vás dobré zprávy. Ze vzorku tkáně bylo zjištěno, že máte velice agresivní typ karcinomu, který lékařka v laboratoři ještě neviděla.“ Příběh Věry, o nějž se podělila s redakcí CNN Prima NEWS, vypráví o jejím boji s rakovinou prsu, jejž svedla před čtrnácti lety. Krutou nemoc porazila – a ta ji značně změnila. U příležitosti kampaně Růžový říjen popsala, co prožívala, když přišla o prso. Kdy myslela, že už svůj boj vzdá. A dala všem, kteří se nikdy nezastaví, radu.

Nikdy nekouřila, přesto trpí rakovinou plic. Bez antidepresiv bych to nezvládla, říká Lucie

To, co původně vypadalo jako pouhá viróza spojená s kašlem, se změnilo v nejhorší možnou diagnózu –⁠ rakovinu plic s metastázemi do jater. Dnes 52leté Lucii, nekuřačce, se zhroutil svět. Jak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznala, bez opory nejbližších, návštěv psychiatra a užívání antidepresiv by svůj boj nezvládla. Nyní má za sebou chemoterapie a podstupuje biologickou léčbu. Ačkoliv svádí boj s onkologickým onemocněním, které v 80 procentech případů značí smrt, nádory se postupně zmenšují a šance na delší život se zvyšuje.