Zelenskyj připomněl Pearl Harbor i 11. září. My to zažíváme každý den, řekl Kongresu USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil ve středu odpoledne k americkému Kongresu. USA požádal o další dodávky vojenské pomoci či o přitvrzení v protiruských sankcích. Důrazně pak vyzval k zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou. To však USA dlouhodobě odmítají.

Členové kongresu Zelenského přivítali bouřlivým potleskem. Ukrajinská hlava státu pak promluvila přímo k nim. „Máme stejné sny jako vy, Američané. Svoboda je každodenní součást vašich životů, my to chceme také,“ zmínil.

„Zažíváme něco podobného jako vy v roce 1941, když byl napaden Pearl Harbor, nebo 11. září 2001, jenže každý den už skoro tři týdny. Ruská armáda naše nebe změnila na nebe smrti. Prosíme o bezletovou zónu, chceme tolik?“ požadoval znovu. Bezletovou zónu nad Ukrajinou však USA se zbytkem NATO stále odmítají.

Obávají se totiž, že by to znamenalo zatažení Západu do války s Ruskem. Český premiér Petr Fiala (ODS) ve středu po návratu z Kyjeva mluvil o tom, že by si Ukrajinci teoreticky bezletovou zónu mohli vytvořit sami, když jim Západ bude dodávat dostatek zbraní. I o ty Zelenskyj Američany požádal.

„Jsme vám vděčni za neskutečnou podporu, kterou jste nám už poskytli. Za zbraně, cvičení, munici i protiruské sankce. Teď vás žádáme, abyste udělali ještě víc. My tu krvácíme,“ řekl Zelenskyj a vyzval Kongres, aby přistoupil k ještě tvrdším protiruským sankcím.

Na city kongresmanů a senátorů ukrajinský prezident apeloval i odkazy na vize otců zakladatelů americké demokracie nebo bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga. Svůj projev pak zakončil osobnější pasáží v angličtině. „Dnes je mi 45 let... Nevidím žádný smysl v životě, když nemůže zastavit umírání,“ řekl, načež adresoval několik vět přímo americkému prezidentovi Bidenovi. „Přeji vám, abyste byl lídrem světa. Být lídrem světa znamená být lídrem míru,“ uvedl.

Nakonec ukrajinský prezident pustil krátké video, které zachycuje ruské ostřelování ukrajinských měst a utrpení, které válka přináší. Z jednotlivých záběrů mrazí.

Američtí zákonodárci na začátku i na konci jeho vystoupení tleskali vestoje, někteří se podle reportérky deníku The New York Times při videoprojevu „slyšitelně“ bránili slzám.

Tagy:
Pearl Harbor válka 11. září Ukrajina bombardování Kongres březen projev sankce Volodymyr Zelenskyj USA Rusko Kyjev Mariupol Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Kongres Spojených států amerických Ozbrojené síly Ruské federace bezletová zóna