Nepravdy ze Zemanova projevu: Tálibán místo al-Káidy a zákaz topení plynem

Miloš Zeman

Zpravodajství FTV Prima - 26.12. v 13:00

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne vystoupil před občany České republiky s tradičním vánočním poselstvím. V něm mimo jiné rozebíral bezpečnostní, energetickou i covidovou krizi. V každém ze zmíněných témat ale uvedl nepravdu či zavádějící informaci. Kvůli tomu čelí poměrně ostré kritice na sociálních sítích.

V úvodu svého projevu Zeman varoval před celosvětově se zhoršující bezpečnostní situací. Jedním z momentů, který k tomu přispěl, bylo podle něj stažení vojsk NATO z Afghánistánu. Zemi poté rychle ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán.

„Tento afghánský Mnichov povede k zesílení migračních toků z Afghánistánu, ale především ke zvýšenému riziku nových teroristických útoků v Evropské unii. Podobných jako na newyorská dvojčata, které organizoval Tálibán,“ řekl Zeman.

Kuberová: Nová vláda dává naději, teď ještě jiného prezidenta. Můj muž neměl Zemana rád

Jsou to už skoro dva roky, co Věra Kuberová žije bez manžela. Stále neví, zda jejího muže někdo neotrávil. Nechápe, jak se mohl k někdejšímu čínskému zastrašování předsedy Senátu přidat i Hrad. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS otevřeně mluví o svému názoru na Miloše Zemana a Andreje Babiše. Tvrdí, že Jaroslav Kubera výsledky letošních voleb předpovídal.

V tomto případě zaměnil Tálibán s teroristickou organizací al-Káida. Právě ta měla naplánovat a poté i uskutečnit teroristické útoky v USA během 11. září. Je pravdou, že hnutí Tálibán mělo v té době al-Káidě poskytovat zázemí. Na půdě Afghánistánu tak měla al-Káida výcvikové tábory pro teroristy. Tálibán se také těšil od Usámy bin Ládina nemalé finanční podpoře. Neexistují však důkazy, že by se Tálibán přímo účastnil teroristických útoků z 11. září.

Ozval se i Bartoš a Kalousek

Dalším tématem, které prezident během svého projevu komentoval, byla energetická krize. Zeman v tomto ohledu kritizoval plán Green Deal i švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

„Musíme se vyvázat ze zeleného údělu Evropské unie, který je příčinou nárůstu cen energií,“ prohlásil prezident. Green Deal podle něj přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. Za toto tvrzení Zemana zkritizoval například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) či šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ varoval Kalousek na sociálních sítích.

„Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ přidal se Ivan Bartoš.

Nová nemoc COVID-21?

Kromě bezpečnostní a energetické krize Zeman hovořil i o té koronavirové. Zde prezident použil buď slovní hříčku, nebo se přeřekl, když nemoc COVID-19 nazval „COVID-21“. Zeman mluvil také o nutnosti povinného očkování.

Na sociálních sítích se rovněž hovoří o tom, zda si prezident v případě výroku o jaderných elektrárnách nespletl Temelín s Dukovany. V proslovu zmiňoval „zbytečné zastavení tendru na dostavbu Temelína“. Je tak otázkou, jestli tím prezident myslel skutečně zrušení tendru na výstavbu 3. a 4. reaktoru Jaderné elektrárny Temelín z roku 2014, nebo vyloučení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu 5. a 6. reaktoru Jaderné elektrárny Dukovany z letošního roku.

Tagy: