reklama

Nepravdy ze Zemanova projevu: Tálibán místo al-Káidy a zákaz topení plynem

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne vystoupil před občany České republiky s tradičním vánočním poselstvím. V něm mimo jiné rozebíral bezpečnostní, energetickou i covidovou krizi. V každém ze zmíněných témat ale uvedl nepravdu či zavádějící informaci. Kvůli tomu čelí poměrně ostré kritice na sociálních sítích.

reklama

V úvodu svého projevu Zeman varoval před celosvětově se zhoršující bezpečnostní situací. Jedním z momentů, který k tomu přispěl, bylo podle něj stažení vojsk NATO z Afghánistánu. Zemi poté rychle ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán.

„Tento afghánský Mnichov povede k zesílení migračních toků z Afghánistánu, ale především ke zvýšenému riziku nových teroristických útoků v Evropské unii. Podobných jako na newyorská dvojčata, které organizoval Tálibán,“ řekl Zeman.

V tomto případě zaměnil Tálibán s teroristickou organizací al-Káida. Právě ta měla naplánovat a poté i uskutečnit teroristické útoky v USA během 11. září. Je pravdou, že hnutí Tálibán mělo v té době al-Káidě poskytovat zázemí. Na půdě Afghánistánu tak měla al-Káida výcvikové tábory pro teroristy. Tálibán se také těšil od Usámy bin Ládina nemalé finanční podpoře. Neexistují však důkazy, že by se Tálibán přímo účastnil teroristických útoků z 11. září.

Ozval se i Bartoš a Kalousek

Dalším tématem, které prezident během svého projevu komentoval, byla energetická krize. Zeman v tomto ohledu kritizoval plán Green Deal i švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

„Musíme se vyvázat ze zeleného údělu Evropské unie, který je příčinou nárůstu cen energií,“ prohlásil prezident. Green Deal podle něj přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. Za toto tvrzení Zemana zkritizoval například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) či šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ varoval Kalousek na sociálních sítích.

„Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ přidal se Ivan Bartoš.

Nová nemoc COVID-21?

Kromě bezpečnostní a energetické krize Zeman hovořil i o té koronavirové. Zde prezident použil buď slovní hříčku, nebo se přeřekl, když nemoc COVID-19 nazval „COVID-21“. Zeman mluvil také o nutnosti povinného očkování.

Na sociálních sítích se rovněž hovoří o tom, zda si prezident v případě výroku o jaderných elektrárnách nespletl Temelín s Dukovany. V proslovu zmiňoval „zbytečné zastavení tendru na dostavbu Temelína“. Je tak otázkou, jestli tím prezident myslel skutečně zrušení tendru na výstavbu 3. a 4. reaktoru Jaderné elektrárny Temelín z roku 2014, nebo vyloučení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu 5. a 6. reaktoru Jaderné elektrárny Dukovany z letošního roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama