Nepravdy ze Zemanova projevu: Tálibán místo al-Káidy a zákaz topení plynem

Miloš Zeman

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana 26.12.2021

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne vystoupil před občany České republiky s tradičním vánočním poselstvím. V něm mimo jiné rozebíral bezpečnostní, energetickou i covidovou krizi. V každém ze zmíněných témat ale uvedl nepravdu či zavádějící informaci. Kvůli tomu čelí poměrně ostré kritice na sociálních sítích.

V úvodu svého projevu Zeman varoval před celosvětově se zhoršující bezpečnostní situací. Jedním z momentů, který k tomu přispěl, bylo podle něj stažení vojsk NATO z Afghánistánu. Zemi poté rychle ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán.

„Tento afghánský Mnichov povede k zesílení migračních toků z Afghánistánu, ale především ke zvýšenému riziku nových teroristických útoků v Evropské unii. Podobných jako na newyorská dvojčata, které organizoval Tálibán,“ řekl Zeman.

V tomto případě zaměnil Tálibán s teroristickou organizací al-Káida. Právě ta měla naplánovat a poté i uskutečnit teroristické útoky v USA během 11. září. Je pravdou, že hnutí Tálibán mělo v té době al-Káidě poskytovat zázemí. Na půdě Afghánistánu tak měla al-Káida výcvikové tábory pro teroristy. Tálibán se také těšil od Usámy bin Ládina nemalé finanční podpoře. Neexistují však důkazy, že by se Tálibán přímo účastnil teroristických útoků z 11. září.

Ozval se i Bartoš a Kalousek

Dalším tématem, které prezident během svého projevu komentoval, byla energetická krize. Zeman v tomto ohledu kritizoval plán Green Deal i švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

„Musíme se vyvázat ze zeleného údělu Evropské unie, který je příčinou nárůstu cen energií,“ prohlásil prezident. Green Deal podle něj přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. Za toto tvrzení Zemana zkritizoval například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) či šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ varoval Kalousek na sociálních sítích.

„Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ přidal se Ivan Bartoš.

Nová nemoc COVID-21?

Kromě bezpečnostní a energetické krize Zeman hovořil i o té koronavirové. Zde prezident použil buď slovní hříčku, nebo se přeřekl, když nemoc COVID-19 nazval „COVID-21“. Zeman mluvil také o nutnosti povinného očkování.

Na sociálních sítích se rovněž hovoří o tom, zda si prezident v případě výroku o jaderných elektrárnách nespletl Temelín s Dukovany. V proslovu zmiňoval „zbytečné zastavení tendru na dostavbu Temelína“. Je tak otázkou, jestli tím prezident myslel skutečně zrušení tendru na výstavbu 3. a 4. reaktoru Jaderné elektrárny Temelín z roku 2014, nebo vyloučení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu 5. a 6. reaktoru Jaderné elektrárny Dukovany z letošního roku.

Tagy: