reklama

Zeman se podepisuje vlastní rukou. Senát by se měl zklidnit, doporučil Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura si nemyslí, že by v současnosti byla namístě aktivace článku 66 Ústavy, která by prezidenta Miloše Zemana dočasně zbavila pravomocí. „Senát by se měl zklidnit. Z jeho strany to působí jako štvanice,“ řekl Okamura v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

O aktivaci článku 66 Ústavy, která by prezidenta Zemana zbavila pravomocí, by měl Senát jednat pravděpodobně 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů.

Pokud se Zemanův stav do té doby výrazněji nezlepší, lídři koalic Spolu a Pirátů se Starosty se připojí k většině senátorů a vysloví se pro aktivaci zmíněného článku. Zdrženlivější přístup v tomto ohledu zastává premiér Andrej Babiš (ANO) i Tomio Okamura.

Toho uklidnilo zveřejněné video ze schůzky v ÚVN pořízené 14. října. Tehdy Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na záběrech je vidět, jak hlava státu Vondráčkovi podepisuje dokument o svolání Sněmovny.

„Z videa vyplývá, že je nepřijatelné, abychom hlasovali o tom, zda bude pan prezident zbaven pravomocí. Podepisuje se vlastní rukou a cituje v Němčině Machiavelliho, není namístě brát mu pravomoci,“ řekl Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jenže podle zprávy lékařů z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kterou Senát před týdnem prezentoval veřejnosti a kterou hradní kancléř Vratislav Mynář obdržel už 13. října, Zeman není schopen plnit pracovní povinnosti.

Není kam spěchat

Senát i Sněmovna ÚVN krátce před hlasováním požádají o zprávu s aktualizovanými informacemi, kdyby se prezidentův stav zlepšil. Podle Okamury ale není příliš kam spěchat. „Sněmovna se sejde 8. listopadu. Než se dá dohromady, to může klidně trvat do 10. listopadu. Do té doby se po Zemanovi nic nevyžaduje,“ řekl.

Senátu pak doporučil, aby se zklidnil. „Působí to jako štvanice. Píší mi lidé, že se obávají puče,“ zmínil. Že se Zemanův stav zlepšil, uvedla v pátek ve svém prohlášení i ÚVN.

Šéf SPD také připomněl, že hlavu státu v poslední době navštívil mimo jiné exprezident Václav Klaus či ombudsman Stanislav Křeček. Ti oba po návštěvě uvedli, že Zeman bez problémů komunikuje. „Mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech,“ doplnil Křeček.

V souvislosti se Zemanovým zdravotním stavem se poslední dny hovořilo i o předčasných prezidentských volbách. V této souvislosti se v médiích zmiňuje i Okamurovo jméno. Politik v pořadu svou případnou kandidaturu nevyvrátil. Rovněž prozradil, že hnutí SPD určitě bude usilovat o to, aby voličům nabídlo člověka ze svých řad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama