INTERVIEW, Hayato Okamura - 22.10. v 17:30
Nově zvolený poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) podpořil plán koalic Spolu a PirSTAN, které chtějí znemožnit hnutí SPD, aby mělo svého člena ve vedení Sněmovny. Přestože má jejího předsedu a svého bratra Tomia lidsky rád, SPD považuje za nebezpečnou a destruktivní stranu, kterou je třeba eliminovat. Hayato Okamura to uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
V nově zvolené Sněmovně usednou dva sourozenci – Tomio a jeho starší bratr Hayato. Navzdory pokrevní přízni mají však na politiku velmi odlišné názory.
„Jako člověka mám Tomia rád, ale dlouhodobě protestuji proti extremismu, který SPD představuje. Vybírá si populistická témata, například být proti migraci nebo v poslední době i proti očkování, což je vzhledem k aktuální situaci velmi nebezpečné. Nemůžu SPD přestat kritizovat jen kvůli Tomiovi,“ řekl Hayato Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.
Po neúspěšných kandidaturách do Senátu i Sněmovny se stal poslancem, když v Praze získal přes 24 tisíc preferenčních hlasů. Tomio jich získal v lidnatém Moravskoslezském kraji „pouze“ kolem 17 tisíc.
Hayato Okamura a Tomio Okamura Zdroj: Profimedia.cz
Nejvíce poslanců bude mít v dolní komoře Parlamentu hnutí ANO, konkrétně 72 mandátů. Dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty však budou mít ve Sněmovně většinu, dohromady 108 křesel. SPD, které ve volbách skončilo čtvrté, bude náležet 20 zákonodárců.
Výsledek voleb dává možnost dvěma koalicím výrazně zasahovat do toho, jak bude vypadat složení vedení Sněmovny i jednotlivých výborů. Novou předsedkyní by se měla stát šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Hlasy SPD nepatří do kanálu, rozčílil se Okamura. Nedostane místo ve vedení Sněmovny
Nenecháme přes půl milionu hlasů pro SPD vyhodit do kanálu, řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání s budoucími vládními koalicemi Spolu a PirSTAN předseda SPD Tomio Okamura. Nelíbí se mu, že jeho hnutí nedostane místo ve vedení Sněmovny. Podle Okamury koalice nerespektují demokracii a diskriminují SPD.
Po jejím boku má usednout šest dalších místopředsedů, tedy o jednoho více, než tomu bylo v předchozím volebním období. „Nevidím absolutně žádný důvod pro další vznik místopředsednické funkce. Nové místo znamená částku čtyři miliony korun ročně,“ kritizovala plán ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Právě hnutí ANO je však subjektem, na který obě koalice při skládání vedení myslely. Bude mít dva místopředsedy. Zbylá čtyři křesla po jednom obsadí ODS, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Naopak žádného zástupce pravděpodobně nebude mít hnutí SPD, i když ve volbách obdrželo téměř 10 procent hlasů.
„Nenecháme přes půl milionu hlasů pro SPD vyhodit do kanálu. Cítíme to jako křivdu, protože podle výsledku voleb do vedení Sněmovny jeden člen SPD patří,“ stěžoval si ve středu Tomio Okamura. Jeho starší bratr však rozhodnutí obou koalic podporuje.
Mnoho hlasů propadlo
„SPD by místo ve Sněmovně mít nemělo. Je to krajní pravice, také nebezpečná a destruktivní strana. Je potřeba ji naprosto eliminovat,“ uvedl Hayato. Plán koalic Spolu a PirSTAN o sněmovním zastoupení ve vedení však nekritizují pouze členové SPD.
Ve volbách propadlo více než milion hlasů, které dali voliči stranám, jež se nakonec do Sněmovny nedostaly – což je rekord. Pod nezbytnou pětiprocentní hranicí mimo jiné zůstalo hnutí Přísaha (4,68 %), sociální demokraté (4,65 %), KSČM (3,60 %) i koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (2,76 %).
Část společnosti se obává, že levicové či konzervativnější strany nebudou mít ve Sněmovně velké zastoupení. Proto je rozhořčil plán koalic vyšachovat SPD z vedení Sněmovny. Hayato Okamura však v pořadu Interview slíbil, že Spolu nebude zapomínat ani na voliče, kteří jí svůj hlas nedali.
„KDU-ČSL jako součást spíš pravicové vlády nebude zapomínat na lidi ze sociálně odlišných vrstev, jejichž hlasy propadly,“ řekl.