Zemřel legendární producent Roy Thomas Baker. Stál za obrovským hitem kapely Queen

Hudební svět se loučí s jednou ze svých nejvlivnějších postav. Roy Thomas Baker, producent nesmrtelné Bohemian Rhapsody, zemřel ve věku 78 let. Během své kariéry spolupracoval s celou plejádou rockových velikánů – od Queen přes Davida Bowieho a The Rolling Stones až po Journey, The Cars, Yes či Smashing Pumpkins.

Roy Thomas Baker, britský hudební producent, který pomohl formovat zvuk rockové hudby druhé poloviny 20. století, zemřel 12. dubna ve svém domě v Lake Havasu City v Arizoně. Smutnou zprávu potvrdil jeho mluvčí až o několik dní později. Příčina úmrtí nebyla zveřejněna, uvedl deník Billboard.

ČTĚTE TAKÉ: Zpěvačka Sima skončila v nemocnici. Podruhé jsem utekla hrobníkovi z lopaty, napsala

Baker se do hudební historie nejvýrazněji zapsal jako producent legendární skladby Bohemian Rhapsody, která vyšla v roce 1975 na albu kapely Queen A Night at the Opera. Tato téměř šestiminutová rocková opera překročila žánrové hranice a i dnes je považována za jednu z nejvýznamnějších skladeb všech dob. Podle Guinnessovy knihy rekordů je dokonce historicky nejlepším britským singlem a údajně i nejstreamovanější skladbou 20. století.

Roger Taylor, bubeník kapely Queen, na Bakera v minulosti vzpomínal se směsí úcty a humoru. „Myslím, že přinesl určitou dávku disciplíny, hodně cynismu a vášeň pro tučné dezerty. Měl rád jídlo. Byl od začátku velmi disciplinovaný a přísný, vždy muselo být všechno správně. Nahrávka musela být správně udělaná,“ uvedl Taylor podle deníku Variety.

Ikonické spolupráce

Baker se narodil v roce 1946 v londýnském Hampsteadu. Svou kariéru začal jako druhý zvukař v Decca Studios, kde se učil od takových velikánů, jako byli Gus Dudgeon (Elton John) či Tony Visconti (David Bowie, T. Rex). Již v roce 1971 se stal hlavním zvukařem a podílel se na hitech jako All Right Now od Free nebo Bang a Gong (Get It On) od T. Rexe. V Trident Studios v londýnském Soho se později sblížil s tehdy začínající kapelou Queen. Od alba Queen II v roce 1974 se jejich spolupráce prohloubila a vedla k čím dál komplexnějším a odvážnějším nahrávkám.

Jejich vrcholem bylo právě A Night at the Opera, považované za nejdražší album své doby. Baker s kapelou spolupracoval i na následujícím albu A Day at the Races, než se Queen rozhodli produkovat svá alba sami. V té době už měl Baker na starost další výraznou spolupráci – s americkou kapelou The Cars. Jejich debutové album se díky singlům jako Just What I Needed nebo Best Friend’s Girl stalo okamžitě hitem. Pokračoval s nimi i na dalších třech úspěšných albech.

Později se přestěhoval do USA a produkoval například Journey, Foreigner, Alice Cooper, Mötley Crüe, Devo, Guns N’ Roses nebo Smashing Pumpkins. Byl rovněž manažerem v Elektra Records, kde stál za objevením kapel Metallica, Simply Red, 10,000 Maniacs nebo Petera Schillinga.

„Roy mě naučil hodně o práci s různými osobnostmi v kapele,“ vzpomínal na něj v roce 2016 zpěvák Ric Ocasek z The Cars. „Byl to génius na elektroniku a zvuk. Chápal harmonii. A všechno bral v klidu – byl to velmi optimistický a elegantní člověk. Také byl spontánní,“ dodal.

Bakerova práce byla oceněna mimo jiné uvedením skladeb a alb, na nichž se podílel, do síně slávy Grammy. Zůstala po něm manželka Tere Livrano Baker a bratr Alan.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zpívat jsem začala náhodou, říká Marta Kubišová. Prozradila, co ji dělá šťastnou

Tagy:
Bohemian Rhapsody nekrolog Queen hudba kultura Roy Thomas Baker