Zemřel významný český diplomat, syn básníka Halase. V 90. letech nás zastupoval ve Vatikánu

Ve věku 86 let zemřel v pátek diplomat, historik a překladatel František Xaver Halas, poslední československý a první český velvyslanec ve Vatikánu. Společně se svojí manželkou Dagmar Halasovou se zasloužil o český překlad Jeruzalémské bible. Na svých stránkách o tom informoval portál www.cirkev.cz.

F. X. Halas, syn básníka Františka Halase, se narodil 18. října 1937 v Praze. Vystudoval obor historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1970 získal tamtéž doktorát z filozofie. V letech 1967 až 1990 působil v kabinetu pro dějiny Filozofické fakulty UJEP, dnes Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1990 až 1999 působil jako velvyslanec Československa, později České republiky, ve Vatikánu.

ČTĚTE TAKÉ: Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

V roce 1993 získal vědeckou hodnost kandidát historických věd. Od roku 1999 přednášel na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, na katedře církevních dějin a dějin církevního umění. V roce 2000 byl na této fakultě jmenován docentem teologie v rámci sloučení oborů církevní dějiny a teologie. V roce 2006 se stal profesorem církevních dějin a od roku 2010 byl emeritním profesorem, napsal web Cirkev.cz

Ve svých pracích se zaměřuje především na církevní dějiny, zejména české a novodobé, a dějiny diplomacie a mezinárodních vztahů. Je autorem knihy Fenomén Vatikán, která představuje nejucelenější českou monografii zabývající se podrobně Vatikánem a papežským úřadem. V minulosti působil jako ředitel Diecézního teologického institutu královéhradecké diecéze.

Společně se svojí manželkou Dagmar vedl 30 let trvající překladatelské práce patnáctičlenného týmu biblistů a redaktorů Jeruzalémské bible.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prahou projížděla „náboženská tramvaj

Tagy:
Vatikán Československo Masarykova univerzita historik diplomat Česko Praha Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Bible František X. Halas František Halas Jeruzalémská bible Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého