360°, Vít Alexandr Schorm, Dita Charanzová, Ivan David, Zbigniew Czendlik - 20.1. v 21:51
Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.
„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal Zábranský na Twitter. Svůj příspěvek později ještě dovysvětlil. Vadí mu prý někteří církevní hodnostáři.
Duka a Halík reagují na útok Piráta Zábranského proti církvi. Kdo odrazuje věřící?
Pražský radní za Piráty Adam Zábranský se veřejně zaradoval nad úbytkem počtu katolických věřících v Česku a jmenovitě se pustil do pražského arcibiskupa Dominika Duky, pod jehož vedením má prý církev špatný vliv na společnost. Jak na to reagoval kardinál a co si o věci myslí jeho „vnitrocírkevní“ kritik, kněz a teolog Tomáš Halík?
„Jde mi hlavně o lidi typu kardinál (Dominik) Duka či Petr Piťha, jejichž veřejné působení ve mně opravdu pozitivní emoce vůči římskokatolické církvi nevyvolává. Vím, a jsem za to upřímně velmi rád, že jejich názory nesdílejí všichni její představitelé,“ doplnil pro CNN Prima NEWS pražský radní.
Czendlik zprvu uvedl, že na politickou půdu nerad vstupuje, ale Zábranského slova okomentoval. „Možná nám tento politik závidí,“ poznamenal kněz s vysvětlením, že se ke katolické církvi stále hlásí přes 700 tisíc lidí, a tudíž by si Zábranský mohl přát, aby stejný počet lidí podporoval právě Piráty.
Důvodem pro Zábranského slova by podle Czendlika mohla být snaha zlákat levicovější voliče. „Jak komunisté vypadli z Parlamentu, tak se (Zábranský) možná snaží získat lidi, kteří jsou proti církvi a náboženství,“ dovysvětlil svoji úvahu lanškrounský děkan.
Zábranský couvnul
Zábranský ve čtvrtek večer zmíněný příspěvek smazal. „Hodně lidí ho očividně považovalo za projev netolerance vůči katolíkům, což nebylo mým záměrem. Nemám problém s věřícími, ač mezi ně nepatřím,“ napsal později Zábranský.
Za příspěvek se omluvil, ale zároveň doplnil, že je i nadále kritický k některým aktivitám církve. Například k bagatelizaci sexuálního zneužívání dětí kněžími či výpady vůči LGBT komunitě. Stejně tak zmiňuje i nominaci ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT a „kamarádíčkování se“ s prezidentem Milošem Zemanem ze strany kardinála Dominika Duky.
„Právě tyto aktivity mě vedly k sepsání původního tweetu. Vnímám ale, že není fér dávat je za vinu všem katolíkům, protože vím, že zdaleka ne všichni se s nimi ztotožňují (ač se přiznám, že bych vůči nim očekával větší odpor zevnitř církve). I proto jsem svůj tweet smazal,“ napsal později pražský radní pro bytovou poitiku.
Nechal jsem si to projít hlavou a smazal svůj 3 dny starý tweet o úbytku lidí hlásících se k římskokatolické církvi. Hodně lidí ho očividně považovalo za projev netolerance vůči katolíkům, což nebylo mým záměrem. Nemám problém s věřícími, ač mezi ně nepatřím. 1/
— Adam Zábranský 🇪🇺 🇨🇿 (@adamzabransky) January 20, 2022
Czendlik: Příliš okázalá víra je impotentní
Czendlik v pořadu 360° přiznal, že katolická církev dělá mnoho věcí špatně. Vnímá to prý i u sebe. „Když jsem nastupoval před 30 lety do Lanškrouna, tak jsem si nedával za cíl, abych měl plný kostel. To je určitou přidanou hodnotou,“ dodal jedním dechem kněz.
Větší počet Čechů hlásících se k římskokatolické církvi by ho sice potěšil, ale osobně považuje víru za intimní věc. „Když je intimní, tak je i plodná. Pokud je příliš okázalá, tak je impotentní,“ doplnil Czendlik.
Lanškrounský kněz si zároveň pochvaloval, že i když podle výsledků sčítání lidu katolíků ubylo, tak více lidí oproti předešlým výsledkům reagovalo na otázku náboženského vyznání. „To znamená, že víra není této společnosti úplně lhostejná,“ zmínil Czendlik.