CNN Prima News Masarykova univerzita

Masarykova univerzita

Výpis příspěvků ke štítku „Masarykova univerzita“

Čeští vysokoškoláci míří za technologickým úspěchem pod vedením špiček v oboru

Udržet tempo s rychle proměnlivým světem technologií není vůbec jednoduché. Těm, kteří chtějí v oboru prorazit, už zdaleka nestačí jen vhodně zvolené studium. Tajnou ingrediencí úspěchu je totiž vedle běžné výuky hlavně praxe a interní know-how. Právě takovou kombinaci nabízí talentovaným studentům už osmým rokem vzdělávací program Seeds for the Future technologického lídra Huawei.

Z Brna na Hrad. Kdo je mluvčí prezidenta Řeháková a kudy vedla její cesta na vrchol?

Bývalá novinářka a bezpečnostní analytička Markéta Řeháková provázela prezidenta Petra Pavla celou jeho předvolební kampaní, po zvolení si ji vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září však vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí. Nyní tiskový odbor Hradu informoval, že ke konci října skončí i ve funkci mluvčí. Kudy vedla její cesta na vrchol a za jaké momenty byla naopak kritizována?

Polívkovo divadlo a kino v Brně končí. Sály nejsou bezpečné, objekt má špatnou statiku

Brněnské Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala musejí ukončit působení v dosavadním sídle. Statici našli další závady, sály nelze bezpečně využívat, oznámilo vedení města v tiskové zprávě. Dosud provozovatelé divadla i kina počítali s tím, že se na podzimní měsíce alespoň dočasně do sálů vrátí. Vyjádření obou institucí se zjišťuje.

Expert: Ukrajincům jde o život, to Romové neznají. Fašisté mají z konfliktu žně a vláda se diví

Ukrajinci nemají zájem se rvát s Romy, snaží se jen během války přežít. Stali se ale záminkou pro fašistické skupiny, které vzniklý „pseudokonflikt“ zneužívají a nabírají díky tomu na síle, varoval před vzniklou situací na české půdě sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity. „A to je neskutečně nebezpečné. Takto to začalo i v Německu a ve Francii. Fašisté tu beztrestně demolují myšlení lidí,“ uvedl akademik pro web CNN Prima NEWS.

Pavel na ústavní soudkyni navrhl profesorku Ronovskou. Učí soukromé právo, řeší i nadace

Další novou ústavní soudkyní může být Kateřina Ronovská, která nyní vede katedru občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Její nominaci prezident Petr Pavel v úterý poslal do Senátu. Horní parlamentní komora to oznámila na Twitteru. Celkem tak mají senátoři rozhodnout během léta o třech adeptech na ústavní soudce, předchozím třem Pavlovým návrhům už koncem května vyhověli.

Veselé oslavy vítězství Petra Pavla. Kdo je vysmátá moderátorka z tiskové konference?

Prezidentské volby jsou u konce, zvítězil v nich generál ve výslužbě Petr Pavel. Ten již dopředu představil svůj tým, který s ním má putovat na Pražský hrad. Jeho důležitou členkou má být i současná ředitelka komunikace Markéta Řeháková, která bude jeho oficiální tiskovou mluvčí. Ta při tiskové konferenci po Pavlově triumfu předváděla velmi veselý výstup před televizními kamerami a zaplněným volebním štábem.

Světelná revoluce brněnských vědců: Žárovky by mohlo nahradit „studené světlo“ z hlubin

Podobně revoluční změnu, jakou kdysi způsobil vynález žárovky, by mohl jednou přinést výzkum brněnských vědců z Loschmidtových laboratoří. Na molekulární úrovni popsali a objasnili mechanismus svícení renily fialové, mořského žahavce. Právě u živočichů se schopností bioluminiscence, tedy produkce „studeného světla“, by se lidstvo mohlo inspirovat při hledání cest k udržitelnějšímu a efektivnějšímu svícení. O výzkumu informoval odborný časopis Nature Catalysis.

Drahota tvrdě dopadá i na studenty. Vysokoškolské koleje zdražily až o třetinu

Zdražování citelně zasáhlo i studenty, kteří se musejí vyrovnávat mimo jiné s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to znamená nutnost hledání nového přivýdělku, případně se ocitají ve finanční nouzi. Koleje přesto stále zůstávají o dost levnější variantou než pronájem bytu, takže je o ně nadále velký zájem.

Stále sháníte herní dárky? V posledním díle CNN Prima Gaming poradíme, s čím uděláte radost

Štědrý den už je prakticky za rohem, a spolu s ním i neméně tradiční stresy ze shánění posledních dárků. Nemáte páru, čím byste udělali hráčům radost? V poslední letošní epizodě pořadu CNN Prima Gaming vám rádi přihodíme několik tipů, po čem byste měli sáhnout. Víkendová herní relace si dává do února pauzu, starší díly nicméně najdete na webovém archivu cnnprima.cz.

Studenti v Brně chtěli genderově neutrální záchody. Děkan vymyslel originální řešení

Studenti z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně zveřejnili petici, ve které žádají genderově neutrální toalety. Podle nich není třeba stavět nějaké nové, stačí změnit označení části těch stávajících. Děkan fakulty Jiří Němec jim odpověděl, že oceňuje jejich snahu vytvořit inkluzivní prostředí, podotkl ale, že problém je již dávno vyřešen. Nonbinární toalety jsou podle něj všechny bezbariérové. Podle něj ani jinak podle zákona postupovat nejde.