reklama
CNN Prima News Masarykova univerzita

Masarykova univerzita

Výpis příspěvků ke štítku „Masarykova univerzita“

Nejstarší bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Mělo halucinogenní účinky

14. září 2021 13:44

Možná nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Ukázal to výzkum tři tisíce let staré bronzové nádoby z Kladiny, nález je z roku 2017. Tým vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích identifikoval uvnitř nádoby pozůstatky prosa a hořkých bylin. Tato kombinace přivedla odborníky k úvahám, že naši předkové v nádobě uchovávali hořké bylinné pivo.

Covid prodělala polovina Čechů, ukázala studie. Oficiální data jsou třikrát nižší

19. srpna 2021 12:22

Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, setkala více než polovina české dospělé populace. Vyplývá to z dosavadních výsledků studie PROSECO, vedené výzkumníky z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nakažených výrazně přibylo v druhé vlně šíření koronaviru, která začala loni po prázdninách. O studii informoval mluvčí univerzity Pavel Žára.

Univerzity jsou proti povolání studentů do nemocnic. Bojí se o jejich zdraví

5. března 2021 20:22

České univerzity se staví proti vládnímu nařízení povolat studenty do nemocnic. Například Masarykova univerzita v Brně jej hodnotí jako nesystémové řešení, které může ohrozit zdraví nejen povolaných studentů, ale rovněž celé akademické obce. Děkani lékařských fakult dodávají, že povolání studentů negativně ovlivní kvalitu jejich studia.

V distanční výuce proběhne i letní semestr, obává se rektor Masarykovy univerzity

27. října 2020 19:30

Pokud nevybuchne jaderná elektrárna, školy 2. listopadu otevřeme. To sliboval ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vzhledem k přibývajícímu počtu nakažených koronavirem je však pravděpodobné, že se studenti do škol v tomto kalendářním roce už nevrátí. Podle rektora brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martina Bareše, který byl hostem v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS, je výrazně ohrožen i letní semestr.

Univerzity se on-line výuky vzdát nehodlají. Úředníci podle nich slovíčkaří

16. září 2020 22:12

Národní akreditační úřad se brání podezřením, že by měl v úmyslu odebírat akreditace vysokým školám, jež přejdou na výuku on-line. Prý musí jen dodržovat zákon, který mu nařizuje dohlížet na kvalitu vzdělávacího procesu a garantovat, že vysoké školy fungují v souladu s jejich akreditacemi. Univerzity přesto nerozumí, proč musí mít pro přechod do on-line režimu svolení od státních orgánů a považují to za nemístný zásah do své autonomie. Mendelova univerzita je připravena v případě zhoršení epidemické situace přejít plošně na flexibilní formy vzdělávání. A právě přívlastek „plošný“ je zřejmě jablkem sváru.

Rozhodl první pohled. Začali jsme spolu chodit během listopadu 1989, říká žena šéfa ODS

15. září 2020 07:35

Manželkou šéfa opoziční ODS Petra Fialy, bioložkou a proděkankou brněnské lékařské fakulty Janou Fialovou pokračuje série rozhovorů CNN Prima NEWS s životními partnery známých politiků. Vypráví o seznámení s manželem za sametové revoluce i o tom, jak se lékařská fakulta snažila dostat do praxe mediky co nejrychleji v době, kdy pandemie koronaviru teprve začínala.

Rektor Masarykovy univerzity: On-line výuka bude zčásti pokračovat i příští rok

10. června 2020 18:54

Koronavirová pandemie se výrazně promítla do fungování vysokých škol. Přednášky, zkoušky i přijímací řízení probíhají on-line. Na některých školách by tento systém mohl doplnit kontaktní výuku i v příštím školním roce. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to moderátorce Martině Kuzdasové řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

reklama