CNN Prima News historik

historik

Výpis příspěvků ke štítku „historik“

Schůzka Bidena se Si Ťin-pchingem? Vzkaz Moskvě a Kyjevu, že je řešení možné, míní historik

14. listopadu 2022 22:49

Americký prezident Joe Biden v pondělí hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oba státníci projednávali téma ukrajinsko-ruského konfliktu či Tchaj-wan. Shodli se na tom, že vzájemné soupeření obou velmocí nesmí sklouznout ke konfliktu. Podle historika Martina Kováře USA s Čínou schůzkou ale především vyslaly vzkaz Moskvě i Kyjevu, že se lze vždy domluvit.

Vrátí se po Trussové „pitbull“ Johnson? Přepsal by historii, je to velký hráč, říká expert

20. října 2022 23:36

Liz Trussová není vůdce, kterého nyní Velká Británie potřebuje, myslí si historik Martin Kovář. Konzervativci podle něj vládnou dlouho a strana se ocitá v problémech. Dodal, že bývalý předseda vlády Boris Johnson má teoretickou šanci stát se znovu premiérem. Obdobná situace se ale nikdy nestala, řekl v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS.

Velkolepé rozloučení s Alžbětou II. připravují stovky lidí. Sama si vymínila některé detaily

14. září 2022 21:41

Vláda, policie, armáda i 16 ministerstev. Na organizaci pohřbu britské panovnice Alžběty II. se podílí stovky, možná i tisíce lidí. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli historik Martin Kovář a bývalý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Ten také uvedl, že několika návrhy do této pietní akce přispěla i sama královna.

Petr Pavel o své minulosti lže, byl v utajovaném kurzu vojenské rozvědky, říká historik

6. září 2022 08:38

Myslím, že Petr Pavel o své minulosti lže. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl historik Petr Blažek. Je toho názoru, že se prezidentský kandidát účastnil utajovaného kurzu a cvičil se na dráhu rozvědčíka. V pořadu se však neopřel pouze do generála ve výslužbě, ale také do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a dalšího kandidáta Tomáše Zimy.

Co kdyby v srpnu 68 nepřijely tanky? Dubček by přišel o moc, Slováci se mohli odtrhnout

21. srpna 2022 05:45

Nebýt invaze ze srpna 1968, Dubčekovým komunistům by se situace brzy vymkla z rukou. Záhy by skončila vláda jediné strany, místo normalizačního bezčasí bychom volně cestovali po světě, svobodně bychom podnikali i mluvili, sametová revoluce by nebyla potřeba. Václav Havel by se nikdy nestal prezidentem, Gustáv Husák by byl za reformátora, Slovensko by se možná odtrhlo už v 70. letech. K výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy to pro CNN Prima NEWS popisuje historik Oldřich Tůma.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

17. srpna 2022 05:50

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.