reklama
CNN Prima News historik

historik

Výpis příspěvků ke štítku „historik“

Na mor se užívaly ostatky mučedníků. Budoucnost ohodnotí vakcíny stejně, tvrdí Vondruška

22. listopadu 2021 20:44

Historie se v principu pořád opakuje a nejinak je tomu u epidemií. Všechno tu podle spisovatele Vlastimila Vondrušky už bylo. V budoucnu se podle něj budou lidé na současné prostředky prevence a léčby pandemie dívat podobně, jako se dnes díváme na „léčiva“ ze středověku. Těmi byly tehdy svěcená voda i ostatky mučedníků. Vakcinaci ale nijak nezpochybňuje. Vondruška to řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Konspirační teorie a lockdowny znali naši předkové už od starověku, říká historik

19. října 2021 23:51

V polovině 14. století postihl Evropu mor a jen málo měst se této zkáze dokázalo ubránit. Někde se uchýlili k tvrdému lockdownu a nakažené nechávali zazdít v jejich domovech. Podle historika Vladimíra Vondrušky však bylo nejúčinnější promoření. „Přirozené promoření je jedinou přirozenou ochranou, kterou nám příroda dává,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

23. září 2021 23:11

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Výjimečný stav se týká i Česka, varuje polský historik. Bělorusko je blíž, než myslíme

7. září 2021 07:55

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil speciálním dekretem výjimečný stav pro 183 obcí u běloruských hranic. „Není to tak daleko, jak by se mohlo zdát. O problém by se měli hodně zajímat i čeští politikové,“ nabádá historik Józef Szymeczek z Ostravské univerzity. A připomíná, že z Ostravy je to na běloruské hranice 528 kilometrů, což je blíže než do Chebu, který je vzdálen 569 kilometrů.

Paříž osvobozovali i Čechoslováci. Pro německé okupanty byli nebezpečnější než Francouzi

25. srpna 2021 19:49

Před 77 lety se Paříž znovu nadechla svobody. Povstání v ulicích okupované francouzské metropole ulehčila práci blížícím se spojeneckým vojskům, které pak definitivně vyhnaly zbytky německých sil z města. Svou roli v pařížských ulicích sehráli i Čechoslováci – během války sami pořádali nemalý počet sabotáží a dalších záškodnických operací. Němci je považovali za nebezpečnější nepřátele než domácí Francouze, vysvětlil historik Jaroslav Bouček.

Pokud bychom se v srpnu 1968 bránili, byly by tisíce mrtvých, říká historik Povolný

21. srpna 2021 10:49

Na okupanty mířila protitanková děla, z kasáren se potají odnášely zbraně, výsadkáři plánovali osvobození zajatého Dubčeka. Československo se však nakonec v srpnu 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy nebránilo. Historik Daniel Povolný v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak blízko jsme k tomu před 53 lety byli. Co by ozbrojený odpor znamenal? A jak by na něj zareagoval Západ?

Generál u harmoniky. Sovětští důstojníci operovali v ČSSR už před 21. srpnem 1968

19. srpna 2021 06:10

Jen dva dny předtím, než sovětská armáda 21. srpna 1968 přijela do Československa s tanky a děly, poslala do jižních Čech delegaci generálů ozbrojených harmonikou. „Pod nejrůznějšími záminkami, například v rámci družebních návštěv, operovalo v Československu už týdny před okupací množství sovětských důstojníků i tajných agentů,“ říká historik Lukáš Cvrček, odborník na sovětskou okupaci z let 1968 až 1991.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

3. srpna 2021 19:07

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Historik: Dezinformace tu jsou už od baroka. Byli jsme po „sametu“ naivní

8. července 2021 15:05

Dezinformace a hoaxy se šíří rychle a vyvracejí se těžko. Přesto nejsou ničím novým. Dezinformace existovaly už v dobách minulých, šíří se především díky médiím. V Česku to souvisí i s náhlou svobodou projevu, která přišla po sametové revoluci, poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS spisovatel, historik a etnograf Vlastimil Vondruška.

reklama