České cestovatele zasáhla smutná zpráva, na přelomu roku zemřeli dobrodruzi Pavel a Daniela, veřejnosti známí jako duo „Šalinou kolem světa“. Zemi projížděli již od dob socialismu, v posledních letech si na cestování pořídili Toyotou Land Cruiser, přezdívanou Šalina. Daniela těsně před koncem loňského roku podlehla těžké formě malárie po návratu z Afriky, Pavel zemřel 14. ledna. Informovali o tom synové dvojice na Facebooku.
Dvojice v loňském roce se svým věrným vozem projela řadu zemí západní Afriky. Daniela se však při cestách nakazila malárií, které 30. prosince ve Španělsku podlehla. „Šalina osiřela,“ napsal ke smutnému příspěvku její manžel Pavel na Facebooku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Benátky bojují s masovým turismem. Vedení města zavádí další omezení, bude platit od června
Přátelé Pavla a Daniely, bohužel Vám musíme oznámit další strašnou zprávu. Náš táta Pavel 14. ledna zemřel. Přestože se...
Posted by Salinoukolemsveta on Monday, January 15, 2024
Jen několik dní potom se na sociálních sítích cestovatelského páru objevila další tragická zpráva. „Náš táta Pavel 14. ledna zemřel. Přestože se rozhodl dál prát s osudem a životem bez naší mámy, jeho srdce tu ztrátu nevydrželo. Jsou tak alespoň zase spolu na dalším báječným vandru. Vzpomínejte prosím na oba, ať jejich cesta a odkaz tady na Zemi vydrží co nejdéle,“ napsali na stránku Šalinou kolem světa synové dobrodruhů Jakub a Matěj.
Pavel a Daniela se podle informací ze svých stránek za minulého režimu dokázali navzdory překážkám podívat „i do kapitalistické ciziny a také dál na východ do horských oblastí Sovětského svazu a Mongolska“. Svou vášeň neopustili ani po narození dětí a revoluci: „Projeli jsme 62 zemí na všech kontinentech (mimo Antarktidu) s kluky i bez nich, vystoupili na mnoho vrcholů v různých pohořích, potápěli se v mnoha mořích, sjížděli řeky a poznali mnoho měst a vesnic.“
V roce 2017 se pár rozhodl trávit většinu času na cestách, pořídil si proto Toyotu Land Cruiser. Od nákupu v prosinci dalšího zhruba půl roku vůz přestavovali, aby umožňoval život na cestách včetně prostoru na spaní, vaření i úložiště. „V červnu byly křtiny se vším, co k tomu patří. Dostala jméno Šangri La, ale důvěrně jí říkáme Šalina,“ vysvětlili cestovatelé.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prvního manžela Janě Hlaváčové zabila zákeřná nemoc. S druhým prožila šedesát let