Zemřela bývalá televizní redaktorka a disidentka Otta Bednářová. Byla signatářkou Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Za protirežimní činnost strávila více než rok a čtvrt ve vězení. Zemřela v úterý v nemocnici na pražských Vinohradech ve věku 96 let, informoval její syn Jiří Bednář.
Jako novinářka pracovala Bednářová nejprve v rozhlase. Od roku 1963 působila v Československé televizi, kde se stala spoluautorkou pořadu Zvědavá kamera. V reportáži Svědectví pro výstrahu odhalila zákulisí vykonstruovaného procesu 50. let a dokumentovala i další citlivá témata, uvádí web projektu Paměť národa.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel nejúspěšnější český žokej, bylo mu 48. Před vážným zraněním vyhrál přes 1700 dostihů
Po roce 1968 musela Bednářová televizi opustit a byla vyloučena z komunistické strany. V sedmdesátých letech se podílela na rozmnožování a šíření samizdatové literatury a patřila mezi první signatáře Charty 77. O rok později založila se skupinou signatářů Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.
Kvůli protirežimní činnosti byla Bednářová zatčena a odsouzena k tříletému trestu. Ve vězení strávila 16 měsíců a po jeho opuštění se opět podílela na šíření samizdatové literatury.
Po pádu komunismu pracovala Otta Bednářová ve Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Za zásluhy o demokracii a lidská práva ji v říjnu 1997 vyznamenal tehdejší prezident Václav Havel Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. V září 2014 získala osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bitka na akci komunistů. Došlo na pořezaný krk i údery půllitrem, Konečná přihlížela