CNN Prima News Paměť národa

Paměť národa

Výpis příspěvků ke štítku „Paměť národa“

Měli mu dát pár facek. Kalousek se pustil do šéfa pražského ANO kvůli Babišovi

Předseda pražského ANO Ondřej Prokop měl jako startovné při Běhu pro Paměť národa obdržet pár facek. Na sociálních sítích to uvedl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Opoziční pražský zastupitel totiž místo uctění památky bojovníků za svobodu věnoval svůj běh stranickému šéfovi – Andreji Babišovi. Kontroverzní krok odsoudili i zástupci Paměti národa.

Putin je fuj, křičeli v průvodu. Tisíce lidí si na Letné připomněly výročí války na Ukrajině

Tisíce lidí si v sobotu v podvečer průvodem z pražské Letné k ukrajinskému velvyslanectví připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Po úvodních projevech řečníků na Letné a videomappingu na budovu ministerstva vnitra šli lidé k ruskému velvyslanectví, kde na připomínku obětí války zapichovali do země ukrajinské vlaječky a zapalovali svíčky. Dál pak pokračovali k ukrajinské ambasádě, kde akci zakončí koncert. Na pódium tam zhruba po 19:10 zavítal na několik minut i zvolený prezident Petr Pavel. Akci nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat pořádají spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina.

Dojalo nás to k slzám, přiznal elitní voják. Z Česka dorazily s helmami také obrázky

K tisícům neprůstřelných vest, vojenských helem a zdravotnického materiálu přibalila Paměť národa ukrajinským vojákům také obrázky od českých a ukrajinských dětí. Zlu se neustupuje, napsal k tomu projekt, který se věnuje uchovávání vzpomínek pamětníků české historie, na webu. Pomoc putuje ukrajinské nadaci Come Back Alive. Opravdu nás to dojalo až k slzám, děti se opravdu snažily, okomentoval neobvyklou dodávku pomoci člen ukrajinské speciální jednotky.

Věřil jsem, že mě popraví. Zemřel bojovník proti komunismu a válečný hrdina Froyda

Dva dny po svých 89. narozeninách, tedy 9. března, zemřel účastník protikomunistického odboje a válečný veterán Miroslav Froyda. O jeho smrti informovala na svých stránkách sbírka Paměť národa. Za služby americké vojenské rozvědce byl několikrát vězněn. V polovině 50. let skončil i v obávaném Leopoldově. Propuštěn byl po více než jedenácti letech.

Zemřel vyznamenaný válečný hrdina Viktor Ráža. Nacistům škodil už jako malý kluk

Ve Vojenské nemocnici v Olomouci zemřel válečný veterán Viktor Ráža, bylo mu šestadevadesát let, uvedl v neděli ředitel nemocnice Martin Svoboda. Veterán má na kontě řadu vyznamenání a medailí, mezi posledními byla medaile od ministra obrany udělená předloni k 75. výročí konce 2. světové války. Viktor Ráža zemřel v pátek, potvrdila na svých stránkách také organizace Paměť národa.

Bití, klečení v koutě, kružítko ve stehně aneb Vzpomínky padesátníků na násilí učitelů

Tělesné tresty školou povinných dětí byly v minulém režimu spíš pravidlem než výjimkou. Dokazují to výpovědi padesátníků a starších, které jsme oslovili před počátkem nového školního roku. „Naše učitelka tomu říkala točo papučo. Vzala do ruky cvičební obuv – takzvanou jarmilku –⁠ a provinilce tou gumovou botou začala mlátit,“ vzpomíná historik a učitel Vladimír Kovář na „výchovné“ metody v Základní škole v Chrjukinově ulici v Ostravě.

Covid zabíjí svědky druhé světové války i chartisty, pamětníků rychle ubývá

Na infekci COVID-19 umírají téměř výhradně senioři nad 65 let, v Česku tvoří 92 procent obětí. „Nedůsledná vládní opatření, která se opakují od léta, považuji za obrovskou chybu,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel projektu Paměť národa. Předčasně tak odcházejí veteráni druhé světové války i odbojáři z časů komunismu. Slovensko či Finsko o pamětníky pečují lépe.