Liberecká zoo musela uspat druhou nejstarší slonici v Česku. Samice indického slona se dožila úctyhodných 58 let. Rání se v posledních dnech svého života bohužel potýkala se zdravotními problémy trávicího traktu.
Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a vyprazdňovat se, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ říká zoolog Luboš Melichar.
Vzhledem k vysokému věku a fyziologickému opotřebení zubů slonice využívala potravu špatně. Když se přidaly vážné potíže trávicího traktu, nedařilo se ani přes opakovanou medikaci a intenzivní péči odborníkům negativní vývoj jejího zdravotního stavu zvrátit.
Téměř šedesát let je pro slona velmi naprůměrný věk. „Rání se díky důkladné péči chovatelů dožila úctyhodných 58 let a do posledních dní byla ve skvělé fyzické kondici,“ tvrdí mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Rání byla i skvělá zvířecí parťačka
Rání přicestovala do Zoo Liberec v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. Posledních sedm let ji v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici. Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu. „Může se stát, že u nás dožije, stejně jako je možná varianta, že koordinátor chovu rozhodne o stěhování do další zoo, kde by se mohla připojit k jiné slonici tak, jako v Liberci žila po boku Rání,“ vysvětluje mluvčí zoo. Bale je necelých čtyřicet.
Rání byla se svým věkem druhým nejstarším slonem chovaným v českých zoologických zahradách. Číslem jedna stále zůstává samice Gulab z pražské zoo, která v červnu oslaví už dvaašedesáté narozeniny.