Životy zvířat v době lidské pandemie - komu se blýská na lepší časy?

Situace s pandemií nového viru COVID-19 doléhá na nás na všechny. Jak „správně“ venčit zvířecí společníky v době celostátní karantény už víme. Jak ale celá aféra doléhá na ostatní mimolidská zvířata? Jak se mění situace pro zvířata v zoologických zahradách, pokusných laboratořích, velkochovech či na trzích?

Situace s pandemií nového viru COVID-19 doléhá na nás na všechny. Jak „správně“ venčit zvířecí společníky v době celostátní karantény už víme. Jak ale celá aféra doléhá na ostatní mimolidská zvířata? Jak se mění situace pro zvířata v zoologických zahradách, pokusných laboratořích, velkochovech či na trzích?

Zákaz „mokrých“ trhů. V záplavě varování a přikázání ztrácíme ze zřetele skutečnost, že za rozšířením viru stojí lidská nezodpovědnost. Podobně jako u mnoha jiných předchozích epidemií je totiž i COVID-19 zoonotického původu. První nakažený člověk se tedy virem musel nakazit při kontaktu s nakaženým mimolidským zvířetem. Neznamená to však, že by zvířata byla přenašeči tohoto onemocnění, a nemusíte se proto bát, že by vaši zvířecí společníci či divoká zvířata byla hrozbou či sama v ohrožení. K nákaze totiž s největší pravděpodobností došlo na takzvaném „mokrém“ trhu. Jde o tržiště, na kterých se obchoduje s nespočtem druhů zvířat - mnohé z nich jsou i přísně chráněné! Zvířata jsou zde držena ve zcela nehygienických podmínkách a na stejném místě jsou i zabíjena před zraky zákazníků. Není proto divu, že jde o semeniště nákaz. I proto právě dnes odborníci ještě hlasitěji volají po jejich zákazu. V návaznosti na nastalou situaci je obchod s divokými zvířaty zatím dočasně zakázán po celé Číně. K zákazu se nově přidala i Indonésie. I když většina obyvatel těchto zemí divoká zvířata nekonzumuje, k nákaze stačí i jen jediný. A je možné, že probíhající epidemie by se mohla stát pomyslným hřebíčkem do rakve obchodu s těmito druhy.

Laboratoře jedou na plné obrátky. Zatímco pro divoká zvířata možná svítá na lepší časy, pro zvířata držená v laboratořích nastává doba temna. Výzkumníci po celém světě hledají léky a očkování proti nejnovější nemoci, a na oltář vědy tak přinesou tisíce obětí. Chovy geneticky upravených myší, ale i opic či fretek jsou zahlceny žádostmi o „zvířecí modely“. A protože žádný z nich není zcela dokonalý a podobný cílové skupině (tedy nám), bude nutné provádět pokusy na několikrát.

Mléko telatům. O něco lepší situaci zažívají „dojnice“ v Jižním Tyrolsku. Italské mlékárny Bergmilch Südtirol totiž farmáře vyzvaly, aby kvůli současné situaci snížili „výrobu“ mléka. V tom by jim podle doporučení mlékáren měla pomoci změna stravy krav z koncentrované na základní. „Přebytečné“ mléko by pak měli farmáři dávat telatům (kterým koneckonců patřilo v první řadě).

Nečekaná zábava v zoo. I zoologické zahrady jsou v rámci preventivních opatření uzavřeny. Ošetřovatelé některých z nich proto na místo lidských hostů provádí ty zvířecí. Například v Chicagu se zdejší tučňáci vydali na výlet za rybkami v akváriu. (Na video se můžete podívat tady.) Veřejnosti se uzavřely i zábavní mořské parky SeaWorld – doufejme, že v tomto případě už navždy…

Tagy: