reklama

Úřad varuje před příliš častým očkováním proti covidu. Lidem mohou hrozit vedlejší účinky

Přeočkování proti koronaviru, tzv. booster, člověku sice poskytuje vyšší ochranu proti onemocnění COVID-19, pokud by k němu ale docházelo příliš často, může působit kontraproduktivně. Hrozilo by oslabení imunity a také únava lidského organismu. Uvádí to Evropská léková agentura (EMA). Úřad proto přichází s novým doporučením, jak posilující dávky aplikovat.

reklama

K přeočkování proti koronaviru by mělo kvůli zachování obranyschopnosti proti viru docházet, nesmí se to ale přehánět. Tak zní ve zkratce doporučení Evropské lékové agentury (EMA). „Posilující dávka se dá uskutečnit jednou, možná dvakrát, ale rozhodně bychom na ni neměli chodit opakovaně,“ uvedl šéf vakcinační strategie Marco Cavaleri na úterním novinářském briefingu.

EMA nově doporučuje, aby státy v přeočkování postupovaly podobně jako u chřipky. Interval by se měl prodloužit a lidé by měli přeočkování plánovat zejména před chladnými obdobími, kdy se viru obecně více daří. Některé země totiž mají aktuálně interval mezi dokončeným očkováním a tzv. boosterem pouze tři měsíce. V Česku je to měsíců pět.

Přeočkování už probíhá ve většině evropských zemí, v některých se dokonce už diskutuje o čtvrtých dávkách. Ještě dál je například Izrael, který byl po většinu pandemie premiantem. Zde se již čtvrtá dávka dokonce aplikuje. Na druhou stranu se v Izraeli rovněž vede debata o možném cíleném promoření naočkované populace novou variantou omikron.

Časté přeočkování boostery kritizuje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta jako hlavní prioritu aktuálně označuje zlepšit proces vakcinace v chudých zemích světa, kde se k vakcíně zatím příliš velké množství lidí nedostalo.

Prymula: Nejde se neustále přeočkovávat

Proti neustálému přeočkovávání se staví i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je třeba počkat na novější typy vakcín. „Ta třetí má nepochybně smysl, chrání nás před omikronem. Ale opakování dalších dávek této vakcíny už smysl nemá. Čím vícekrát budeme imunizovat, tím ten efekt bude kratší. Proto frekventované očkování touto vakcínou postrádá smysl,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula.

Imunolog Vojtěch Thon má za to, že promoření variantou omikron bude pro populaci lepší než samotné očkování. „Příroda nám zde posílá variantu omikron, která se fakticky stává oslabenou slizniční komplexní vakcínou, která nás ochrání a my už nebudeme potřebovat dávky, které podáváme přímo v injekcích,“ míní.

S takovými slovy ovšem nesouhlasí epidemiolog Rastislav Maďar. „Je to zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské i etické,“ reagoval na Thonův výrok. Jeho slova prý nejsou založena na vědeckém poznání.

S Thonem nesouhlasí ani imunolog Václav Hořejší. „Tohle je úplně hrozné vyjádření, které opravdu všechny poškozuje. Nechápu, jak je možné, že člověk jako profesor Thon, který je imunolog, může vůbec něco takového říct,“ rozčiloval se.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama