Úřad varuje před příliš častým očkováním proti covidu. Lidem mohou hrozit vedlejší účinky

Němci spějí k povinnému očkování

Aktuální covidová statistika

Přeočkování proti koronaviru, tzv. booster, člověku sice poskytuje vyšší ochranu proti onemocnění COVID-19, pokud by k němu ale docházelo příliš často, může působit kontraproduktivně. Hrozilo by oslabení imunity a také únava lidského organismu. Uvádí to Evropská léková agentura (EMA). Úřad proto přichází s novým doporučením, jak posilující dávky aplikovat.

K přeočkování proti koronaviru by mělo kvůli zachování obranyschopnosti proti viru docházet, nesmí se to ale přehánět. Tak zní ve zkratce doporučení Evropské lékové agentury (EMA). „Posilující dávka se dá uskutečnit jednou, možná dvakrát, ale rozhodně bychom na ni neměli chodit opakovaně,“ uvedl šéf vakcinační strategie Marco Cavaleri na úterním novinářském briefingu.

EMA nově doporučuje, aby státy v přeočkování postupovaly podobně jako u chřipky. Interval by se měl prodloužit a lidé by měli přeočkování plánovat zejména před chladnými obdobími, kdy se viru obecně více daří. Některé země totiž mají aktuálně interval mezi dokončeným očkováním a tzv. boosterem pouze tři měsíce. V Česku je to měsíců pět.

Přeočkování už probíhá ve většině evropských zemí, v některých se dokonce už diskutuje o čtvrtých dávkách. Ještě dál je například Izrael, který byl po většinu pandemie premiantem. Zde se již čtvrtá dávka dokonce aplikuje. Na druhou stranu se v Izraeli rovněž vede debata o možném cíleném promoření naočkované populace novou variantou omikron.

Časté přeočkování boostery kritizuje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta jako hlavní prioritu aktuálně označuje zlepšit proces vakcinace v chudých zemích světa, kde se k vakcíně zatím příliš velké množství lidí nedostalo.

Prymula: Nejde se neustále přeočkovávat

Proti neustálému přeočkovávání se staví i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je třeba počkat na novější typy vakcín. „Ta třetí má nepochybně smysl, chrání nás před omikronem. Ale opakování dalších dávek této vakcíny už smysl nemá. Čím vícekrát budeme imunizovat, tím ten efekt bude kratší. Proto frekventované očkování touto vakcínou postrádá smysl,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula.

Imunolog Vojtěch Thon má za to, že promoření variantou omikron bude pro populaci lepší než samotné očkování. „Příroda nám zde posílá variantu omikron, která se fakticky stává oslabenou slizniční komplexní vakcínou, která nás ochrání a my už nebudeme potřebovat dávky, které podáváme přímo v injekcích,“ míní.

S takovými slovy ovšem nesouhlasí epidemiolog Rastislav Maďar. „Je to zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské i etické,“ reagoval na Thonův výrok. Jeho slova prý nejsou založena na vědeckém poznání.

S Thonem nesouhlasí ani imunolog Václav Hořejší. „Tohle je úplně hrozné vyjádření, které opravdu všechny poškozuje. Nechápu, jak je možné, že člověk jako profesor Thon, který je imunolog, může vůbec něco takového říct,“ rozčiloval se.

Tagy: