Italským policistům se podařilo proniknout na takzvaný „covidový večírek“. Účastníci takových akcí se chtějí infikovat koronavirem od jiných nakažených hostů. V Itálii totiž platí poměrně přísná epidemická opatření, která míří především na neočkovanou část populace. Někteří lidé se proto snaží vakcinaci vyhnout a nakazit se covidem, aby získali doklad o prodělání nemoci.
Jeden z „covidových večírků“ odhalili policisté v italském Toskánsku, informoval server Daily Mail. Akce pro movitější část společnosti zahrnovala večeři, během níž se mimo jiné podávaly lanýže a luxusní červené víno. Součástí byla také možnost setkat se s osobou pozitivní na covid. Vstupné organizátoři stanovili na 130 eur (přes 3 000 korun).
Zdravotní bratr očkoval jen naoko a vystavoval covid pasy. Natočila ho skrytá kamera
Italští policisté zadrželi zdravotního bratra, který měl za úplatek falešně očkovat. Provinilce natočila v očkovacím centru nastražená skrytá kamera. Muži nyní hrozí trest nejen za falšování úředních dokladů, ale také za korupci. K podobným podvodům souvisejícím s covidovými certifikáty navíc dochází čím dál častěji, a to po celé Evropě. Podobné praktiky evidují úřady i v České republice.
Někteří Italové nemají problém tuto částku zaplatit. „Naléhavě hledám nakaženého a jsem ochoten zaplatit,“ napsal podle policie před uskutečněním akce jeden z účastníků.
Podle epidemiologa Piera Luigiho Lopalcoa z Univerzity v Pise jsou ale takové večírky protizákonné a lidé, kteří se jich účastní, by měli být zatčeni. „Je to stejné jako ruská ruleta. Pro neočkovaného člověka může setkání s tímto virem znamenat lehkou formu onemocnění, může ale také skončit na jednotce intenzivní péče,“ uvedl pro italská média.
Nejde zdaleka o první případ, kdy policie v Itálii odhalila akci podobného typu. Země v současnosti čelí naprosto rekordním denním přírůstkům nově nakažených koronavirem. Každý den přibývá zhruba 200 tisíc infikovaných.
Pro srovnání – do té doby nejsilnější covidová vlna Itálii zasáhla na konci roku 2020. Tehdy denně přibývalo kolem 40 tisíc infikovaných. Celkový počet nakažených v Itálii přesahuje dva miliony lidí.
V zemi proto začala platit nová přísnější opatření, která míří hlavně proti neočkovaným. Povinnost mít takzvaný „superzelený pas“ se rozšířila i na další aktivity včetně veřejné dopravy, vstupů do sportovních center, muzeí či na lyžařské vleky.
„Superzelený pas“ mohou vlastnit očkování lidé a ti, kteří nemoc prodělali v předchozím půlroce. Od 15. února se budou muset prokazovat Italové starší 50 let tímto dokumentem i na pracovištích.