reklama

Změna po sedmi letech. Skladba trvající 639 let hraje v novém tónu

Výměna tónu u skladby As Slow as Possible v kostele v německém Halberstadtu
Foto: CNN

Po sedmi letech se opět změnil tón skladby „As Slow as Possible“ od již zesnulého amerického hudebníka Johna Cage. Ten při složení kompozice v roce 1985 nikde neuvedl, jak rychle se má skladba hrát. V německém Halberstadtu tak začali v roce 2001 a konec naplánovali o 639 let později.

reklama

Minulý týden došlo už k patnácté změně akordu od začátku skladby, zároveň k první po sedmi letech. Události přihlíželo v kostele několik desítek diváků. Pro ostatní byl k dispozici živý přenos na internetu. „Na slavnostním ceremoniálu pod vedením Rainera O. Neugebauera s pomocí Kay Lautenbachové dokončili renovaci varhanních píšťal dva varhaníci, Johanna Vargasová a Julian Lembke,“ píše se v oficiálním prohlášení.

Varhany byly postaveny speciálně pro přehrání této 639 let trvající skladby. Ke změně tónu dochází posouváním závaží nebo přidáváním či odebíráním píšťal. K další změně dojde ale relativně brzy, „už“ v únoru 2022. K šedesátému podle předem naplánovaného harmonogramu 5. února 2064. Varhany ale hrají neustále, proto jsou od hlavní části kostela částečně odděleny.

Známý svou skladbou bez hudby

Hudebník a pianista John Cage byl známý především svou skladbou „4´33“, jindy zvanou také jako „Čtyři a půl minuty ticha“. Jedná se o dílo, během kterého není vlastně nic slyšet. Podle jedné z teorií vedla Cage ke složení neobvyklé kompozice návštěva protihlukové místnosti, ve které prý slyšel jen tlukot srdce a proudění krve v tělním oběhu.

Cage zemřel v New Yorku v roce 1992 v nedožitých osmdesáti letech. A jelikož se narodil 5. září, připadají všechny změny tónů na pátý den daného měsíce.

A proč zrovna 639 let? První velké varhany na světě byly postaveny v Halberstadtu v roce 1361. Když autoři dávali projekt „nekonečně“ dlouhé skladby dohromady, byl rok 2000. Tedy přesně 639 let od vzniku velkých varhan.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama