Sebeobrana v autě
Policisté stále pátrají po muži, který ve čtvrtek v Praze znásilnil ženu. Se zbraní v ruce nasedl do jejího auta, když čekala na syna před školou. Pak s ní přijel na Prosek, kde ji svázanou a polonahou nechal. Počty znásilnění jdou do tisíců ročně, podle odborníků se ale dá útočníkům v některých případech ubránit.
Matka sedí v autě před školou a čeká, až přijde její syn. Místo něj se ale objeví muž, který drží v ruce pistoli. Žena mu ze strachu otevře dveře a přesedne na sedadlo spolujezdce. „Člověk má buď tendenci se v takové situaci nějakým způsobem bránit, jít do protiútoku, anebo takzvaně ztuhnout,“ říká psycholog Karel Humhal.
ČTĚTE VÍCE: Krvavé běsnění bezdomovce. Vyvraždil rodinu, která mu nabídla přístřeší
Podle bezpečnostního poradce Petra Bárty je to velmi složité, když jde o hrozbu zbraní, na druhou stranu, při přesedání na vedlejší sedadlo se může naskytnout čas na to z vozidla utéct. „Jsou tam nějaké možnosti, ale neviděli jsme tu konkrétní situaci,“ poznamenává.
Podle bezpečnostního poradce je velmi důležité si dopředu připustit, že se nám něco podobného opravdu může stát. „Znamená to připravovat se na tyto situace, chodit třeba na sebeobranu, která situaci nevyřeší, ale lidé se alespoň naučí mít nějakou sebedůvěru a přemýšlet nad podobnými momenty,“ dodává Bárta s tím, že predátoři počítají mnohdy s tím, že člověk ztuhne a nezmůže se na slovo. A proto, pokud to jen jde, je velmi důležité na ohrožení upozornit okolí. Je totiž šance, že se útočník lekne.
Pro znásilněnou ženu skončily chvíle hrůzy v Okřínecké ulici, kam s ní násilník přijel a pak utekl. Kriminalisté zhruba čtyřicetiletého muže, který byl asi 180 centimetrů vysoký, stále hledají. „Možná byl prostovlasý, ale nemůžeme vyloučit, že měl krátké světlé vlasy, oblečený byl do teplákových kalhot a měl mikinu z ovčí vlny nebo srsti,“ informuje policejní mluvčí Jan Daněk.
Policie tak žádá veřejnost, aby v případě jakýchkoli informací volala bezplatnou linku 158.