reklama

Zneužívání zvířat v době technické: Zvířecí kyborgové ve službách lidí

Jedno ze sarančat amerických, které bylo podrobeno výzkumu.

Psi, myši, potkani, ale i včely. Tyto živočišné druhy bývají cvičeny a využívány při vyhledávání výbušnin. Teď na jejich místo ale přicházejí zvířata, která obvykle za své „spojence“ nepovažujeme. Sarančata. Výzkumníci z Washingtonské univerzity v Missouri totiž přišli na to, jak využít jejich přirozené schopnosti detekovat chemické pachy ve vzduchu.

reklama

Psi, myši, potkani, ale i včely. Tyto živočišné druhy bývají cvičeny a využívány při vyhledávání výbušnin. Teď na jejich místo ale přicházejí zvířata, která obvykle za své „spojence“ nepovažujeme. Sarančata. Výzkumníci z Washingtonské univerzity v Missouri totiž přišli na to, jak využít jejich přirozené schopnosti detekovat chemické pachy ve vzduchu.

To dokáží neurony čichových receptorů v tykadlech hmyzu – u sarančat se jedná přibližně o padesát tisíc neuronů. Elektrické signály pak přenášejí informace do čichového centra v mozku. Do něj vědci implantovali elektrody, díky čemuž zjistili, jak na dané látky sarančata reagují. K tomu použili výpary z trinitrotoluenu a dinitrotoluenu, ale i obyčejnou vodní páru či neškodný benzaldehyd. Poslední dvě zmíněné látky sloužily ke kontrolním testům. Po analýze elektrických signálů v mozku dokázali výzkumníci rozlišit pachy výbušnin jen podle elektrické aktivity.

Sarančata pokusy nepřežila.
Sarančata pokusy nepřežila.

Všechna „pokusná“ sarančata za to však zaplatila svým životem. Voperování elektrod je znehybnilo, a proto je vědci mezi jednotlivými pachovými stanovišti přesunovali za pomoci dálkově ovládané plošiny. Po sedmi hodinách se však sarančata vyčerpala a zemřela.

Sarančata však nejsou jediným druhem, se kterým si lidé tímto způsobem zahrávají. Podobně výzkumníci v poslední době „upravují“ i medúzy. Po letech snah vyrobit tak dokonalého plavce v robotické verzi se vědci ze Stanfordské univerzity a CALTECHu rozhodli použít živé medúzy. Domnívají se, že tito medúzoví kyborgové nám budou nápomocní v boji proti klimatické změně. Měli by totiž zaznamenávat vlastnosti vody, ve které se budou pohybovat.

Malba zobrazující upravené medúzy.
Malba zobrazující upravené medúzy.

I když v případě medúz zřejmě nedošlo k žádnému očividnému ublížení na zdraví, přináší využívání zvířat jako živoucích senzorů velice palčivé etické otázky. Vědci se sice zaštiťují tím, že zvířata využívaná při jejich pokusech zřejmě necítí bolest. Pravdou však je, že i „obyčejné“ medúzy na stres reagují a jde o narušení jejich přirozeného života.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama