Příští zimní olympijské hry se přesouvají zpět do Evropy. Olympiáda v Miláně a Cortině d'Ampezzo předznamenává novou éru her – využití stávajících sportovišť, zapojení veřejnosti a nízké náklady. Dějiště her se bude rozprostírat na rekordních 22 000 km². Po dlouho době se na zimních hrách představí zcela nový sport – skialpinismus.
Termín olympijských her 2026
Zimní olympijské hry v roce 2026 pořádají italská města Milán a Cortina d'Ampezzo. Zahájení her proběhne 6. února 2026, datum ukončení je 22. února 2026. V termínu 6. až 15. března 2026 se konají zimní paralympijské hry.
V Miláně se olympijské hry uskuteční vůbec poprvé, Cortina hostila svátek sportu už v roce 1956. Naposledy se konaly olympijské hry v Itálii v Turíně v roce 2006.
Olympijská sportoviště a stadiony
Kromě pořadatelských měst se sportovci utkají na sportovištích ve středisku Val die Fiemme, oblasti Valtellina (Livigno, Bormio) a Anterselva. Poprvé v historii bude dějiště olympiády rozeseto na tak rozsáhlém území, celkem 22 tisících kilometrech čtverečních. Přejezd mezi Milánem a Cortinou zabere pět a půl hodiny.
Proč budou olympijské soutěže rozděleny do tolika míst? Záměrem je využít stávající sportoviště. To by mělo nejen výrazně snížit náklady na pořádání olympiády, ale navíc přispět k udržitelnosti a dlouhodobému využití sportovišť. Ostatně kandidatura italských měst byla postavena právě na těchto výhodách. Nově by se tak měla stavět pouze hala na lední hokej, která se po olympiádě promění v koncertní síň, a olympijské vesnice, jež najdou využití jako ubytování pro univerzitní studenty.
Sportovní klání se odehrají v těchto městech a horských střediscích:
- Milán – lední hokej, short track, krasobruslení
- Cortina d'Ampezzo – alpské lyžování, boby, skeleton, curling
- Val die Fiemme – rychlobruslení, skoky na lyžích, severská kombinace, běh na lyžích
- Livigno – akrobatické lyžování, snowboarding
- Bormio – alpské lyžování, skialpinismus
- Anterselva – biatlon
Zahajovací ceremoniál olympijských her se uskuteční na stadionu Giuseppe Meazza v Miláně, který je známý pod označením San Siro a běžně hostí fotbalová utkání AC Milan a Inter Milan. Ukončení her proběhne v římském amfiteátru ve Veroně.
Sporty na zimních olympijských hrách 2026
Fanoušci zimních sportů se na ZOH 2026 mohou těšit na 16 olympijských a 6 paralympijských sportů. O místa na stupních vítězů bude bojovat na 2 900 sportovců ze 93 zemí světa.
Zajímavostí je, že se bude jednat o historicky genderově nejvyváženější olympiádu. Muži se utkají v 54 sportovních disciplínách, ženy v 50, ve 12 soutěžích se jedná o smíšená družstva. Jediným sportem, v němž soutěží pouze muži, zůstává severská kombinace, kterou muži absolvují ve třech disciplínách. Muži mají navíc ještě týmové skoky na lyžích.
Na program zimních olympijských her 2026 se zařadily tyto sporty:
- alpské lyžování
- biatlon
- boby
- běh na lyžích
- curling
- krasobruslení
- akrobatické lyžování
- lední hokej
- saně
- severská kombinace
- short track
- skeleton
- skoky na lyžích
- skialpinismus
- snowboarding
- rychlobruslení
Skialpinismus – nový sport na ZOH 2026
Zatímco na letních olympijských hrách debutují nové sporty celkem pravidelně, na zimní olympiádě přibyl zcela nový sport naposledy v Naganu v roce 1998, a to snowboarding. Hry v Miláně a Cortině se tak zapíšou do olympijských dějin, jelikož se zde poprvé představí skialpinismus. Medaile se budou udělovat v pěti disciplínách – v mužském/ženském sprintu, v závodu jednotlivců a ve smíšené štafetě.
Skialpinismus znamená pohyb na lyžích ve volném terénu. V závodní podobě se odehrává na vyznačených trasách a kombinuje výstupy na lyžích se stoupacími pásy, výstupy s lyžemi na batohu a sjezdy. Hodnotí se nejrychlejší čas. V Itálii se jedná o velmi oblíbený sport, z 11 mistrovství světa si italský tým přivezl 63 medailí.
Hokej na ZOH 2026
V Česku bude tradičně patřit k nejsledovanějším disciplínám lední hokej. Tento sport nechyběl na žádné olympiádě od roku 1920. Nejvíce zlatých medailí si v průběhu let odvezla Kanada, ale na nejvyšší stupeň vítězů vystoupala i Česká republika v roce 1998 v Naganu.
Bohužel výsledky českého týmu na poslední olympiádě v Pekingu nebyly vůbec přesvědčivé a ČR skončila až na 9. místě. Pro ZOH 2026 tak není úplně jisté, zda se jich český hokejový tým vůbec účastní.
Pro účast na olympiádě je rozhodující pořadí ve světovém žebříčku. Do turnaje automaticky postupuje osm nejlepších týmů světa a pořadatelská země. O další tři místa na olympiádě se hokejisté utkají v kvalifikaci. Pokud pořadatelé nezmění pravidla, bude se o účasti na hrách v Miláně a Cortině rozhodovat podle světového žebříčku po mistrovství světa 2023. Češi jsou zatím (podzim 2022) na šestém místě, ovšem Švýcarsko, Slovensko a Německo za námi příliš nezaostávají.
Každého fanouška hokeje zaručeně potěší, že se vyjednává o tom, aby se olympijského turnaje v roce 2026 zúčastnili hokejisté z NHL. Dohoda existovala již pro hry v Pekingu, ale kvůli covidové pandemii a odložení mnoha utkání ji NHL nakonec odřekla.
Vstupenky na zimní olympijské hry 2026
Cena vstupenek na zimní olympiádu se bude lišit v závislosti na sportovní události. Na oblíbené sportovní disciplíny se budou prodávat vstupenky kolem 200 dolarů (přibližně 4 940 korun), na méně populární sporty pak od 50 dolarů (1 230 korun). K nejsledovanějším událostem patří hokejová utkání – cena vstupenek na semifinále a finále by měla činit 700 až 1 200 dolarů (17 300 až 29 700 korun).
Cena lístků na zahajovací ceremoniál by se měla pohybovat mezi 100 až 1 000 dolary (2 470 až 24 700 korun). Očekává se, že přímo do dějiště her se dostaví přes dva miliony diváků.
Další kandidátská města
Kandidátů na zimní olympijské hry v roce 2026 bylo původně sedm. Švýcarský Sion a kanadské Calgary kandidaturu stáhly po referendech mezi obyvateli, kteří olympiádu nepodpořili. Ve Štýrském Hradci se proti olympiádě vyslovila zemská vláda. Turecký Erzurum neměl dostatečnou infrastrukturu pro pořádání her a japonské Sapporo se rozhodlo soustředit na kandidaturu v roce 2030. Ze sedmi kandidátů na ZOH 2026 tak zbyly jen dvě dvojice – švédská města Stockholm–Åre a italská města Milán–Cortina.
Volba pořadatele připadla na hlasování Mezinárodního olympijského výboru dne 24. června 2019 v Lausanne. Kromě nízkých nákladů a využití stávajících sportovišť přesvědčila výbor vysoká podpora místních obyvatel, která přesáhla 80 procent. Milán–Cortina tak získaly 47 hlasů oproti 34 hlasům pro švédská města, což zajistilo pořadatelství olympiády Itálii.
Strategie italských pořadatelů je postavena na zapojení veřejnosti. Vychází z víry, že „společně jsme silnější“, a proto zapojuje veřejnost například do hlasování o logu či hymně olympijských her.
Náklady na olympiádu
Nízké náklady a udržitelnost patří k nejdůležitějším tématům nadcházejících olympiád. Pro ZOH v Itálii činí rozpočet pouze 1,7 miliardy dolarů (42 miliard korun). Při poslední olympiádě v Pekingu byl oficiální rozpočet 3,9 miliardy dolarů, ale odhaduje se, že náklady mohly vystoupat až na desetinásobek. Olympiáda v ruském Soči v roce 2014 údajně vyšla na 51 miliard dolarů.
Podmínkou her v Miláně a Cortině je, že překročení nákladů musí být kompenzováno novými zdroji příjmů. Navíc bude v každé fázi příprav olympiády zkoumán vliv na životní prostředí.
Logo olympiády
O logu olympiády hlasovala veřejnost on-line na webových stránkách nadace Milano Cortina 2026. Je to vůbec poprvé, kdy o finální podobě loga rozhodla veřejnost. Vítězné logo získalo 74 procent z 871 tisíc hlasů.
V hlasování zvítězilo tzv. Logo Futura. Skládá se z číslic 26, nápisu Milano Cortina 2026 a olympijských kruhů. Oproti druhému návrhu se jedná o modernější design. Logo odráží hodnoty olympijských her, stejně jako solidaritu a udržitelnost.
Veřejnost hlasovala také o hymně olympijských her. Vítězství získala píseň Fino all’Alba, kterou složili členové hudební skupiny La Cittadina a nazpívala ji zpěvačka Arisa.
Maskot olympiády
Návrh na maskota zimních olympijských her 2026 vzejde ze soutěže, která se koná ve školách po celé Itálii. Klání pořádá Ministerstvo školství ve spolupráci s nadací Milano Cortina 2026. Mohou se jí zúčastnit základní a střední školy. Cílem je podpořit v dětech olympijské hodnoty, respekt k ostatním i životnímu prostředí.
Školy se do soutěže mohly zapojit nejpozději do 25. března 2022. Finální výběr proběhne na jaře 2023.