Zoologická zahrada v newyorském Bronxu zavřela v roce 1906 na jeden týden do pavilonu opic muže ze střední Afriky coby exponát. Afričan byl umístěn v železné kleci s orangutanem. Nyní po 114 letech se organizace provozující zoo omluvila, informoval web CNN.
Společnost Wildlife Conservation Society vydala tento týden po více než jednom století prohlášení, v němž se formálně omlouvá za uvěznění a vystavování Afričana Oty Bengy v Bronx Zoo.
„Neskrývaný a systematický rasismus“
Redskins mění název kvůli rasismu. Nové jméno Rudokožci zatím tají
Tradiční tým ligy amerického fotbalu NFL z Washingtonu už neponese název Redskins (Rudokožci). Podle médií by mělo vedení klubu oznámit změnu názvu po téměř 90 letech toto pondělí, nové přízvisko nicméně ohlášeno ještě nebude.
„Hluboce litujeme, že mnoho lidí a generací bylo raněno těmito činy nebo naší předchozí neschopností je veřejně odsoudit a zavrhnout,“ napsal Cristián Samper, prezident a výkonný ředitel Wildlife Conservation Society. „Uvědomujeme si, že neskrývaný a systematický rasismus přetrvává a že naše instituce musí hrát větší roli při jeho konfrontaci.“
Benga, který pocházel z kmene Mbuti ze současné Demokratické republiky Kongo, byl vystaven v pavilonu opic po několik dní během týdne od 8. září 1906. Před a po svém vystavení v expozici měl mít podle některých zdrojů volný pohyb. Propuštěn byl poté, co místní černošští ministři vyjádřili své pobouření a požadovali jeho svobodu.
K jeho propuštění mělo podle Pamely Newkirkové, autorky knihy „Atrakce: Udivující život Oty Bengy“, přispět i to, že po týdnu vystavování se začal sám Benga bránit a ohrožovat návštěvníky, kteří ho pozorovali zpoza mříží často v počtu stovek.
Benga nakonec spáchal sebevraždu
Když byl Afričan konečně propuštěn, reverend James Gordon ho vzal do sirotčince, který tehdy fungoval v Brooklynu. Benga, jenž se nemohl vrátit domů, zemřel o deset let později, když měl spáchat sebevraždu, napsala Wildlife Conservation Society.
Organizace také odsoudila „na eugenice založený pseudovědecký rasismus, texty a filosofii“, které byly rozvíjeny dvěma ze zakladatelů Madisonem Grantem a Henrym Fairfieldem Osbornem st. Ti pomáhali například se založením Americké eugenické společnosti v roce 1926 a Grantova kniha „The Passing of the Great Race“ byla použita jako obhajoba v rámci norimberských procesů.
„Vyzývám dnes sebe a své kolegy, abychom byli lepší,“ napsal Samper, „a nikdy se nedívali pryč, kdykoliv a kdekoliv se děje nespravedlnost.“