Nehodila se do krámu. Zpěvák známé kapely naznačil, kdo podle něj může za smrt O’Connorové

Sinéad OConnorová

Zahraniční hvězdy reagují na úmrtí Sinéad O’Connorové

Smrt irské zpěvačky Sinéad O’Connorové zasáhla umělecký svět. Celebrity, tisk a celý hudební průmysl truchlily a vzdávaly kontroverzní umělkyni hold. Jestli jejich slova však někoho nepřesvědčila, byl to frontman někdejší skupiny The Smiths Steven Patrick Morrissey, který je označil za pokrytce a položil otázku: „Kde byla tahle podpora, když ještě žila?“

V prohlášení, které zpěvák a textař zveřejnil na svých stránkách Morrissey Central, nazvaném podle vlastní písně You Know I Couldn’t Last (Víš, že jsem nemohla vydržet, pozn. red.) napsal: „Její vydavatelství ji opustilo poté, co pro ně prodala sedm milionů alb. Stala se bláznivou, to ano, ale nikdy ne nezajímavou. Neudělala nic špatného. Měla jen hrdou zranitelnost.“

ČTĚTE TAKÉ: Už jsme jí nemohli pomoct. Policie zveřejnila detaily náhlé smrti Sinéad O’Connorové

Morrissey, který v textu viní hudební průmysl z nenávisti ke zpěvákům, kritiky nešetřil. Někteří umělci se jim takzvaně „nehodí do krámu“. Ti podle jeho slov nejsou nikdy chváleni a uznání se jim dostane až po smrti.

„Teď ji chválíte jen proto, že už je pozdě. Neměli jste odvahu ji podpořit, když žila a potřebovala vás. Tisk Sinéad nazýval smutnou, tlustou, šokující, šílenou... ach, ale ne dnes!“ napsal zpěvák s tím, že nyní se všichni můžou přetrhnout, aby ji označovali obvyklými „debilními nálepkami“ jako ikona či legenda.

Morrissey přiznal, že ho zpráva o její smrti nezaskočila: „Proč je někdo překvapen, že je Sinéad mrtvá? Komu záleželo na tom, aby zachránil Judy Garlandovou, Whitney Houstonovou, Amy Winehouseovou, Marilyn Monroeovou, Billie Holidayovou? Kam jít, když smrt může být tím nejlepším výsledkem? Stálo toto hudební šílenství Sinéad za život?“ napsal s tím, že jediné, čeho se dopustila, bylo, že se nenechala zaškatulkovat a vždy hlasitě dávala najevo svůj názor.

Sinéad za své názory i činy byla častokrát kritizována –⁠ byla zastánkyní #MeToo desetiletí předtím, než se v roce 2017 stalo hnutím. Už kupříkladu v roce 1992 roztrhala obraz papeže v Saturday Night Live na protest proti zneužívání dětí v katolické církvi. Bojkotovala i ceny Grammy v roce, kdy byla nominována, a řekla organizátorům, že věří, že umělci by měli vždy mluvit pravdu a nikdy ji neskrývat.

Tagy:
smrt Marilyn Monroe Katolická církev Grammy Award Whitney Houstonová Amy Winehouseová Sinéad O'Connor Morrissey The Smiths Billie Holiday Hollywood