Stačí se naučit několik nenáročných triků a můžete krásně šetřit – nejen peníze, ale i přírodu.
Podle odborníků necháváme spoustu energie utéct z domova úplně zbytečně. Jak tedy energií (a tím i penězi) neplýtvat, ale naopak i dost ušetřit? Tady najdete 35 nejrůznějších tipů, které můžete vyzkoušet napříč celou domácností:
Koupelna, technická místnost
1. Vanu si dopřávejte jen občas. Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20–30 procent energie v domácnosti. Raději se krátce osprchujte. Používejte také úsporné hlavice, ušetříte vodu i energii. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte. Stejně tak nenechávejte puštěnou vodu například při čištění zubů nebo holení.
2. Spotřebu teplé vody snížíte pomocí perlátoru (provzdušňovací sítko) v baterii, instalací pákových baterií a rozptylových hlavic ve sprše.
3. Pozor na kapající kohoutky a protékající WC. V případně neutěsněného kohoutku může za měsíc zbytečně protéct až 170 litrů vody. U protékající toalety to pak může být až tisíc litrů za den.
4. Perte jen plnou pračku a navíc stačí pro efektivní vyprání prádla i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou ušetříte až 50 procent elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C. Myslíte, že když snížíte teplotu praní, musíte použít o mnoho více pracího prášku? Omyl. Pokud do pračky nasypete víc prášku, než je třeba, nevyužije se a zbytečně „proteče trubkami“. Prací prostředky navíc zatěžují životní prostředí, takže i z tohoto důvodu není rozumné jimi plýtvat.
5. U pračky pravidelně, alespoň dvakrát ročně, čistěte filtr odtokové vody.
6. Prádlo sušte venku na čerstvém vzduchu nebo v sušárně. Slunce navíc prádlo krásně vybělí a vydezinfikuje. Pokud to není nutné, sušičku raději nepoužívejte, zbytečně spotřebováváte energii a utrácíte peníze.
Kuchyně
7. Vařit byste měli vždy s pokličkou. Platí to pro všechno. I pokud nemáte rychlovarnou konvici (ale ideálně byste ji měli mít), měli byste vodu na plotně vařit v přikryté nádobě. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 procent.
8. Při vaření vody v rychlovarné konvici vždy napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
9. Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.
10. Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie.
11. Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.
12. Používejte energeticky nenáročné spotřebiče, ledničku ideálně s označením A+, A.
13. Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.
14. I v kuchyni snížíte spotřebu teplé vody pomocí perlátoru.
15. Máte-li myčku, zapínejte ji, až když je zcela zaplněná nádobím. A není-li nádobí silně špinavé, stačí místo 60 °C použít program na 50 °C. Pravidelně také čistěte filtr.
16. Při nákupu myčky se řiďte energetickým štítkem a zvolte co nejnižší kategorii – A+, A, případně B.
17. Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko stěny, do rohu, nebo dokonce do výklenku a neumisťujte k jejich blízkosti žádné tepelné spotřebiče.
18. Neukládejte do mrazničky neuzavřené tekuté potraviny, např. polévku, nápoje či vodu. I zmrzlé tekutiny se odpařují, a vytvářejí tak námrazu.
19. Pro běžný provoz stačí, aby teplota uvnitř lednice dosáhla 6 °C.
20. Lednici i mrazničku pravidelně čistěte a odmrazujte.
Obývák, pracovna
21. Spotřebiče, které nemusí běžet celých 24 hodin, jako je televize nebo hi-fi soustava, vypínejte ze zásuvky, pokud je nepotřebujete. Situaci, kdy je spotřebič připravený reagovat na povel z ovladače, a stále tedy odebírá proud, se říká stand-by model čili klidový režim. Ten se stará o vaše pohodlí, které ale je draze vykoupené. Spotřeba elektroniky v pohotovostním režimu představuje zhruba 3–5 Wh. To nevypadá tak zle. Ovšem pokud sečtete spotřebu veškerých přístrojů v pohotovostním režimu za celý den, nebo dokonce rok, dostanete se na částky ve výši stovek až tisíců korun.
22. Notebooky jsou méně energeticky náročné než stolní počítače. Počítač také vypínejte, pokud na něm zrovna nepracujete.
23. Před dovolenou nebo víkendem, který trávíte mimo domov, vytáhněte kabel televize, rádia a přehrávače ze zásuvky.
24. Nabíječky nenechávejte v zásuvkách, ale po nabití přístroje je z nich vytahujte.
Ložnice
25. Pokud máte v ložnici elektroniku, platí stejné tipy, pokud jde o vypínání ze zásuvek a nechávání ve stad-by režimu.
26. V ložnici pak lze ušetřit hlavně na topení (dostačující teplota na spaní je 17 – 18 °C) a svícení. Do ložnice se hodí například LED žárovky, které jsou nejúspornější variantou osvětlení vůbec. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 80 procent energie.
Větrání, topení
27. Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až 6 procent energie. Doporučené teploty jsou: v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C.
28. Radiátory nepřekrývejte záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim možnost místnost efektivně a levněji vytopit.
29. Za radiátory naopak můžete umístit reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.
30. Větrejte intenzivně, okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.
31. Ušetřit za energie se dá třeba i vhodným nátěrem zdí. Třeba termoizolační malířskou barvou. Pomocí mikrokuliček odráží tepelné vlny zpět a stěna je na pocit teplá, nesálá z ní chlad a díky tomu se může méně topit.
32. Nákladnější variantou je pořízení kvalitních oken, která nepustí teplo ven. Budete-li chtít měnit okna či zateplovat, můžete využít dotačního programu Nová zelená úsporám.
Svícení
33. Na svícení lze také ušetřit. Pořiďte si úsporné žárovky. Oproti největším žroutům elektřiny – tedy klasickým žárovkám – jsou úspornější halogenové, kompaktní zářivky nebo LEDky. Přičemž nejméně energie spotřebovávají právě LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností, i na chodbu. Nevadí jim časté spínání a zapínání, vydrží několik let plného provozu i v náročnějších podmínkách (vlhko). Známější a více využívané kompaktní zářivky (úsporné žárovky) také ušetří spoustu energie (oproti klasickým jsou úspornější asi o 60 procent), hodí se ale pouze do místností, kde víte, že budete svítit delší dobu (tedy obývák, pracovna, kuchyně). Těmto typům žárovek nesvědčí časté zhasínání. Nedoporučují se třeba na toaletu.
Platby za energie
34. Až pětina domácností má podle průzkumů špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a tím může za rok vyhodit z okna tisíce korun. Energetické společnosti nabízejí několik možností, jak si sazbu můžete nastavit. Podle toho, jak moc a k čemu proud doma, na chatě či v garáži využíváte. Někdo elektřinou jen svítí, někdo i topí, někdo i ohřívá vodu, nebo dokonce využívá tepelné čerpadlo. A podle toho jsou také nastaveny sazby a ceny za takzvaný levný a drahý proud, tedy nízký a vysoký tarif. Až na dvě jsou totiž všechny distribuční sazby dvoutarifní a spotřebitel má tak možnost platit v určitý čas nižší částky za spotřebovanou energii. Levný proud přitom u všech sazeb nestojí stejně, liší se dále podle toho, jak dlouho trvá (8, 20, 22 hodin denně), jak elektřinu využíváte při topení a podobně. Úspory u čtyřčlenné rodiny při přechodu ze špatně nastavené na správnou sazbu jsou kolem pěti tisíc korun za rok.
35. Podle zkušeností řady domácností lze až několik tisíc korun ušetřit i změnou dodavatele, případně změnou smlouvy u svého dodavatele. Vyplatí se průběžně srovnávat ceny na trhu energií a podle toho reagovat.